Emzirmenin püf noktaları

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Emzirmenin püf noktaları

DSÖ (Dünya Sıhhat Örgütü) ve ÜNİCEF, be­beklerin yaşamının birincil 4 ayında mümkünse 6 ayında, su deha almaksızın anne sütü ile beslen­mesini önermektedir. Bebeğin bütün biyolojik ge­reksinimleri için en iyi ve eksiksiz besin, Anne sütüdür. Bebeğin dinç gelişmesini, büyümesi­ni ve hastalıklardan korunmasını sağlar. Emzir­me, bebeğinizle sizin arasında sağladığı yakın te­mas sebebiyle özel bir senet oluşmasına neden olur. Bebeğiniz doğduktan daha sonra ilk yarım saat içinde, sütünüzün gelmesini beklemeden ve ke­sinlikle şekerli su vermeden, mutlaka onu emzir­melisiniz. Birincil 48 saat içinde sık emzirmek, sütün yeterliliği açısından tartma taşır .Çünkü sık emzir­meye emrindeki olarak süt salgısında artık olacaktır. böylece, sütünüz demin gelmemiş bile olsa, sık emzirmeye devam edin.

Kolostorun adı bahşedilen ilk süt, protein bakımın dan epeyce zengindir ve içinde bebeği bulaşıcı hastalıklardan koruyacak oldukça çok antikor taşımaktadır. Kıvamı koyu ve sarımsı bir rengi olan kolostrum, sonraki birkaç gün içinde nor­mülk anne sütüne dönüşecektir.

Kolostrum sıvısı, hamileliğinizin yedinci ayın­dan daha sonra sağlıyabilir. Bu aylarda dış altında memenin hale kısmına (meme başı etrafında bu­lunan koyu renkli kısım), baş ve işaret parmak­larıyla yapılacak kısa masajlar, süt kanallarının açılmasına tezgâhtar olabilir.

Bebeğinizi emzirmeden önce ellerinizi yıkayın. Yeni kaynatılmış ılık suya batırdığınız pamukla meme başlarınızı silin. Bebeğinizi muhtemel ol­duğu değin düşey bir pozisyonda kucağınızı alın. Meme başınızı bebeğin yanağına değdirerek onun içgüdüsel olarak memenize yönelmesini sağlayın. Bebeğinizin, meme başını çevresindeki meme başını çevresindeki koyu renkli kısımla (ülkü) birlikte ağzına almasını sağlayın. Bu Nedenle, bebek bu kısma dudaklarıyla bastırdıkça meme başından süt gelir. Sadece meme ucunu emerse tatmin edici süt alamayacaktır.

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.