En iyi Koridor Oyunu: League of legends Nedir?

  Bilgisayar Oyunları    13 Aralık 2018
Yorum Yok

Koridor oyunu olarak kategorize edilen League of Legends, dünyayı son zamanlarda yakıp kavurmuş ve hatta Türkiye’de e-spor’un başlangıcını, temelini oluşturmuştur. Riot Games tarafından video oyunu olarak piyasaya sürülmüştür. Genel bir bilgi olarak League of Legends, haritasını Warcraft III’den esinlenerek hazırlanmış.

Bu yazımızı okurken “World Of Warcraft” oyun önerimizi de mutlaka incelemelisiniz.

Dünyayı Kavuran Oyun: League of Legends

League of legends dünyanın en çok oynan oyunlarından biri olan online bir koridor oyunudur. Söylediğim gibi oyunda 3 koridor bulunuyor ve bu koridorlarda seçtiğiniz kahramanlarla oyunculuğunuzu kıyaslıyoruz. Bahsettiğim harita şekildeki gibidir. Bu 3 koridorda düşmanlarınızla karşılaşıyoruz ve 2 takım birbirine üstünlük kurmaya çalışıyor. Ve karşıdaki düşman kahramanları ve minion dediğimiz askerleri keserek deneyim kazanıp seviye atlayabiliyoruz ve para kazanmaya çalışıyoruz. Ve kazandığı para ile eşya satın alıp oyuncumuz karakterini oyun içinde güçlendirebiliyor

Yalnız bir konuda sizi uyarmalıyım bu minionları kesip para kazanmak istiyorsanız eğer miniona öldürücü darbeyi sizin vurmanız gerekiyor. Tabi bunları yaparken karşıdaki oyuncuyu da unutmamak gerekiyor. Çünkü sizin oyun içerisinde geri kalmanız için elinden geleni yapacaktır. Kahramanlardan bahsedecek olursak eğer oyun içerisinde 100 den fazla kahraman bulunuyor.

Riot Games’in çok çalıştığını da kabul etmek gerekiyor çünkü oyunu güncel tutmayı başarabiliyor. Sürekli yeni kahramanlar çıkarıyor, bizim ülkemizde de olduğu gibi oyun turnuvaları düzenliyor ve kazananlara çeşitli hediyeler veriyor. Her neyse dediğimiz gibi kahramanlarımızın 100 den fazla olduğunu ve sürekli yeni kahramanların geldiğini söyledik. Ve kahramanlarımızın her birinin farklı farklı özellikleri bulunuyor. Ve kahramanları her oyun sonu kazandığımız ip ile alabiliyoruz. Ayrıca Riot Point ile de alabiliyoruz ancak riot pointi sadece para ile alabilirsiniz. Kahramanları kategorilendirmek gerekirse genel olarak attack damage (saldırı gücü), ability power (yetenek gücü) bulunuyor.

Oyun içinde ise koridorlar için uygun kahramanları seçmeniz gerekiyor. Üst koridor, orta koridor, orman ve alt koridora göre kahraman seçimi yapıyoruz. Üst koridor ve orta koridorda sadece 1 kahraman bulunuyorken alt koridor da ise bir destek kahraman ve saldırı gücü taşıyan bir kahraman bulundurmanız gerekiyor. Orman da ise tank dediğimiz savunması yüksek kahramanlar kullanabildiğimiz gibi saldırı gücü kahramanlarını da kullanabiliriz. Yani bir haritada maksimum 5 oyuncu karşı karşıya gelebiliyor. Oyunun içinde farklı modlar da bulunuyor. Bunlardan en önemlisi dereceli oyunlar.

Bu oyunlarla belirli bir lige yerleştiriliyoruz ve üst liglere çıkmak için oyun kazanmamız gerekiyor. Oyunda 6 farklı lig bulunuyor. Bunlar bronz, gümüş, altın, platin, elmas ve şampiyonluk ligi olarak sıralanıyor. Bu liglere yerleşmek için Riot Games size dereceli oyunlar da ilk olarak 10 tane oyun hakkı veriyor. Ve bu 10 oyun sonunda elde ettiğimiz zafer sayısına göre bir lige yerleştiriliyoruz. Ancak dereceli oyunlarda oyuncuların oyundan ayrılma gibi durumları oldukça sinir bozucu olabiliyor ve maalesef oyunu kaybetmenize sebep olabiliyor.

Riot Games bunun önüne geçmek için rapor sistemi kurmuş bulunuyor. Oyun sonunda herkes oyuncular hakkındaki görüşlerini belirtebiliyor. Ve böylece oyundan ayılanlar veya oyun içinde hakaret eden kişiler oyundan ayıklanabiliyor. Ancak henüz tam bir çözüm getirilebilmiş değil. Her ne kadar haftalık hediyeler vererek bunun önüne geçmeye çalışsa da tam bir çözüm bulmak zor gibi görünüyor. Oyunun bir dezavantajından daha bahsedecek olursak yeni çıkan kahramanlar ilk çıktığı zamanlarda biraz fazla güçlü oluyor. Ve tahminimce bunun sebebi herkesin riot point alıp kahramanı kadrosuna katmasını istiyorlar. Çünkü ip kasmak gerçekten biraz zorlayıcı. Para kazanmak için bir yöntem olduğunu düşünüyorum. Ancak koridor oyunlarını seviyorsanız League of Legends kısaltacak olursak LoL tam size göre bir oyun.

Arkadaşlar son olarak “Diablo III” oyun önerimizi ve incelememizi mutlaka okumalısınız.

  • Editör Puanı

LoL (League of Legends) Oyun İncelemesi

Dünyanın en çok oynanan oyunları arasında ve LoL oyunu Türkiye’de e-spor oluşumunda katkıda bulunmuştur. Dünya genelinde yapılan yarışmalar ile gerçek bir e-spor rüzgarı esiyor. Bu denli güncel ve kaliteli oyunlara puanımız tamdır.

1 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: