Blog

Evlenmeden olmaz diyenler kazandı!

  Blog    9 Ocak 2019
Yorum Yok

Evlenmeden olmaz diyenler kazandı!

Yeni bir araştırma, evlenmeden önce seks yapmayan çiftlerin, daha mutlu, daha kararlı bir ilişkiye ve daha yeterli bir cinsel hayata sahip olduklarını ortaya koydu. Psikologlar, cinsel ilişkiye girmek için evlenmeyi bekleyen çiftlerin, ilişkilerinin, daha önceden maddesel ilişki kuran çiftlerinkine göre yüzde 22 daha istikrarlı olduğunu buldu.

Beklemeyi tercih eder çiftlerin, cinsel yaşamlarında hoşnutluk oranlarının yüzde 20 arttığı, yüzde 12 oranında daha iyi iletişim kurdukları ve ‘cinsel hayat kalitelerinin’ yüzde 15 arttığı belirlendi. Uzmanlar, bunun evlenmeden önce cinsel ilişki kurmayan bireyler arasındaki iletişimin gelişmesine emrindeki olabileceğini belirtiyor.

ABD’nin Utah eyaletindeki Brigham Young Üniversitesi kadar 2 binden artı evli çift arasında yapılan araştırmanın sonuçları Family Psychology (Aile Psikolojisi) dergisinde yayınlandı. Araştırma ekibin lideri profesör Dean Busby, “İlişkilerini cinsel boyuta taşımak için daha fazla bekleyenlerin cinsel yönden daha mutlu olduğunu saptama ettik. Kendimce bu bireyler arasındaki iletişimin gelişmesinden, çiftlerin tavır ve sorunların üstesinden ulaşmak için birlikte çalışmayı öğrenmeleri ve arkasından cinsel boyuta geçmelerinden kaynaklanıyor” diyor. Uzmanlar araştırmalarından dinin bir etmen olmadığını belirtirken, bir bekaret yemininden değil, çiftlerin evlenene dek cinsel ilişkiye girmeme kararı almalarından bahsettiklerini belirtiyorlar. Seks terapisti Paula Hall ise, “Bekleyen çiftler, iletişimin ve birbirlerini etkilemenin çok fazla yolunu bulacaktır. Beklentileriyle ilgili olarak daha pozitif konuşabilirler. Ama eninde sonunda seks defalarca iletişimle ilgilidir ve ister evli olun ister olmayın esas nokta budur” diyor.

25 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.