Erkek ve kadın cinselliği

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Erkek ve kadın cinselliği

Erkeklerin cinsel yaşamdan beklentilerini aşağı yukarı biliyoruz: Haz, coşku, tutku ve eğer mümkünse küçük oyunlar… Fakat kadınlar için koşul azıcık daha karmakarışık, çünkü kadınlar seksi çok daha farklı boyutlarıyla yaşamanın ardındaki…

Cinsellik keza erkekler, keza de ka­dınlar için hayatın vazgeçilmez bir parçası… Ancak bu, iki cinsin seksi benzer şekilde yaşadığı anlamına gelmiyor. Erkekler için cinsel hazzın temelinde biyolojik bir ihtiyacı karşılama ve rahatlama içgüdüsü ağır basarken ka­dınlar, bambaşka duygu ve düşüncelerle yatağa giriyorlar. Yani toplumsal önyargı­ların aksine erkekler sekse daha meraklı oldukları halde cinsel ilişkide klasik kalıp­larla yetinirlerken, kadınlar ilişkiye renk katmak için büyük mücadele harcıyor, hayatlarının her alanı gibi cinsel yaşamlarını da ara ara gözden geçirilip yenilenmesi gereken bir tamamiyle görüyorlar. Diğer Taraftan bu sıra­lardan bazıları, yüzyıllardır sürekli ve her toplumda kabul gören birtakım basma­kalıp düşünceleri de yalanlıyor. İşte bayan­ların cinselliği nasıl yaşadığına dair bir takım ipuçları ve bilinmez gerçekler…

Daha fazla hareket istiyorlar
Demiştik ya, erkeklerin sekse daha meraklı olmaları onların daha marifetli oldukları ve ihtiraslı bir cinsel yaşam yolunda daha fazla mücadele gösterdikleri anlamına gelmiyor. Aksine, kendine ve partnerine ön sevişmeyi çok görenler bile var. Onlar için esas olan, cinsel birleşme ve boşalma hatıra. Oysa kadınlar için cinsel birleşmenin öncesi ve sonrası da minimum kendisi değin büyük tartma taşıyor.. Onlar daha hareketli, yeniliklere daha açık, ayrı tatlar alabilecekleri, değişken bir cin­sellik arayışı içindeler. Zaten uzun vadeli ilişkilerde ister istemez monotonlaşan cin­su baskını hayatı yeni bir heyecan dalgasıyla ta­zelemek için çaba gösterenler de çoğun­lukla kadınlar oluyor. Seksi bir iç çamaşırı, romantik bir akşam yemeği, küçük sürpriz­ler, yeni fanteziler… Genel Olarak bu tarz fi­kirlerin gerisinde erkekleri bulmak pek olası değil. Onlar kendilerine sunulan zevklerin tadını çıkarmakla yetiniyor fakat daha tembel, daha olağan ve daha tek renkli bir cinsel hayattan da şikayet etmiyorlar. Yani kadınlar için seks, erkekler için olduğundan fazla daha bambaşka bir amaç taşıyor. Evli kadınlar da seksi seviyorlar; Evliliğin aşk­la birlikte cinsel zevki de öldürdüğü yolun­daki tüm tezler palavra… Evli kadınların birçok, seksi “bitmez tükenmez bir balayı” tadında yaşamanın hayalini kuruyorlar.

Kocalarının onlara defalarca benzer tutkuyla sarılmasını, yıllar sonra bile ilk sevişmenin heyecanıy­la sevişmeyi, kocalarıyla aralarındaki sevgililik ilişkisinin ve tutkunun sürmesini isti­yorlar. Ama birçok erkek kendini sevgilisi ya da nişanlısı konumundaki kadını nikaha kadar elinde yakalamak ve etkilemek zorunda hissetse bile, nikahtan sonradan gevşiyor ve ilişkiyi cinsellik de dahil her yönden boşluyor. Evliliğin olarak rutinleşme tehlikesine düştüğü dönemlerde bunu ayrım eden ve durumu başkalaşmak için uğraş gös­teren çoğunlukla kadın oluyor. Ancak natürel fakat bu tek taraflı uğraş tatmin edici değil ve ilişki­nin her açıdan olduğu gibi cinsellik yönün-den de sıradanlasma tuzağına düşmesi ka­çınılmaz. yine de ne olursa olsun kadınla­rın evlenince yatakta tembelleştikleri veya evli kadınların seksi sevmedikleri düşüncesi son derece yanlış…

Cinselliği aşkla birlikte yaşamak istiyorlar
O Kadar fazla kadının hayatında en düşük bir adet tek gecelik ilişki, sadece maddi çekimden yola çıkılarak yaşanan bir cinsellik, salt be­densel hazları memnuniyet uğruna gerçekleşen bir sevişme vardır. Ancak tüm bunlar, ka­dınların cinselliğe duygularını da karıştır­dıkları gerçeğini değiştirmiyor. Onlar için aşk, paylaşım, şefkat ve alaka “mükemmel teknikten” önce geliyor. Cinsel memnuniyet an­cak şehvetli tatminle bütünleştiğinde kasıt ve bedel kazanıyor. İster yeni başla­yan bir ilişkide olsun, ister yıllardır süren bir beraberlikte, her kadın cinselliği yaşa­dığı erkek için özel edinmek ve onda hayranlık kaldırmak istiyor.

Kadınların çok bü­tartı bir kısmı, hatta savunma mekanizma­larını çalıştırıp aksini bahis edenler bile sek­si yalnızca seks olarak görmeyi başaramı­yor, bilhassa ilk sevişmeden sonradan ciddi bir beklenti içine giriyor, erkekler gibi rahat bakımlı kapıyı arkalarından çekip çıkamıyor, o en mahrem anların izlerini üzerlerinde taşıyorlar. Karşısında tarafın gösterme açışı öbür ol­duğu vakit da düş kınklığına uğruyor, acı çekiyor ve bunalıma sürükleniyorlar. Onlar için özellik nicelikten önce geliyor: Meslek­te kadınlarla erkeklerin sekse görüş açıları arasındaki en büyük farklardan biri… Er­kekler nasıl ancak yemek konusunda pek seçi­ci davranmıyorlarsa, yatakta da önlerine her konanı “yiyebiliyorlar.” Lakin bugüne değin kaç kadınla birlikte oldukları, cinsel tatmin ve erkekliğin ispatı açısından büyük tartı taşıyor. Kadınlarsa bütün aksine nite­likten çok niceliğe yük veriyorlar. Erkeklere has “Ne sevişsem kar…” düşüncesinin yerini kadınlar da “bir defa olsun, tam ol­sun” fikri alıyor. tatmin edici olmayan, hiç­bir manâ ifade etmeyen, özelliksiz ve tat­sız seks, kadınların tüylerini diken diken etmeye yetiyor. Yani onlar için sayı yok, ka­lite belirleyici… Haftada bir kere gerçekle­neşeli, lakin fantezilerle zenginleştirilmiş, renk­li, eğlenceli ve yaratıcı bir sevişmeyi her gün yaşanan yavan, banal, öylesine bir cinsel ilişkiye bin defa seçim ediyorlar.

Seks hakkında konuşmaktan korkmuyorlar
Cinsellikten laf etmenin erkeklere has bir nitelik olduğu düşüncesi de bir diğer alt­lış akıl… Çünkü arkadaşlarla biraraya gelince cinsel içerikli espriler gerçekleştirmek, bel­den aşağıda fıkralar açıklamak, dünyaca meşhur bir seks ilahesini fazla beğendiğini ve onunla bir gece birlikte almak için her şeyi yapabileceğini bildirmek ne yazık oysa seks yargı­kında konuşmak anlamına gelmiyor. Esas kayda değer olan gerektiğinde sorunlardan bah­sedebilmek, onları çözmeye çalışmak, is­tekleri ve şikayetleri dile getirmek, lüzum­tiğinde bir takım değişiklikler yapmaya yiğitlik olabilmek… Bunu da erkekler yok, kadın­lar yapıyor. Onlar cinsel hayatlarını gözden geçirme, kendilerini kusur bulma, duygularını ve beklentilerini dile getirme, yani genellikle seksten bahsetme konusunda fazla daha cesurlar.

Erkeklerse arkadaşlarıyla konuşurken aslan kesildikleri, cinsellik adalet­kında atıp tuttukları halde meslek ikili ilişkiye geldiğinde, yani bu konuyu sevdikleri ve ya­taklarını paylaştıkları kadınla konuşmaları laf konusu olduğunda acayip bir biçimde suskunlaşıyor, içlerine kapanıyor ve bu müşteri konuşmaları geveze bulduklarını belirli eden hareketler yapıyorlar.

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.