Erkekler için Kaş Alma ve Kaş Şekillendirme Rehberi

  Bakım ve Güzellik    11 Kasım 2018
Yorum Yok

Blogumuza hoşgeldiniz. Bugün erkekler için kaş alma ve kaşları şekillendir rehberi oluşturuyoruz. Ne olursa olsun simetrik sorunlar çıkabileceği için profesyonel olarak yardım almanızı öneririz. Fakat bütçeniz yeterli değilse ve profesyonel yardım alamıyorsanız rehberimizi okuyup önerilerimizi alabilirsiniz.

Kaşlar da iletişimin bir parçasıdır. Kaş hareketlerimiz ile insanlara mesaj verebiliyoruz. Öyle ki genel anlamıyla kaşlar yüzümüze anlam katar. Yüzümüzün simetrisine göre kaşlarımızında yapısı düzeltilmelidir. Öncelikle kaşlarımızın yapısını nasıl yapacağımızı seçmeliyiz.

Kaş yapıları kadınlarda 5, erkeklerde ise 3 şekilde incelenir.

Kadınlarda Kaş Şekilleri

 • Yuvarlak
 • Kesin Açılı
 • Yumuşak Açılı
 • S şeklinde dalgalı
 • Düz

Erkeklerde Kaş Şekilleri

 • Başlangıcı kalın ve bitişi ince uzun.
 • Kalın başlangıç ve keskin incelme.
 • Kalın başlangıç yumuşak incelme
 • Düz kalın yumuşak
erkeklere uygun kaş yapısı

Erkekler için Kaş Şekilleri

Resimlerde de gördüğümüz üzere erkeklerde kaş incelmesi çok kesin ve ince değildir. Yapı gereği zaten kalın kaşlı olmak hem erkeksi görünüm hemde sakal uyumu sağlanabiliyor.

Burada dikkat etmemiz gereken şey toplu fakat her zaman temiz kaş yapısını tercih etmeliyiz. Kaşlarımızın yanlarından fazlalık olmamalı.

Erkek kaşları genellikle yumuşak bir düzlüğe sahip. Kadınlardaki gibi kaşları yukarıya eğimli değildir.

9 aşamada yüz tanımlama ve yüz yapınıza göre kaş seçimi önemlidir.

Yüz şekilleri:

 1. Uzun
 2. Köşeli dörtgen
 3. Yuvarlak
 4. Köşe kare
 5. Üçgen
 6. Kalp
 7. Elmas
 8. Armut
 9. Oval

Yukarıdaki etkenler genellikle kadınlar için olsa da yüzünüze uygun olduğunu düşündüğünüz kaş şekillerini örneklerle değerlendirin.

Fakat ideal kaş şekli için en başlangıç nokta kaşlarınızın ortasını nasıl alabileceğinizdir.

Erkekler için Kaş Alma ve Kaşı Şekillendirme için 3 Adım

Erkekler özellikle lise yıllarında kaş ortalarını almak için bir kaç kontrolsüz girişimlerde bulunuyor. Fakat özellikle ergenlik kaşlarınıza vereceğiniz zararlar ileride dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Size önerebileceğimiz en önemli bilgi kaşlarınıza asla jilet sürmemeniz. Jilet hem cildinizi tahriş edebilir, hemde kaş kıllarınızın şekilsizce sağa sola doğru çıkabileceği gerçeğidir. Öncelikle aşağıdaki adımları cımbız ile uygulayın ve 3 adımdan sonra size öneriler vermeye devam edeceğiz.

(Başlamadan önce önemli bir uyarı: Kaşlarınızı üstten almamanızı öneren uzmanlar var fakat erkekler için bu durumun sağlıklı kaş şekilleri çıkmayacağı için yazımızda kaş alımlarınızı üstten almanızı önerdik. İlgili yazı için tıklayın.)

1# Kaş Ortasını Almak

Erkekler genellikle sadece kaş ortasını alarak kaşlarınızı şekillendirdiğini düşünürler. Fakat kaşlarımızın ortasını almakla şekillendirme işlemi yapmamız daha başlangıç noktasıdır.

Arkadaşlar bazı siteler de ilk uzunluğa bakıyoruz diyorlar, kesinlikle ilk uzunluk değil kaş ortasını almalıyız. Kaş ortasından dolayı kaş uzunluğumuz göze fazla gelebilir. İlk adım kaş ortasının alınmasıdır.

 • Kaşlarımızı alırken burnumuzu referans alacağız. Bir kalemi alıyoruz ve burnumuzun sağ tarafına koyarak resimde gördüğünüz şekilde çizgi oluşturuyoruz. Çizginin içinde kalan kısımlar fazlalıklar burayı temizleyerek kaşlarımızın ortasını alıyoruz.
 • Kalem yardımıyla burnumuzu referans alarak iki kaşımızın arasında kalacak boşluğu oluşturduk. Kaşlarımızın başlangıç ve bitiş noktaları belirlendi.
 • İki kaşın ortasını aldıkça kaşlarımızın çevrildiğini (sağa eğimli kaş sola eğimli) gördüğümüz özellikle seyrek kaşlarda bu ters eğimli kaş kıllarını almayın, makasla boyunu kısaltın ve tarayın. Yukarı taramanızda fayda var.

2# Kaşların Kalınlığını Ayarlama

Büyük bir titizlikle bu aşamaya geldiğimizi varsayıyorum. Unutmayın yapacağınız yanlış bir kıl alma olayı kaşlarınızın yapısını tamamen değiştirerek sizi çaresiz bırakabilir. Şimdi en önemli ve ölçülü olmamız gereken yer olan kalınlık ayarına.

Kaşlarımızı yukarı tarıyoruz.

 • Çok uzun kıllarımız varsa meydana çıkacaktır ve mevcut kaş kalınlığını geçiyorsa makasla kesiniz. Kaş kıllarınızın uzunluğu kaş kalınlığınızın altına inmemesine dikkat edin.
 • Kaşlarımızın kalınlığı tercihen kaşımızın üsttünden alacağız. Cımbız ile maşakatlı bir iştir. Cımbız ile alıyorsak yatay bir şekilde ilerlemekte fayda var. Kaş kıllarınızı aldıkça kaş şekli ortaya çıkacaktır. Çok incelmemeniz gerekiyor yoksa kaş ortalarındaki dikey tüyler makasla kısaltılsa bile sırıtabilir.
 • Kaş uzunluğuna ve kalınlığına dikkat edin her yerden eşit almaya çalışmayın.

3# Kaşların Uzunluğunu Belirleme

2 adımda kusursuz bir şekilde ilerledi ve kaşlarınızın uzun olduğunu düşünüyorsanız şayet, o zaman bu adımı uygulayın.

 • Kaşlarınızın uzunluğunu ve kısaltacağınız yeri belirledikten sonra kısaltmak istediğiniz noktayı işaretleyin.
 • Kaşlarınızı üstten ve orta kısımlarından aşağı kısma doğru almaya ve kaş yapınızdaki şekli korumaya ve yumuşak eğimin devam ettiğine emin olun.
 • Kaşlarınızı yukarı ve aşağı doğru tarayın kaş şeklinizdeki değişikliğin yumuşak mı yoksa kesin bir şekilde eğimlendiğini gözlemleyin. Yumuşak bir eğim olmasına dikkat edin.
kaş almak için malzemeler

Kaş almak için aletler: Cımbız, Makas, Traş Makinesi ve Ağda bandı.

Kaş Nasıl Alınır? (Örn. Cımbız, Makas vb)

Arkadaşlar evde kaş alacaksanız kullanacağınız malzemeler zaten sınırlıdır. Sağlıklı olarak kullanabileceğiniz malzemeler

 • Cımbız
 • Traş makinesi
 • Makas
 • Ağda ve türleri.
 • İp ile Kaş Alma

#1 Cımbız ile Kaş Alımı Tavsiyeleri

Cımbız kaş alımlarında en sık kullanılan yardımcı araçtır. Cımbızla kaş alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler:

 • Cımbızın ucunda hangi kıl kökü olduğu (yanlış kıl kökü ile kaş şekliniz bozulabilir)
 • Cımbızla kılın kökünden almanız gerekiyor (cildinizin tahriş olmaması ve gözeneklerin çok açılmaması için)
 • Cımbız kişiye ait olmalıdır, paslanmamış olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Her kaş aldıktan sonra temizlemelisiniz.

#2 Traş Makinesi ve Makas ile Kaş Alımı Tavsiyeleri

Traş makinesi ve makas kaş alımlarında genellikle kaş uzunluğunu ayarlamak içindir.

 • Traş makinesi ile kaş ortası alınmaz
 • Makas ile sadece kıl uzunluğu ayarlanmalıdır.
 • Traş makinesi ile kaş kalınığını ayarlayamazsınız.
 • Kesin çizgiler vermek için özenle kullanılabilir (traş makinesi)

#3 Ağda ile Kaş Alımı Tavsiyeleri

Ağda ile kaş almak erkeklerin pek sık kullandığı bir yöntem değildir. Fakat yeni yeni kullanılan bir kaş alma yöntemi var. Veet ağda bantları var, şeffaf ve üzerinden veet yazıyor sade bir görünümü var. Bu ağda bandını bulursanız satın alın. Aldıktan sonra ise:

 • Ağda bandını ısıtın (sürtünme iyi bir yöntem, varsa saç kurutma makinesi de olabilir)
 • kaşlarınızın kabasını cımbız ile aldıktan sonra ağda bandını dikkat ederek eğimli bölgelere gelmeyecek şekilde yapıştırın.

Ağda bandı önerimiz için tıklayın.

#4 İple Kaş Alma Tavsiyeleri

Arkadaşlar iple bir erkeğin kaş alması çok zordur, erkek kuaförleri bile yapma taraftarı olmuyor. Evde iple kaş almanızı şiddetle tavsiye etmiyoruz. Hem ağrılıdır, hemde cildinizi tahriş edebiliyor. Kuaförlerde ise uzmanından ancak iple kaş aldırmanızı tavsiye ediyoruz.

Erkekler İçin Kaş Bakımı Önerileri

Kaşlarımızın şekillendirilmesi için erkekler için kaş alma önerisini sizlere sunduk. Önerilerimizin doğrultusunda kaşlarımızı aldıktan sonra ise cildimize bakım yapmalıyız, çünkü cildimiz tahriş olabilir. Öncelikle duştan sonra kaş almanızı öneririz. Gözeneklerimiz açıldığı için kolayca dipten cımbızla kaş kıllarımızı temizleyebiliriz. Peki ya sonrasında neler yapıp kaşlarımızın aynı şekilde kalmasını sağlayacağız?

Öncelikle kaş aldıktan sonra cildimizi temiz suyla yıkayalım. Sonrasında ise nemlendirelim. Nemlendirici krem seçimlerimize dikkat ederek cildimizi yapısına uygun bir nemlendirici tercih edelim. Sonrasında ise düzenli periyodiklerle aldığımız kaş kılları tekrar çıktıkça temizliyoruz. Kaş şeklimizin sabit olması için sık sık kontrol ederek çıkan kaş kıllarını temizleyelim.

Böylece bir kere oluşturduğumuz kaş şeklimiz zamanla sizin kontrolünüz ile sabit kalacaktır. Merak ettiğiniz konularda yorum yaparak soru sormaya çekinmeyiniz, en kısa sürede yanıtlayacağız. Kalın sağlıcakla…

7 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: