Facebook’tan topluluklara1 milyon dolar yatırım

  Teknoloji    7 Ocak 2019
Yorum Yok

Facebook'tan topluluklara1 milyon dolar yatırım

FİNANSGUNDEM.COM

2009 yılından itibaren Türkiye’de e-ticaretin canlanmasıyla dijital pazarlama aktiviteleri kayda değer bir konu haline geldi.

İnternet kullanımının çabucak artması, internete erişimin kolaylaşması ve e-ticaret pazarının her geçen sene şipşak büyümesiyle firmaların dijital medya ve web sitesi üzerinden yaptıkları etkinlikler büyük ölçüde hız kazandı. Hal böyle olunca işletmelerin dijital medyaya ayırdığı bütçeler her geçen gün çoğalma gösterdi. Peki dijital pazarlama ne demektir ? Dijital pazarlamada reklam, metin ve görsellerin önemi nedir ? Dijital pazarlamada işletmelerin dikkat etmesi gereken unsurları Vaka Şengül, ”Dijital Pazarlama” adlı kitabında yazdı. İşte Vaka Şengül’ün kaleme aldığı kitaptan derlediklerimiz…

DİJİTAL PAZARLAMA NEDİR?

Dijital pazarlama, firmanın dijital medyada ve sahip olduğu dijital varlıklarında(web sitesi, mobil başvuru vb.) yaptığı irtibat çalışmalarıdır. Öncelikle dijital pazarlama stratejisi yaparken ” Firmanın dijitalde var oluş nedeni nedir?” Sorusunun cevabını verebilmek gerekir. Firmanın web sitesi sahibi olmasının ve dijital medyada araştırmalar yapacak olmasının amacı emin olmalıdır. Web sitesi sahibi olmanın böylece çok amacı olabilir. Bu amaçların en önemlileri firmanın internette bulunabilir olması, firmanın tanıtımı, siteye ziyaretçi çekerek reklam geliri elde etme, üyelik toplama, ürün ya da servis satışı yapılmasıdır. Şirketin dijital ortamda var olmasının bu amaçlardan hangisine hizmet ettiğini net olarak iyi anlamak dijital pazarlama stratejisi için epeyce önemlidir.

DİJİTAL PAZARLAMADA REKLAMLARIN ÖNEMİ

Google’ın yaptığı araştırmalara tarafından başarılı marka kampayalarında medyanın rolü sadece yüzde 30’dur. Başarının yüzde 70’ini reklam sağlıyor, ama bu da reklam metin ve görsellerinin ne dek önemli olduğunu gösteriyor.

WEB SİTELERİNDE YAYINLANAN REKLAMLAR NASIL OLMALIDIR?

Öncelikle reklam başlığı etkileyici olmalı ve verdiği mesajla ziyaretçiyi bir sonraki adıma hazırlamalıdır. Birey reklama tıkladığında göreceği sayfadan ne bekleyeceğini anlamalıdır.

Reklam görsel ve metinlerinde ayrıca belli başlı başlık ayrıca alt başlık olabildiğince kısa, öz ve vurucu olmalıdır. Uzun içerikler reklam üstünde çok yer kaplayacak ve kalabalık görüntüsüyle reklama alaka gösterecek internet kullanıcı sayısını düşürecektir.

Reklamlarda görseldeki grafik tasarım ve resim da oldukça önemlidir. Grafik tasarım muhabere, fotoğraflar ise maksat kitlenin dikkatini çekebilecek fotoğraflar olmalıdır. Örneğin bebek ürünleri satan bir markanın görsel reklamında anne ve bebeğin bulunduğu bir fotoğrafın kullanılması görsel olarak annelerin veya anne adaylarının anında dikkatini çekecektir.

E-TİCARETTE BAŞARI NASIL SAĞLANIR?

E- ticarette başarı için aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir.

Detaylı planlar yapılmalı ve bu planlar hayata geçirilmelidir.
İş modelinin karlılığı iyi inceleme edilmelidir.
İşlevselliği yetersiz ve düşük kalite e-ticaret yazılımları kullanılmamalıdır.
Kullanışsız ve estetik olarak başarısız tasarımlar kullanılmamalıdır.
Site içerik olarak dinç olmalıdır. Mahsul fotoğrafı, ürün bilgileri ve kampanyalar gibi bütün bilgileri ayrıntılı olarak içermelidir.
Siteye gelen kullanıcılar ve müşteriler iyi çözümleme edilmeli, buna kadar aksiyonlar alımalıdır.
Ve en önemlisi kullanıcıları ve müşterileri alışveriş yapmaya özendirme edecek şekilde sürekli kampanyalar düzenlenmelidir.

E- ticarette başarının anahtarı şüphesiz dijital pazarlamanın etkinliğidir. İşletmeler sosyal medya üzerinden ve web sitelerinden verdikleri reklamları etkin bir şekilde kullanmalı ve müşterilerin dikkatini çekebilmelidir. Küresel e-ticaretin yaygınlaştığı dünyada işletmeler bu trende çabucak adapte olmalıdır. Somurtkan taktirde pazarlama ve satmak stratejilerinde hedefi ısrar etmek bi hayli zorlama olacaktır.

Vaka Şengül’ün ‘Dijital Pazarlama’ adlı kitabı 22.01.2018 tarihinde Ceres yayınları kadar yayınlandı.

VAKA ŞENGÜL HAKKINDA

İstanbul Teknik Üniversitesi Cihaz Mühendisliği bölümünden mezun olan yazar Vaka Şengül yüksek lisansını İtalya’da bulunan Politecnico di Milano Üniversitesi’nde İşletme Mühendisliği Üstüne yaptı. Online pazarlama konusuyla ilgili çalışmalarına 2009 yılında başladı ve 2011 yılında Amerika’da dijital pazarlama konusunda iki öbür seminerde sektör liderinden eğitimler aldı.

2017 yılı itibarıyla dijital pazarlama ve e-ticaret konularında eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermeye başlamış ve KOSGEB, İstanbul İhracatçı Birlikleri, Ankara Sanayi Odası gibi manâlı kurumlarda girişimcilere seminerler vermiştir.

32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.