Europ Assistance’dan ürün toplantısı

  Kredi - Borsa    18 Ocak 2019
Yorum Yok

Europ Assistance'dan ürün toplantısı

Emeklilikte kademeli yaş koşulunun geldiği 8 Eylül 1999 tarihi, SSK’lılar gibi Bağ-Kur zarfında emekli olacaklar için de oldukça kayda değer. Bu tarihten önce kendi işini yapan esnaf ve sanatkar için emeklilikte derece derece yaş şartı geldi. Ayrıca yine esnaf ve sanatkarlar için 1 Haziran 2002 tarihine kadar toplanan prim sayısının miktarı da emeklilik için belirleyici oldu.
Aşağıdaki tabloda Bağ-Kur dahilinde başta 8 Eylül 1999 öncesinde işe başlayanlar için 1 Haziran 2002 tarihine değin erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yılı tamamlamaları esasında, kalan süreye kadar emeklilik yaşları verilmekte. Bu tablodan yararlananrak emeklilik tarihini merak eden Tahvil-Kur’lular emeklilik yaşlarını hesaplayabilir.

Emeklilik tarihi değişti
8 Eylül 1999 ve ardından çalışma yaşamına ilk olarak giren esnaf, sanatkar, kendi işinin patronu olan, yani kendi hesabına bağımsız çalışan Tahvil-Kur’lu (4-b) için emeklilikte yaş koşulu değişti. Sigortalılık başlangıcı 8 Eylül ile 30 Eylül 2008 tarihleri arasında olan Senet-Kur’lular için emeklilikte yeni ve daha kuvvet şartlar geldi. Yeni koşullara kadar; bu tarihler aralarında esnaflığa başlayan ve kendi işini kuranlar için erkeklerde 60 yaş, kadınlarda 58 yaşı tamamlama zorunluluğu geldi. Ayrıca, 9000 prim gününü bitirme da bir öteki zorunlu şart oldu.

2035’deri sonradan yaş şartı
2008 yılında en son sosyal emniyet reformunun hayatımıza girmesiyle tüm sigortalılar için emeklilik yaşı değiştirilmiş oldu. Ancak bu değişim reform sonrası ilk önce Tahvil-Kur’lu veya SSK’lı olanlar veya Emekli Sandığı’na bağlı olanlar için geçerli oldu.
Bu değişiklikle, 1 Mayıs 2008 tarihinden daha sonra öncelikle alıştırma yaşamına giren, yani sigortalanan Bono-Kur’luların emeklilik yaşı SSK’lı çalışanlarla eşdeğer oldu. Ne var ancak, yaş eşitlenmekle beraber ödenmesi gereken prim gün sayısı da farklılaştı. Buna göre; 1 Mayıs 2008 sonrasında Senet-Kur kapsamına giren vatandaş için emeklilikte 9000 gün prim koşulunun tamamlanması istenirken, SSK için bu durum 7200 prim günü oldu. 
Hemencecik açıklama etmekte menfaat var, 1 Mayıs 2008 sonrası Bono-Kur’lu olanlar 9000 prim günü koşulunu aşamalı yaş artışının devreye gireceği 31 Aralık 2035 tarihine kadar tamamlarlarsa emeklilik yaşı o tarihe değin erkeklerde 60, kadınlarda 58 olacak. Oysa bu tarihten sonra 9000 prim günü tamamlanırsa, emeklilik için tamamlanması gereken yaş yükselecek, kadın-erkek için 65 yaşını geçmemek şartıyla, primin 9000 prime tamamlanmadığı her geçen iki yıl için emeklilik yaşına bir sene daha eklenecek. Bu koşullarda 2035 yılından daha sonra Bono-Kur kapsamına girenler için 2047 yılında emeklilik yaşı 65 yaş olacak.

Eski prim borcu olana af gelmedi
Bono-Kur kapsamında tekrar çalışmaya başlayan emekliler için prim kesintisinin kalkması geçmişte prim borcu olan emeklilerin borcunun silindiği anlamına gelmiyor. Bu yeni koşul ama bundan sonrası için geçerli, emekli için namına SGDP borcu çıkmışsa bu borçlar ödenecek, devlet bu borçlardan vazgeçmiyor. Birçok emeklimiz borçlarını yapılandırmış, yani taksite bağlamıştı, bu taksitler ödenmeye devam edilecek.
Mart 2016’dan itibaren artık bu kesinti yapılmayacak. Oysa hükmün yürürlük tarihinden önceki borçlar ve SGDP ödenmesi gereken dönemler için çıkartılan borçlar silinmiş yok. Borcunu ödeyenlere de ödedikleri miktarlar geri verilmeyecek.

4b emeklisi çalışırsa prim ödemeyecek
Çok sayıda vatandaşın emekli olduktan sonradan egzersiz yaşamına her tarafta girdiği bir reel. Emekli olduktan sonradan çalışmaya başlayanlar ya kendi işlerini kuruyor yani kendilerinin patronu oluyor ya da bir işyerinde 4-a statüsünde yani SSK’ya emrindeki çalışmaya başlıyorlar. 
Bu durumda olanlardan emekli olduktan sonradan Tahvil-Kur’a, yeni adıyla 4-b’ye tabi olarak çalışmaya devam edenler için koskocoman bir icat geldi. Bu kişilerden kesilen, adına Sosyal Güvenlik Takviye Primi (SGDP) dediğimiz primler artık kesilmeyecek. Bu primler emekli olduktan sonradan kendi semtinde bir dükkan açıp çalışmaya başlayanlar veya şirket ortağı olan emeklilerimiz için bir kabus olmaktan çıkacak. Nitekim çoğu emeklimiz bu prim kesintisini bilmediği için primlerini ödemiyor sonradan büyük prim borçlarıyla karşılaşabiliyordu. Bizim de gazetemizdeki birincil yazımız, prim borcu olan ve sayıları yaklaşık 650 bini bulan, bu durumdaki emeklimizle ilgiliydi. Neyse ki, vakit içerisinde hükümet ilk olarak bu uygulamayı hafifletti ve prim kesinti oranını başlangıçta yüzde 15’ten 10’a düşürdü. daha sonra ise geçtiğimiz aylarda Meclis’deri geçen yasa ile tamamen kaldırdı. 29 Şubat 2016 tarihinden sonradan, Senet-Kur’a ast iş yapan emeklilerimiz gizli bir nefes alabilir. Mart 2016’dan sonradan prim kesintisi yapılmıyor.

Kendi işini yapanın aylığı % 10 artacak 
Kendi işini yapan veya şirket ortağı olan emeklilerimizin emekli aylığında mart ayından sonradan kesinti yapılmayacağı için nisan ayı emekli aylıkları yüzde 10 artmış olacak. Emekli aylıklarına daha önce yapılan seyyanen artışlarla beraber, prim kesintisinin kalkmasıyla ortaya meydana çıkan artış da eklenince, Senet-Kur’a alt olarak çalışmaya aralıksız emekliler için aylıklarda önemli bir artış ortaya çıkacak.

Emekli olup ücretle çalışana kesinti var
Emekli olduktan daha sonra çalışmaya eski adıyla SSK’lı yeni adıyla 4-a’lı olarak devam eden kişiler adına işverenlerince ödenen sosyal güvenlik takviye primi ise ödenmeye devam edilecek. Dolayısıyla, emekli olduktan daha sonra bir işverenin yanında ücretli yani işçi olarak aralıksız şahısların maaşlarında herhangi bir çoğaltma olmayacak. 4/b’li olarak, yani eski adıyla Tahvil-Kur’dan emekli olup emekli olduktan sonradan 4-a’lı, eski adıyla SSK’lı olarak çalışmaya devam eden bir emekli adına yine SGDP ödenecek. 

CEM KILIÇ – UYRUK

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.