Farklı kültürlerde menopoz

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Farklı kültürlerde menopoz

Menopoza giren bazı kadınlar, yaşadıkları değişikliklerden korkarlar; bilhassa de, onlara yardım olacak kimseleri yahut… Yaşadığımız stresi rahatlatmak için meditasyon gerçekleştirmek çok yararlıdır. Meditasyon insanı sakinleştirir. Özellikle menopozun getirdiği günlük sıkıntılardan kurtulmak amacıyla açıklanmış yöntemler kullanılarak derin bir maddi ve ruhsal rahatlama sağlar. Meditasyon cana yakın sinir sistemini rahatlatıp, değişimin getirdiği üzüntü ve stresi azaltır. Hem terlemeyi azaltır, hızlanmış nabzı ve yüksek tansiyonu düşürür ve gergin kasları gevşetir. Tüm bunlar kalp damar hastalıklarının bir parçasıdır.

Tüm ilginizi kendinize odakladığınızda, veya, kendinizi fazla rahat hissettiğinizde meditasyona aynı duygular yaşayabilirsiniz. Tüm meditasyon yöntemleri insanların rahatlamasını sağlayan dört esas özelliğe dayanır.
*Sessiz bir etraf
*Zihinsel bir araç olarak kullanacağınız bir kelime ya da, bir tekerleme. (Transendental meditasyonda mantra veya, bir dua da okunabilir)
*Edilgen bir tutum
*Kuytu bir ortam

Menopozdayken günde bir iki defa bu rahatlama yöntemini uygularsanız kendinizi çok daha dar, sakin ve iyi hissedeceksiniz.

Diğer yöntemler arasında Zen meditasyonunda ve yogada olduğu gibi solumanız üzerine odaklanma vardır. Mum ışığına, yaprağa veya, duru suya dikkatinizi verebilirsiniz. Bütün bu yöntemlerin hedefi gerginliği tamir etmek için, hafif bir uyku hali getirerek içinizin ağırbaşlı ve doğayla harmoni içinde olmanızı sağlamaktır. Özellikle uyku sorunu olan menopozdaki kadınlara çok iyi gelir.

7 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: