Eski otel halıları motor parçasına dönüşüyor

  Teknoloji    18 Ocak 2019
Yorum Yok

Eski otel halıları motor parçasına dönüşüyor

Türkiye’de yılda takriben 240 bin ton atık halının çöpe gitmesinden yola meydana çıkan Türk mühendisleri atık halı geri dönüşüm girişimi Hagelson’u kurdu. Yalnızca 500 metrekarelik halı dönüşümüyle 12 metreküp çöp alanı pak kalıyor, 29 metreküp su kirlenmekten kurtulurken 2,2 ton karbondioksit salınımı engelleniyor, 7,2 evin 1 aylık enerjisi kazanılıyor. 500 metrekarelik atık halıdan takriben 400 kilogramlık plastik çiğ madde üretilebiliyor.

Atık halı geri dönüşümüne ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Hagelson’un Kurucusu Soner Alayurt, İTÜ ARI Teknokent’in desteğiyle atık halı geri dönüşümü projesini yürüttüklerini, Türkiye’de yılda 240 bin ton atık halı çıktığını belirterek, atık halıları plastik ham madde haline getirdiklerini söyledi.

Alayurt, İTÜ’de bu proje için 2 sene boyunca Ar-Ge çalışmaları yaptıklarını açıklama ederek, TÜBİTAK ve KOSGEB desteği alarak Türk mühendisleri olarak atık halı geri dönüşüm makinesi ürettiklerini kaydetti.

Artık atık halıların çöpe gitmediğini aktaran Alayurt, şunları dile getirdi:

“Biz arandığımız vakit atık halıları yerinden teslim alıyoruz. Bunlardan plastik çiğ madde üreterek ayrıca çöp alanını azaltıyoruz, çevreye katkı sağlıyoruz hem de ülkemizin çöpünden ithal edilen bir çiğ madde üreterek katma layık yaratıyoruz. ilk olarak buna otellerden başladık. Otellerin atık halı sorunu bulunuyor. Oteller halıları çöpe atmak istediğinde bile bir para ödüyor biz bunları hiçbir aidat talep etmeden alıyoruz. Böylelikle oteller atık halılardan kurtulmuş oluyor, belediyeler çöp alanını azaltmış oluyor, bizler de plastik ham madde yaparak ülkeye ithal edilen plastik ham maddenin muadilini üretmiş oluyoruz. Bu hem cari açığı azaltıyor ayrıca de çöpü bertaraf etme maliyetini ortadan kaldırarak atık halıları her tarafta kullanıp üretime göndererek hesaplı kazanç sağlıyoruz.”

Alayurt, atık halıdan ürettikleri plastik çiğ maddelerin özellikle acilen otomotiv plastiği haline gelebildiğini anlatarak, “Atık halıdan otomotiv plastiği yapıyoruz. Tamponda, dış aksam parçaları veya motor parçalarında kullanılabiliyor. Bizim birincil pazarımız otomotiv ama plastik baştan var. Bu işin çok geniş bir pazarı var. Önemli olan atık halıyı dönüştürmekti. Biz bunu başardık, makinesini ürettik. Bundan Böyle Türkiye’de 240 bin ton olan atık halıların geri dönüşümü başlamış oldu.” diye konuştu.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: