Ekşi Elmalar Film İncelemesi – Konu ve Özeti

  Film Önerileri    1 Kasım 2018
Yorum Yok

Bugün sinemaya gittim. Bugün bir filme, bir eve ve bir hayata konuk oldum. Bugün elma ağaçlarının içinde kayboldum, yaylalarda oyunlar oynadım, güldüm ve ağladım. Bugün, Yılmaz Erdoğan’ın yazıp-yönettiği Ekşi Elmalar filmini izledim. Yılmaz Erdoğan’a bir kez daha hayran kaldım. Beni farklı kültürlerle tanıştıran bu filmi size biraz anlatayım.

Film Özeti (Öyküleştirerek)

Öncelikle film’de Yılmaz Erdoğan’ın canlandırdığı bir belediye reisi var; genellikle film içerisinde reis diye hitap ediliyor, adı ise Aziz, Aziz Özay. Reisin eşi Ayda. Reisin üç kızı var; Muazzez, Türkan ve Safiye. Kızlarımız Hakkari’de reisin büyük elma bahçeli evinde bir aşk hikayesine tutuluyorlar. Ama sanılmasın ki bu sadece bir aşk hikayesi…

Dram ve komediyi içerisinde barındıran bu film Hakkari’de başlayan bir hikayeyi Antalya’da hüzünlü bir şekilde bitiriyor. Filmde Ayda Hanım’ın kola bağımlılığı en belirgin komedi malzemesi iken, Aziz Reis’in unutkanlığı’da bir o kadar hikayeye dram katmaktadır…Öncelikle hikayemiz Türkan’ın bir beye aşık olması ile başlıyor. Türkan’ın aşık olduğu kişinin ailesi seçimlerde Aziz Reis’e oy atmadığı için Reis bu evliliği katiyen istemiyor. Bunun üzerine Reis’in çok saygı duyduğu ve Ankara’da olan Osman Ağa, Türkan’ı istemeye geliyor. İstemeye gelenler arasında bir beyde Safiye’ye aşık olur. Safiye ise Reis’in yanında çalışan ziraat mühendisi Habip ile evlenmek istemektedir, evlenip Antalya’ya yerleşmek ister fakat Reis kızını Osman Ağa’nın isteği üzerine Osman Ağa’nın akrabasına verir.

Safiye evlendiği bu kişiye Antalya’ya gitmek için şart koşar. Safiye ve eşi Antalya’ya taşınır. Muazzez ise hiç evlenmez (çünkü Hakkari’li Özgür diye bir çocuğa aşık olmuştur, o ise onu kaçırmayı teklif etmiş ama Muazzez babasından korkmuştur. Sonrasında ise Özgür okumaya Ankara’ya gitmiş fakat o zamanda tüm komünistler içeri alındığı için o da hapistedir.).

Ekşi Elmalar Filmi

Ekşi Elmalar Filmi Başrol Oyuncuları: Farah Zeynep Abdullah, Şükran Ovalı ve Songül Öden yer verirken, Şükrü Özyıldız, Fatih Artman, Ersin Korkut, Caner Cindoruk, Cezmi Baskın (Yılmaz Erdoğan hariç)

Hakkari’den Ankara’ya

Yıllar sonra Reis kızlarının isteği üzerine Antalya’ya gider. Ayda Hanım nefes alıp-verme de sorun olduğu -daha doğrusu bir madencinin ciğerleriyle aynı derece hasarlı olduğu için- hastanede yatmaktadır. Reis’de artık çökmüş ve unutkanlığa bağlı bir hastalığı vardır (Muazzez ise Reis’e tüm hayatını kısa kısa anlatır… Hikayede burada başlar ve burada son bulur).Filmi genel olarak değerlendirmedim. Normal bir izleyici olarak bu hafta vizyondaki filmlere göre izlenebilecek en iyi filmdi, diyebilirim. Ama filmin sonunda elma ağacının animasyon olması da filmin bütünleyici gerçekçiliğini bozmuş, izleyiciye (şahsen bana) itici geldi.

Özellikle Yılmaz Erdoğan’ın ve Farah Zeynep Abdullah’ın oyunculuğunu çok beğendim. Yılmaz Erdoğan’a hayran bile kaldım (unutmayalım ki bu şahsi görüşümdür). Ayrıca film müzikleri de çok hoşuma gitmişti, gelince bir araştırma yaptım spotify’da paylaşıldığını gördüm (yazının sonunda linkini koydum). Film vizyondan kalkmadan herkesin izlemesini isterim 🙂

[alert-note]Sizler için 3 film önerisi hazırladık. Aksiyon, Romantik ve Bilim Kurgu film önerileri için tıklayın.[/alert-note]

“Ekşi Elmalar” Hakkında

Ekşi Elmalar aslında tiyatro olarak bekleniyordu. Yılmaz Erdoğan’ın “Ekşi Elmalar” adında bir tiyatro yazdığı söylentileri vardı fakat film olarak çıkması bizleri şaşırttı ve heyecanlandırdı.

Ekşi Elmalar, başrollerinde Farah Zeynep Abdullah, Şükran Ovalı ve Songül Öden yer verirken,  Şükrü Özyıldız, Fatih Artman, Ersin Korkut, Caner Cindoruk, Cezmi Baskın ve Yılmaz Erdoğan’da başrollerde…

Ekşi Elmalar Nerede Çekildi?

Ekşi Elmalar Hakkari ve Antalya’da çekilmiştir.

Film müzikleri için tıklayın.

Ekşi Elmalar Film Puanı
Overall
5
  • Film Puanı
217 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.