El Ve Parmaklar Neden Şişer?

  Sağlık ve Yaşam    14 Şubat 2019
Yorum Yok

El Ve Parmaklar Neden Şişer?

Ellerde, parmaklarda, el ve ayak bileklerinde ara sıra şişlikler belirir. Bu şişlikler genel olarak eklem yerlerinde görülür. Peki nedenleri nelerdir? Elde, parmaklarda, el ve but bileklerinde husule gelen bu şişlikler ciddi…

Ellerde, parmaklarda, el ve üçgenin taban olmayan kenarı bileklerinde zaman zaman şişlikler belirir. Bu şişlikler genelde eklem yerlerinde görülür. Peki nedenleri nelerdir? Elde, parmaklarda, el ve ayak bileklerinde husule gelen bu şişlikler önemli bir rahatsızlık mıdır, yoksa var olan bir hastalığın semptomudur? İşte bu sorunun cevabı:

Özellikle el bilek ve but bilek eklemleri ile parmak eklemleri gibi ufak eklemlerde meydana gelen şişkinlik , sızı , sıcaklık ve hareket kısıtlığı gibi şikayetler sizde tıpta romatoid artrit olarak tanıdık iltihaplı romatizmal bir hastalığın varlığını göstermektedir.

Sabahları Ellerin şişmesi , uyuşması ve karıncalaşması yapan bir fazla hastalık mevcuttur bu hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir Sabahları el ve parmakların şişmesinde etmen olabilecek Hastalıklardan bazıları şöyle sıralanabilir..

Boyun Fıtığı : Her iki boyun omuru aralarında yastık görevi yapan jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola dışarı giden sinirlere dürüst taşmasıdır. Basının büyüklüğü ve etkinliğine tarafından boyun ve kol ağrısı, kol kaslarında şiddet kaybı, ellerde his kusuru, uyuşturma ve sakarlık görülebilir.

Hipotiroidi : Tiroit hormonlarının kanda çok az bulunması durumuna hipotiroidi veya hipotiroidism denir. Kadınlarda erkeklere nazaran çok daha sık görülür.

Boyun Düzleşmesi : Boyun düzleşince beyine dışarı giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kişide başağrısı, başdönmesi, bulantı, amnezi, tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede duyarlık, isteksizlik oluşur.

Ulnar Oluk Sendromu : El önkol kemikleri olan radius-ulna ile bilek eklemini ve birbirleriyle eklem yapan 2 sıra halinde 8 kemikten oluşan ufak karpal kemikler, 5 tarak kemiği, 14 parmak kemiğinden oluşur.

Boyun Tutulması Adale Spazmı : Genellikle boyunu destekleyen kasların fazla gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey kaldırmak, fazla spor, iş aktivitesi, hatalı masa başı çalışması adale spazmına niçin olabilir.

Diyabet : Sürekli yüksek değerlerde seyreden şeker hastalığı da ellerde uyuşmaya sebep olabilir.

Ellerin ve Parmakların Şişmesinin Diğer Nedenleri

 • Romatizmal hastalıklar,
 • Kas hastalıkları,
 • Multipl skleroz,
 • Beyin tümörleri,
 • Beyin damar tıkanmaları,
 • Kol damarlarındaki tıkanıklıklar
 • First Lady
 • 22 June 2018 – 15:55:54
 • Açıklama Değil
 • beğeni
  Açıklama yaz
  33 okunma

  Etiketler : , , , ,

    Benzer Yazılar


    Yorumlar

  Bir Cevap Yazın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.