Faktoring yönetmeliğine e-fatura düzenlemesi

  Kredi - Borsa    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Faktoring yönetmeliğine e-fatura düzenlemesi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), “Faktoring İşlemlerinde Uygulanacak Yöntem ve Esaslar Hakkında Mevzuat”inde değişim taşıyan yeni yönetmeliği, Devlete Ait Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Değişim dahilinde, yeni yönetmeliğe elektronik arşiv (e-evraklar) ile elektronik fatura (e-fatura) tanımları eklendi. Laf konusu ekleme doğrultusunda, mükerrer fatura kullanımının önlenmesine ilişkin maddelerde de değişikliğe gidilerek, bu kavramlara yer verildi.

Buna kadar, faktoring işlemi sırasında finansman sağlanmadan önce kuruluş tarafından alıcı yetkililerince imzalanmış alacak bildirim formu ve fatura bilgileri tedarik edilecek. Fatura bilgilerinin merkezi fatura kaydı sistemine kaydedilmesi suretiyle faturanın mükerrer olmadığının kontrolü yapılarak, e-fatura ve e-evraklar uygulamaları Gelir İdaresi Başkanlığından doğrulama edilecek.

öte yandan kuruluş, e-faturalar ile e-kayıtlar uygulaması kapsamında oluşturulan faturaların imajları hariç olmak üzere fatura aslı imajlarını yapılacak denetimlerde tevsik etmek üzere muhafaza edecek.

Değiştirme kapsamında ayrıca, alınan kambiyo senedi ya da diğer senetler ile ilgili bölüme, “Garantili ithalat ve ihracat faktoringi işlemlerinde, kuruluş ile fatura borçlusu aralarında faktoring işlemine esas teşkil eden ticari işlemin dayanağı olan fatura veya kontrat hükümlerine atıfta yer alan ve kuruluş göre alınan fatura borçlusunun düzenlediği veya ciro ettiği kambiyo senedine ilişkin bilgileri de içeren münhasır sözleşme düzenlenmiş olması kaydıyla birinci fıkranın birinci cümlesi uygulanmaz.” maddesi eklendi.

Söz konusu yeni maddede adı geçen birinci fıkranın birinci cümlesi şöyle:

“Faturalı alacağa istinaden kambiyo senedi veya öteki senetlerin alınması halinde, alınan kambiyo senedi veya diğer senetteki ciro silsilesinde kuruluşa kambiyo senedi veya öteki senedi ciro edip veren kişinin, devralınan faturada alacaklı olarak gözüken birey ve bu kişiden bir önceki cirantanın ya da keşidecinin de faturadaki borçlu ile aynı kişi olması gerekir.”

24 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.