Faktoring gidiyor ‘ticaretin finansmanı’ geliyor

  Kredi - Borsa    10 Ocak 2019
Yorum Yok

Faktoring gidiyor 'ticaretin finansmanı' geliyor

Leasingciler, 2017’de, cihaz yatırımlarının finansmanına ağırlık verecek. Hali hazırda leasing şirketleri, Türkiye’deki toplam cihaz yatırımlarının yüzde 5’ini finanse ediyor. Yapılan her 20 adet makine-donanım yatırımının bir her birine leasing aracılığıyla yapılıyor. Ağırlıklı olarak da meslek ve inşaat makineleri mali kiralamaya konu oluyor.

Finansal Kurumlar Birliği (FKB) Sektör Temsil Kurulu Başkanı ve Iş Leasing Genel Müdürü Hasan K. Bolat, 2014 ve 2015’te, yıllık yaklaşık 17 milyar TL’lik makina yatırımının leasing ile finanse edildiğini, bu senenin 9 aylık döneminde 12.9 milyar TL’lik finansman sağlandığını belirterek, “Geçen seneye oranla TL bazında yüzde 1.4’lük bir çoğaltma var” dedi. Bolat, makine leasingini kullanan sektörlerin başında yüzde 11.8’lik pay ile inşaatın geldiğini; inşaatı sırasıyla yüzde 8.7 ve yüzde 5.9 pay ile dokuma ve metal işlemenin peşine düşüp takip ettiğini kaydetti.

YATIRIMCI İÇİN CAZIP

Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın, KDV avantajı, leasing firmalarının daha esnek kredi politikaları uygulayabilmesi gibi nedenlerle işletmelerin leasingi tercih ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Leasingi yatırımcılar nezdinde daha cazip kılmak için yüzde 1 KDV oranına sahip teçhizat grubunun yelpazesini genişletmek manâlı bir etki yaratacak. Hem, kaynak kullanımında KKDF oranının bankacılık sisteminde olduğu gibi sıfıra düşürülmesi fonlama maliyetleri üstünde olumlu bir tesir yaratır.”

KDV AVANTAJI VAR

Inşa Kredi Leasing Genel Müdürü Fatih Torun, cihaz leasinginin avantajları hakkında da şunları söyledi: “Mahsul sahipliğinin leasing şirketinde olmasından dolayı, kredi süreçlerinde daha hızlı, esnek bir inşa ve daha uzun vade avantajı sunuluyor. Hem bizler ithalat ve alım süreçlerini kendimiz gerçekleştirdiğimizden, mevzuata uygun, risksiz ve operasyonel huzur da sağlıyoruz. Belirtilmiş ekipmanlarda yüzde 1’lik KDV avantajı bulunuyor. Diğer ekipmanlarda ise KDV ve ödeme planına tarafından taksit taksit alınma imkanı sağlanıyor.”

YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR

HASAN K. Bolat, alet yatırımlarının yüzde 5’inin leasing ile finanse edildiğini belirterek, şunları söyledi: “Hedefimiz uzun vadede bu oranın gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yüzde 20’lere çıkartılması. Bunun için de leasingin tanınırlığının artırılması yönünde mücadele gösterilmesinin yanında bazı düzenlemelere de ihtiyaç duyulmakta. Bu düzenlemelerin başında yurtdışından kullanılan kredilerin KKDF’den muaf olması ve Karayolları Taşıma Yönetmeliği kapsamında edinilen araçların öz mal olarak kabul edilmesi konusu gelmekte.”

BANKA KREDİSİNE TARAFINDAN AVANTAJLI

KAHRAMAN Günaydın, leasingin, banka kredisine tarafından avantajları hakkında şu açıklamaları yaptı: “Birçok ekipman grubunda yalnızca yüzde 1 KDV avantajı ile finansman yapmak mümkün. Yatırımlarda ithalat ve özendirme işlemleri de uzman kadrolar kadar yürütülür, bu sayede müşteriye kayda değer bir operasyonel huzur sağlanıyor. Tip yatırımla ilgili her türlü aidat ve harçtan muaf tutuluyor; ayrıca bütün değişmez kıymet yatırımlarında amortisman ayırma ve her yerde değer biçme imkanına sahip oluyor. Leasing yoluyla satın alınan ekipmanların 2. el değeri de leasing firmaları kadar güvence kapsamında değerlendirildiği için müşteriler genelde ilave bir güvence vermeden finansman sağlama avantajına da sahip oluyor.”

YENİ DÜZENLEME 1 OCAK’TA BAŞLIYOR

1 Ocak’ta başlayacak, taşınır varlıkların da güvence sayılmasını öngören uygulamanın etkilerini değerlendiren Fatih Torun, şunları söyledi: “Yapı Kredi Leasing olarak, teminat ihtiyacı olan firmaların, kanunun getirdiği bu imkanlardan yararlanmalarını sağlayacağız. Leasinge konu ürünlerin mülkiyeti kira boyunca ilgili leasing firması üzerinde olacağından bu ürünler kapsam dışındadır. bununla birlikte bizler, kirası devam etse deha yeni işlem yaparken bu makinelerin mülkiyeti leasing firmasına ait olduğundan, bu ürünleri güvence olarak da değerlendiriyoruz. Bu bakış açısının da banka ile leasing aralarında ve tip lehine olan manâlı bir fark olarak söyleyebiliriz.”

8 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.