Eskilerden Günümüze Oyun Önerisi: Diablo III

  Bilgisayar Oyunları    2 Aralık 2018
Yorum Yok

İspanyolca asıllı Diablo kelimesi, yerel dilde “Şeytan” manasına gelirmiş. Bir kelime oyunu her yönüyle bu kadar kısa ve net anlatabilirdi sanırım. Bugünkü oyun incelememizin başrol oyuncusu Diablo III.

Diablo III’e başlamadan önce, eskileri kısaca yad etmemek olmaz değil mi. Diablo serisi 1996 yılında başlıyor aslında serüvenine. Blizzard’ın henüz toy olduğu zamanlardaki projelerinden biri olan Diablo I, akranlarına oranla biraz daha fazla şans bulup gerçekleştirilme fırsatını elde etmiş. O zamanlar tabi teknoloji bu kadar ileri değil, bütün oyun grafikerler ve tasarımcılar tarafından elde çizilmiş. Bu kadar uğraşın üzerine kolay oynanabilirlik, sürükleyicilik ve efsanevi bir de hikaye eklenince, 18 yıllık serüven pek de absürd durmuyor ha, ne dersiniz?

Oyun kıtlığının yaşandığı bir zamanda çıkması ise Diablo için apayrı bir avantaj teşkil etmiş. Öyle ki zamanın büyük firmalarından Sierra, Diablo için ek göre paketi çıkartmış. Düşünsenize bugün Activision’ın Battlefield’a DLC çıkarttığını, yer yerinden oynar!

Diablo Serisi: Diablo 1, 2 ve 3

Diablo 1 özetle, cennet ile cehennem arasındaki “Günah Savaşını” ve bu savaşın dünyaya yansımalarını konu alıyor. Kontrol ettiğimiz karakter de dünyayı korumakla görevlendirilen birliğin kahramanlarından biri. Karşımızda tam 7 ölümcül şeytan lordu bulunuyor ve oyun boyunca bu şeytan lordlarıyla mücadele ediyoruz. Tabii ki başı Diablo çekiyor.

Blizzarda bu bilen bilir, altın yumurtlayan tavuğu keser mi hiç, Diablo 1′in yayınlanmasından tam 4 yıl sonra serinin 2. oyununu piyasaya sürüyor. Kıyametler kopuyor tabii, oyun dünyası bayram ediyor. 2000 yılında yayınlanan bir oyun olmasına rağmen yapım aşamasında hiç bir masraftan kaçınılmıyor ve o dönemde çıkarılabilecek en iyi oyunu ortaya koyuyor Blizzard. Tabii bu sefer rakipler çok daha güçlü. Oyun piyasasında rekabet iyiden iyiye kızışmaya başlıyor. Ancak Diablo II tıpkı Diablo I’in yaptıı gibi rakiplerini geride bırakıp adını tüm listelerin en tepesine yazdırmayı başarıyor.

Diablo Serisi

Diablo I, Diablo II, Diablo III

Diablo II, aslında tam da ilk oyunun bittiği yerde başlıyor. İlk oyunun sonunda Diablo yok edilmiş ve “Ruhtaşı” ele geçirilmişti. Diablo II’de gelişen olaylar silsilesi ölümcül şeytan lordlarının tekrar serbest kalmasını sağlıyor ve kahramanımıza ihtiyaç duyuluyor. Biz de hemen koşup yardım ediyoruz tabii ki. Genel konsept ilk oyundan çok da farklı değil açıkçası. Ama ikinci oyunun da oyun dünyasında sağlam yer bıraktığını gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Diablo III’ün tam 12 yıl sonra çıkması ve o ana kadar Diablo II’nin hala oynanıyor durumda olması bu sözlerimizi doğrular nitelikte.

2008 yılında Blizzard, sonunda beklenen haberi verdi ve Diablo III için çalıştığını duyurdu. 8 yıldır beklenen haberin gelmesiyle tüm dünyada inanılmaz bir sevinç yaşandı. Blizzard açısından da düşünecek olursak sıkı fanlar 12 yıldır bu anı bekliyorlar, dolayısıyla en ufak bir falso çok büyük hayal kırıklığına yol açacak. Dolayısıyla Blizzard da çalışma sürecini diken üstündeymiş gibi müthiş bir titizlikle yürüttü.

Ve takvimler 14 Mayıs 2012′yi gösterdiğinde tüm dünyada oyun dükkanlarının önünde uzun kuyruklar oluşmuştu. Hatta Türkiye’de bile Taksim Meydanı’nda devasa bir platform oluşturuldu ve Diablo hayranları bu platform etrafında toplanıp yıllardır beklenen anı beraber karşıladılar. 15 Mayıs’ta ise ilk oyuncular kabul edildi Diablo III’e.

İlginç bir bilgi aktarayım, 4 Koreli oyuncu Diablo III’ü yayınlandıktan tam 4 saat sonra bitirdiler. Bu rekor bir daha kırılamadı. Ayrıca bir rekor daha paylaşalım, Diablo III yayınlandığı saniyeden itibaren 24 saat içinde 3,5 milyon kopya satarak bu dilimin rekorunu kırdı.

Diablo 3 Oyuna Giriş

Bu kadar teori yeter, sıra işi pratiğe dökmede. Diablo 3′e Blizzard’ın bütün oyunları için ortak kullandığı Battle.net Launcher’dan giriyoruz. Ve updateleri vs. bitirip oyuna girdiğimizde bizi karakter yaratma ekranı çıkıyor (aşağıda gördüğünüz ekran). Eğer Reapor of Souls eklentisin sahip değilseniz karşınıza 5 seçenek çıkacak. Barbarian, Demon Hunter, Monk, Witch Doctor, ve Wizard. Bu karakterlerin her biri birbirinden güçlü ve hepsinin kendince dallanıp budaklanan skill ağaçları var. Biz wizard da karar kıldık. (Reapor of Souls ek paketini aldıktan sonra Crusader sınıfıyla da oynayabileceksiniz.)

Karakterimize ve ismine karar verdikten sonra oyuna başlayabiliriz. Oyuna aşağıda gördüğünüz New Tristram manzaralı tepede başlıyoruz. Şehrin kapısına dadanan bir kaç zombiyi öldürdükten sonra Captain Rumfold bizi şehre davet ediyor ve şehirde maceramıza bir süre önderlik edecek ve bizi yönlendirecek. New Tristram’a doğru ilerlediğimiz bu yol boyunca yerleştirilen ufak tefek zombicikler oyunun basit mekaniklerini anlamamız konusunda bizler için bulunmaz nimetler.

Leah ile tanışmak üzre meydandaki eve giriyoruz. Leah ile tanışıyoruz, ki kendisi Diablo II’den hatırlayacağınız Deckard Cain’in yeğeni. Ve bizden duymuş olmayın ama çok büyük kötülüklere gebe bu kız..! Leah bize ilk görevimizi veriyor ve buy görev kapsamında küçük bir yolculuk sonrası ilk bossumuza ulaşıyoruz. Merak etmeyin saniyeler içinde alt ediyoruz bu bossu ve Leah’ya güzel haberleri götürüyoruz. Leah’nın güvenini kazandıktan sonra hikaye görevlerine ilk adımımızı atıyoruz ve bu da inanılmaz güzelliklerle dolu Diablo dünyasının üçüncü oyununa attığımız ilk adım oluyor!

Kah Leah ile kah başka dostlarımızla atıldığımız maceralarımız bize uzun bir süre yetiyor açıkçası. Oyun 60 levela kadar ilerliyor ve 60 leveldan sonra exp barımız maviye dönüyor, bu sefer Paragon levelimiz artmaya başlıyor. Paragon Level sonsuza kadar gidebilen bir sistem. (Reaper of Souls (RoS) eklenti paketi ile maksimum level 70′e çıkartılabiliyor.)

Oyunun skill sistemi oldukça karmaşık, yani çok fazla skill var. Ayrıca her skillin 5-6 tane rune geliyor ki işin çetrefilli hale geldiği yer de burası aslında. Yani demem o ki oyunu sıkılmadan binlerce farklı kombinasyon oluşturarak oynama fırsatınız var. 4 farklı zorluk derecesi ve 6 farklı karakter de işin içine eklenince emin olun Daiblo III boş zamanlarınızı değerlendirmek için sunacağım seçenekler arasında hoş bir yere sahip.

Son olarak maksimum level’e ulaşmış karakterlerimizden birinin fotoğrafıyla iştahınızı kabartalım istedik.

Diablo III’e getirilen eklenti paketi Reaper of Souls için yapacağımız inceleme yazısında, görüşmek üzere yazımızı noktalıyoruz. Keyifli oyunlar.

1 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: