Erkekte cinsel birleşme sırasında ağrı

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Erkekte cinsel birleşme sırasında ağrı

Erkekte cinsel birleşme sırasında du­yulan ağrının derhal daima fi­ziksel bir nedeni vardır; psikolojik sorunlar sancı yerine sertleşme kuvvet­lüğüne yol açar. Ağrının yaygın ne­denleri şunlardır.

Yaralar
Sert veya uzun süreli cinsel birleş­me penis başında veya sünnet deri­sinde ufak yaralara neden olur. En­feksiyon bunların iltihaplanmasına ve sancı yapmasına yol açar.

Sünnet derisi darlığı
Sünnet olmamış erkekler bazen sün­net derisini geriye doğru çekmekte zorlanır ve sertleşmeyle bu alan rahat kazanç ve ağrı verir. Sünnet derisinin arkasın­daki alanın temizliği de baskı olabilir ve bunun sonucunda gelişen bir en­feksiyon ağrıyı daha da artırır. Bu so­run sıkça yaşanıyorsa sünnet düşü­nülmelidir.

Sünnet derisi darlığına alt sey­rek görülen bir komplikasyon da parafimozistir; bu durumda erkek sertleşmeden sonradan sünnet derisini ge­riye çekemez. Sünnet derisi kuytu bir bant gibi penisi sararak şişmeye ve ağrıya niçin olur. Bu durumda der­hal bir acil servise başvurulmalıdır; ihmalkârlık edilirse bu durum daimi hasa­ra yol açabilir.

Enfeksiyonlar ve cilt reaksiyonları
Herpes enfeksiyonu penis üstünde ağrılı, kaşıntılı kabarcıklara niçin olur; birkaç gün sonra bu kabarcıklar patlar ve kabuk bağlar. Genital siğil­ler deri üzerindeki ufak karnaba­harlara aynı.

Bilhassa eşlerinde mantar olan erkeklerde de ara sıra mantar (kandida) gelişebilir ve penis başın­da tahriş, kızartı, ara sıra de şişmeye niçin olur. Sünnet derisinin aşağıda kalın beyaz bir akıntı toplanabilir.

Belsoğukluğu ve etkeni belirle­nemeyen (non-spesifik) üretrit idrar yolunda yanma ve akıntıya yol açtı­ğı gibi idrar yaparken ve boşalma sı­rasında ağrıya da niçin olur. Bu en­feksiyonlardan birinden kuşkulanılır­sa, hastaneye veya ürologa başvu­rularak bütün bir kontrolden geçilme­lidir.

Bazı erkeklerde banal prezer­vatiflerde kullanılan lastiğe ya da kayganlaştırıcıya karşı alerji vardır. Günümüzde büyük firmalar hipoalerjik prezervatifler de üretiyor. Ay­rıca masaj yağı, banyo köpüğü, duş jeli ya da sabun da deri reaksiyonla­rına neden olabilir.

Seyrek rastlanan nedenler
Sertleşince penisin bükülmesine ne­den olan doğumsal bozukluklar da ağrıya neden olabilir. Peyronie has­talığı adı bahşedilen bir durumda peni­sin gövdesi baştan başa bono dokusu gelişmiştir ve asimetrik ağrılı sert­leşmeye yol açmaktadır. Bu sorun birkaç ayda veya birkaç yılda kendi­liğinden düzelebilir, ama cinsel bir­leşme olası değilse destek is­tenmelidir. Bir Takım erkeklerde sorun ameliyatla çözülür. Her durumda ürologun görüşünü almakta fayda olabilir.

Bir Takım erkeklerde boşalma sonradan­sında penis başında öylesine yoğun bir duyarlılaşma gelişir oysa erkek bo­şalmaktan korkar. Bir Takım genç erkek­lerde de torbaların kasılmasını sağ­layan kremaster kası pozitif çalışır ve cinsel ilişki esnasında spazm tarzında ağrıya niçin olabilir. Boşalmadan uzun vakit uyarılmış kalma da kasık­larda zonklayıcı sancı yapabilir.

Priapizm penisteki sertleşmenin saatlerce geçmemesi ve ağrıya ne­den olmasıdır. Daimi zarar gelişebi­leceği için, hemencecik acil servise başvu­rulmalıdır.

14 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.