Erkeklerde utanır

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Erkeklerde utanır

Amerikan Hastanesi Bevliye Uzmanı Dr. Volkan Ülker, testisi alınan erkeklerin depresyona girseler de yerine geçen kimse taktırmaktan utandıklarını söylüyor.

Testisi alınan her 10 erkekten ancak ikisi yerine geçen kimse taktırıyor. Yerine Koyma testis taktıranların çoğunluğu 20-30 yaş aralarında… Ameliyata karar verenlerin en çok sordukları ise “Testisler patlar mı” oluyor. Testisler patlamıyor ve 10 yıl kullanılabiliyor. Sıradan 30 dakikalık operasyonla takılan protezlerin fiyatları, büyüklüğüne tarafından 150 ile 450 Euro (235-706 YTL) aralarında değişiyor. Protezlerin small, medium, large ve ekstra large olmak üzere 4 bambaşka boyu var.

Yedek testis uygulaması az önce fazla yaygın değil. Doktor tarafından önerildiğinde yerine geçen kimse testisi kabul eden erkeklerin gerekçeleri ise estetik ve psikolojik… Amerikan Hastanesi Üroloji Uzmanı Dr. Volkan Ülker, testisini kaybeden erkeklerin depresyona girdiklerini, sevgililerinden ve eşlerinden utandıklarını söylüyor. Uygulamayı en çok tercih edenler, 20-30 yaş arasında yaygın görülen tümörler nedeniyle testislerini kaybedenler. Tümör çocuklarda görüldüğünde de aileler yedek takılmasını istiyor. Bu bilhassa babaların tercihi. Buluğ Çağı çağındakiler için testisi olmamak kayda değer bir sorun. Çocuklara takılan testisler, sonradan büyük boyuttakilerle değiştiriliyor.

Sperm üretimi durmuyor
Türkiye’de üç yıldır testis protezi satan Estetik Medikal firmasının satış departman sorumlusu Kevser Sucu, kendilerine en çok “Protez patlar mı” sorusunun yöneltildiğini anlatıyor. Sucu, protezin patlamadığını, 10 yıl süreyle kullanılabileceğini belirtiyor. sırası gelmişken yedek ameliyatlarından daha sonra sperm üretimi durmuyor. Oysa testisinin tamamı alınanlarda, işlem öncesinde sperm alınarak donduruluyor. Bu kişiler, ilerde mikroenjeksiyon yöntemiyle çocuk sahibi olabiliyorlar.

39 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.