Blog

En zengin Türkler servetini katladı

  Blog    3 Ocak 2019
Yorum Yok

En zengin Türkler servetini katladı

EKONOMİST dergisinin 2004 yılından itibaren her yıl gerçekleştirdiği ‘En Varlıklı 100 Türk’ araştırması sonuçlandı. Türkiye’nin en zenginlerinin servetlerini katladığını ortaya koyan araştırmada, zirveyi 10 milyar dolar üstü servete sahip olan Koç Ailesi bırakmadı. Koç Ailesi’nin arkasından Doğuş Grubu’nun sahibi Ferit Şahenk 10 milyar dolar üstü servetiyle 2’nci sırada yer aldı. Ferit Şahenk’i 7-8 milyar dolarlık servetiyle Ülker Ailesi izledi. 2008 ve 2009 yılında global krizin etkileri sebebiyle servetlerinde erime olan zenginlerin, Türkiye’nin büyüme verilerine paralel olarak krizden dinç çıktıkları görüldü. En zengin 100 Türk’ün servetlerinin toplamı ise, 176.4 milyar dolar ile 227 milyar dolar aralığına oturdu.
Artışta İMKB etkisi görüldü
Ekonomist’in servet yönetim uzmanları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) verileri ve özel bankacılık hizmeti veren yetkililerden aldığı bilgilere dayanarak derlediği rakamlara göre, Türkye’nin en zenginlerinin servetlerini katladıkları borsa verilerinden de görüldü. İMKB’deki varlık değerlerinde ciddi artışlar yaşanması, bu varlık değerlerinden şirket sahiplerinin de hisseleri oranında yararlanmasını sağladı. Bilhassa çatısı aşağıda banka olan ailelerinin servetlerinde yüzde 50’nin üzerinde yükselme olduğu uyarı çekti. Garanti Bankası’nın ortağı Şahenk Ailesi, Akbank’ın ortağı Sabancı ailesi, Inşa Kredi’nin ortağı Koç Ailesi, TEB’in ortağı Çolakoğlu Ailesi, Tekstilbank’ın sahibi Turgut Yılmaz bu anlamda öne çıktı./_np/7639/12067639.jpg
Sabancılar ayrı olarak
Listenin birincil 3’ünde bulunan Koç Ailesi, Ferit Şahenk ve Ülker Ailesi’nin peşinde 6-7 milyar dolarlık servetle Mehmet Muhakkak Karamehmet ve Şarık Tarık geliyor. 5-6 milyar dolar servete sahip zenginler aralarında ise sırasıyla, Doğan Ailesi, Şevket Sabancı, Erol Sabancı, Türkan Sabancı, Ömer Sabancı ve Ailelesi ile Eczacıbaşı Ailesi ve Yazıcı Ailesi yer alıyor. Bu yılın uyarı çeken değişimlerinden biri de Sabancı Grubu’nda oldu. 2004 yılında Sakıp Sabancı’nın vefatıyla birlikte başlayan ayrılık rüzgarları sonrasında 2010 yılında her kardeşi bambaşka değerlendirmeye alındı. Bütün kardeşlerin toplam servetleri toplandığında 20 milyar doların üzerinde bir rakam ortaya çıkarken, ayrılık sonrası kardeşler 5-6 milyar aralığında yer aldı.
Listeye 31’nci bayağı girdi
Koza Altın’ı halka açan Ipekli Ailesi listeye 31’inci basmakalıp 1.5-2 milyar dolarlık servetiyle girerken, Aksa Enerji’yi halka açan Kazancı Ailesi de yine1.5-2 milyar dolarlık servetleriyle 32’nci sırada yer aldı. Gürel Ailesi, İsmail Tarman, Muharrem Yılmaz ve Rona Yırcalı da bu sene listeye yeni antre yapan diğer isimler oldu.

Özel uçak ihtiyaç oldu

EN varlıklı listesinde bulunan birçok isim iş güvenliği ve zaman tasarrufu için özel uçak almayı seçim ediyor. Mustafa Koç’tan Hüsnü Özyeğin’e Hamdi Akın’dan Boydak ailesine değin o kadar çok kişinin özel uçağı bulunuyor. Özel uçak sahibi edinmek sadece uçak alım maliyetiyle bitmiyor. Bir jetin personelden yakıta değin tüm masraflarının aylık maliyetinin takriben 200 bin lira olduğu belirtiliyor. Pilot, yerine geçen kimse pilot, teknisyen gibi 10’a yakın kişinin istihdam edilmesi gerekiyor.

Topbaş ve Akın sıçrama yaptı

EN Zengin 100 Türk listesinde, Hamdi Akın’ın sahibi olduğu Akfen Holding, keza halka arzıyla ayrıca de TAV iştirakinin değerlenmesiyle 2010’da uyarı çeken aileler arasında yer aldı. Hamdi Akın 63’deri 41’e yükselirken, BİM’in asıl ortaklarından Topbaş Ailesi, 1-1.5 milyar dolarlık servetle 83’deri 51’e tırmandı. İnşaat firması sahiplerinin üstteki sıralara dürüst hareket ettiği görülen listede öne meydana çıkan isim ise Ali Ağaoğlu oldu. 2-3 milyar dolar servetiyle 44’üncü banal 29’uncu sıraya kadar yükselen Ağaoğlu’nun yanına 77’nci banal 53’e meydana çıkan Erdoğan Demirören de uyarı çekti.

Harcamalar afiyet ve seyahate kaydı

VARLIKLI kişiler, önceki yıllarda harcamalarının çoğunu moda ve mücevhere yaparken, 2009 ardından en çok para harcanan kalem olarak yolculuk, sıhhat, spa ve gurme lezzetler öne çıktı. Ayrı deneyimler edinmek, acayip yemekler yemek ve tam donanımlı çekicilik merkezlerine gitmek manâlı bir hal aldı. Sağlyk merkezlerine arınma amaçlı yapılan seyahatler de  görülmeye başlandı.

Gelirleri ortalamanın 25 katı

EKONOMİST Türkiye Istatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerini derleyerek en zenginlerin profiline ilişkin şu bilgileri derledi:
En zenginler hem nüfusun ayrıca de toplam hane sayısının takriben on binde 1’lik bölümünü oluşturuyor. Buna kadar bu sene için en zengin hanelerin sayısının 2 bin 200 olduğu, bu hanelerde yaşayan fert sayısının ise 8 bin 800 olduğu varsayım ediliyor.
Türkiye’de gelir piramitinin en tepesinde bulunan aileler toplam gelirin yüzde 0.3 dolayında bir kısmını alıyor. En zengin hanelerin parça başına 1.5 milyon liralık kazanç düşüyor.
Bu rakamları dolar cinsinden ifade edildiğinde en zenginlerin 2010 yılındaki toplam gelirleri 2.2 milyar dolar civarında olduğu görülüyor.
Türkiye genelinde bu sene kişi başına düşen gelirin 10 bin 40 dolar, hane başına düşen gelirin ise 40 bin 110 dolar olması bekleniyor. Buna tarafından en zenginlerin takvim geliri Türkiye ortalamasının
25 katını buluyor.

 

32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.