Blog

Evlilikte yetersiz iletişim sorunları

  Blog    19 Ocak 2019
Yorum Yok

Evlilikte yetersiz iletişim sorunları

Yetkisiz ve düşük kalite irtibat ise büyük sorunlara yol açıyor. Uzmanlar iletişim kopuklukları giderilmediğinde evliliklerin kolaylıkla çıkmaza girebildiğini vurguladı.

Bilirkişi Psikolog Vildan Kavak, irtibat bağının zayıf olduğu ilişkilerde eşlerin birbirlerini anlamamaktan yakındığını kaydetti. Kavak, eşler arasındaki yersiz çatışma ve anlaşmazlıklara yol açan, yanlış kavrayış ve iletişim kopuklukları giderilmediğinde evliliklerin kolaylıkla çıkmaza girebildiğini söyledi.

ÇİFT OLMAYI ÖĞRENİN

Bilinçli bir hayat için eşlerin öncelikle birbirlerini tanıması gerektiğini vurgulayan Vildan Kavak şunları söyledi: “Taraflar, herkesin bambaşka karakter özellikleri, alışkanlıklar ve yeteneklere sahip olduğu gerçeğini unutmamalı. Sağlıklı bir evlilik, eşlerin hayata birbirlerinin pencerelerinden bakabilmelerini, kendi doğrularından diğer doğruların da olabileceğini ayrım etmelerini ve doğal olarak bunlara hürmet duymalarını gerektirir. Eşler, birbirlerinin farklılıklarını görmezden gelip, ailenin küçük çocuğu gibi kişisel istekleri doğrultusunda yaşamaya devam ettiklerinde, karşı tarafın beklenti ve rahatsızlıklarına duyarsız kaldıklarında evliliğin önceliği olan dinç bir karı-koca ilişkisi kurulamaz. Bu durum, karı-koca olmanın sorumluluğunu taşımayan eşlerin, tatmin edici anne-baba olmalarını da engeller. İyi bir anne baba edinmek, ilk önce iyi bir çift olmayı gerektirmektedir. Bu da fakat eşlerin birbirlerini daha iyi tanımaları, davranışlarının rakip üstünde yarattığı etkiyi ayrım etmeleri ve beklentilere uygun davranmalarıyla sağlanabilir. Zorunlu uzlaşma ise ancak içten ve dinç bir iletişimle mümkündür.”

Eşlerin önce beklentilerinin haberdar olması gerektiğini anlatan Psikolog Kavak, tarafların birbirlerini dinlemesinin önemine aksan yaptı. Evlilikte kişilikleri yok, problemlerin tartışılmasının daha yararlı olacağını gösteren Kavak, eşlerin birbirlerinin duygu ve düşüncelerinin ayrı olmasına saygı duyması gerektiğini dile getirdi. Eşini mükemmel tanımanın, onun her davranışının nedenini ve sonucunu tahmin edebileceği anlamına gelmeyeceğinin altını çizen Kavak, eşlerden birinin ‘Benden bir şey saklıyor’, ‘Bana bu şekilde konuşuyor; ama belli başlı düşüncesi başka’ gibi cümlelerle elde yeterli kanıt olmadan vardığı sonucun çıkmaza sürükleyebileceğine dikkat çekti.

GERİBİLDİRİM VERİN

Eşlerin birbirlerini ‘Sen bencilsin’ ya da ‘Sinirlisin’ gibi yakıştırmalarla suçlamaması gerektiğini dile getiren Kavak, şöyle devam etti: “Karşınızdakinin konuşmasının arasına girerek ‘fakat’ ifadesiyle kendinizi müdafaa etmeye çalışmayın. ‘Şunu niçin şöyle yaptın?’ sorusuna karşılık olarak ‘lakin’ silahına sarılmayın. ‘Sen zaten her zaman böylesin’ gibi genellemeler yapmayın. Halk, oldukları gibi kabul edildiklerinde kendilerini başkalaşmak ve için çaba gösterirler. Aralıksız eleştirilen benzeyen, negatif duygularla ya karşı saldırıya geçecek ya da tartışmaya bile lüzum görmeden kabuğuna çekilecektir. Geribildirim verin. ‘Söylemek istediğin bu mu, dürüst anlamış mıyım?’ gibi bir cümleyle karşınızdakine onu bilmek istediğiniz mesajını verir ve yanlış anlaşılmayı engellemiş olursunuz. Duygularınızı belirtin ve aleyhinde tarafın durumla ilgili hissini yakaladıysanız da ifade edin. ‘Bu davranışım seni üzmüş’ gibi bir cümleyle karşınızdaki birey anlaşıldığını ve önemsendiğini hissederek rahatlayacaktır.”

NEYİ NASIL SÖYLEMELİ?

Eşler arasındaki tartışmalarda ‘Hep geç kalıyorsun’ yerine ‘Beklemekten hoşlanmıyorum’ denmesinin daha uygun olduğunu kaydeden Kavak, eşin yapmadıklarını yok yapmasını istenilenin net bir şekilde açıklama edilmesini istedi. Eşlerin tartışmayı doğru zamanda yapması gerektiğini vurgulayan Kavak, televizyon aleyhinde veya diğer kişilerin yanında tartışmanın hatalı olacağını söyledi.

“IMA”LI SÖZLERDEN KAÇININ

Eşlerin birbirlerine hatalı anlaşılmalara yol açacak imalardan kaçınmasını öğüt eden Kavak’a kadar; her sorun çıktığında ‘Yürümeyecek, boşanalım’, ‘Çeker giderim’ gibi yıkıcı ifadeler kullanılmamalı. Sorunlar biriktirilmeden çözüm bulunmasının daha yararlı olacağını anlatan Kavak, “Hatalı olduğunuz durumları açıklama edip, özür dileyin. Hisleriniz için yok olay sırasındaki negatif davranışlarınız için özür dileyin. Eşinizin yanlışlarını veya eksikliklerini araştırmayın” diye konuştu.

Bugün

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: