Erkeklerde utanır

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Erkeklerde utanır

Erkek üreme sisteminin dış organları penis, skrotum ve testislerdir. İç organlar ise vas deferens, üretra, prostat bezi ve seminal veziküllerdir. Erkeğin genlerini içeren sperm testislerde yapılır ve seminal veziküllerde depolanır. Cinsel ilişki sırasında sperm meni adı bahşedilen bir sıvının içinde vas deferensten sertleşmiş penise taşınır.

1. Penis (Kamış)
Penis karın duvarına yapış yapış bir kök, orta bölüm olan gövde ve koni biçimli ucu olan glanstan oluşur. Glans penisin ucunda üretra (meni ve idrar içeren kanal) dışa açılır. Glans penisin tabanı korona olarak adlandırılır. Sünnet edilmemiş erkeklerde koronanın uzantısı olan sünnet derisi (prepusyum) glans penisi örter.

Penis gövdesinin büyük bir bölümü erektil (sertleşebilen) dokudan oluşan üç silindirik alandan (sinüsler) meydana gelir. Büyük olan iki bölge (korpus kavernosum) yanyanadır. Üçüncü sinüs olan korpus spongiosum (süngersi karoser) üretranın çevresini sarar. Bu alanlar kanla dolunca penis büyür, dikleşir ve sertleşir (ereksiyon).

2. Skrotum (Erbezi kesesi)
Testisleri saran ve koruyan ince buruşuk derili kesedir. Skrotum ayrıca testisler için bir ısı teftiş sistemi olarak ödev yapar; spermlerin normal gelişmesi için testislerin gövde sıcaklığından biraz daha düşük ısıda (35ºC) olması gerekir. Skrotum duvarındaki kremaster kasları gevşeyip kasılarak testislerin serinlemesi için vücuttan uzaklaşmasını ya da ısınması veya korunması için vücuda yaklaşmasını sağlar.

3. Testisler (Erbezleri)
Skrotumun içinde yer alan değirmi biçimli oluşumlardır; genel olarak sol testis sağdakinden azıcık daha aşağıdadır. Testislerin iki işlevi vardır: sperm yapımı ve testosteron ( erkek seks hormonu) sentezi.

4. Epididim
Testislere bitişik olan epididim takriben 6 metre uzunluğunda bir tüp yumağıdır. Testislerden spermi alır ve spermin olgunlaşmasına elverişli bir ortam yaratır. Sol testis sağdakine kadar birazcık daha aşağıdadır.

5. Vas deferens (Meni kanalı)
Epididimden spermi alıp içeren kordon yarı bir kanaldır. Her bir testisten çıkan kanal prostatın arkasında yukarı çıkar ve üretraya girerek ejakülasyon kanallarını oluşturur. Vas deferense paralel giden kan damarları ve sinirler gibi diğer yapılar bir arada sperm kordonunu oluşturur.

6. Üretra (İdrar Yolu)
Bu kanal idrarı mesaneden aşağıda içeren idrar yolunu ve üreme sisteminde meninin dışarı atıldığı bölümü oluşturur.

7. Prostat Bezi
Pelviste mesanenin derhal altında yer alır ve üretranın orta bölümünü çevreler. Genelde ceviz büyüklüğünde olan bu bez yaşla birlikte büyür. Prostat ve üstündeki seminal veziküllerde spermin beslenmesini karşılayan bir değişken yapılır. Bu akıcı spermin ejakülasyon sırasında içinde bulunduğu salgı olan meninin hacminin büyük bir bölümünü oluşturur. Meninin içerdiği öteki sıvılar vas deferens ve penis başındaki müköz bezlerden gelir.

35 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.