Blog

Ege’nin 100 büyüğü

  Blog    6 Ocak 2019
Yorum Yok

Ege'nin 100 büyüğü
Barem Research’ün Türkiye halkasını gerçekleştirdiği, “WIN/ Gallup International Global Sevinç Barometresi”nin sonuçları açıklandı. Türklerin yüzde 40’ı mutlu. Bu oran 2011 yılındaki yüzde 44’e kadar daha düşük. Barem Research’ün Türkiye halkasını gerçekleştirdiği, WIN/ GIA “Global Mutluluk Barometresi” Araştırması’nın sonuçlarına kadar, Türklerin yüzde 40’ı mutlu, yüzde 17’si mutsuz, yüzde 42’si ise mutlu da yok mutsuz da… Dünya genelinde ise mutluyum diyenlerin oranı ise yüzde 53.
Barem Research’ün Türkiye halkasını gerçekleştirdiği, “WIN/ Gallup International Global Sevinç Barometresi”nin sonuçları açıklandı. Araştırmaya tarafından Türkiye ile ilgili verilerde gerileme var. 2011 yılında yüzde 44 olan mutlu Türklerin oranı 2012 yılında 4 puan düşerek yüzde 40’a geriledi.
Dünya genelinde 54 ülkede 56 bine yakın kişiye son bir yılda kendilerini nasıl hissettikleri soruldu. Dünya genelinde mutlu olanların toplam nüfusa oranı 53, mutsuzların oranı ise 13 olarak çıktı. Dünya genelinde “ne mutlu, ne mutsuzum” diyenlerin oranı yüzde 32. Bir önceki yıl yapılan araştırmada dünya genelinde insanların yüzde 54’ü mutluyum demişti.
WIN/ GIA “Global Mutluluk Barometresi” araştırmasının Türkiye halkasını gerçekleştiren ve bin birey ile görüşen Barem Research’e tarafından ise Türk halkının yüzde 40’ı kendini mutlu hissettiğini belirtti. Mutsuz olduğunu söyleyenlerin Türklerin oranı sadece yüzde 17 seviyesinde. Kendini mutlu ya da mutsuz olarak tanımlayamayanların oranı ise 42 düzeyinde.
PARASIZ SAADET OLMUYOR
Somut durumuna kadar insanların 5 gruba ayrıldığı araştırmanın sonuçlarına tarafından, küresel ölçekte, ekonomik olarak en alttaki iki grupta mutlu olanların oranı yüzde 47. Buna karşılık orta gelir grubundakilerde mutlu olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 57, en üstteki gelire sahip iki grupta ise bu oran yüzde 59’a ulaşıyor. Dolayısıyla fiziki koşullar mutluluğu artırıyor fakat kayıtlı bir doyuma ulaştıktan sonra maddesel durumun mutluluğa o kadar etkisi kalmıyor.
Araştırmanın ortaya çıkardığı bulgulardan biri de, mutluluğun yaşanan bölgeyle ilgili olması.
Latin Amerika ülkeleri yüzde 78 ile bütün dünyada sevinç oranının en yüksek olduğu alan. Bu bölgeyi yüzde 60 ile Afrika izliyor. Mutluyum diyenlerin oranı Doğu Asya’da yüzde 59, Hindistan’da yüzde 56, fakat Türkiye’nin de içinde bulunduğu Batı Asya ve Doğu Avrupa’da ise mutlu olanların oranı yüzde 41. Bu oran en az mutlu insanların yaşadığı bölgeyi oluşturuyor.
KİM MUTLU KİM MUTSUZ
WIN/ GIA “Global Sevinç Barometresi”nin sonuçlarına kadar şu ilginç bulgular ortaya çıktı:
“YAŞ: 30 yaşın altındaki gençler yüzde 55 oranı ile en mutlu yaş gurubu. Yaş yükseldikçe, 30 65 yaş arasında mutluyum diyenlerin oranı 51’e düşüyor. 65 yaş üstüne çıkıldığında ise mutlu olanların sayısı her tarafta biraz artıyor (yüzde 53).
EĞİTİM: Mutluluk eğitimle doğrudan bağlantılı görünüyor. Dünyada mutluluk oranı lise ve altı eğitimliler aralarında ise yüzde 51 iken üniversite mezunlarında yüzde 55, master ve doktora gibi daha üst seviyede eğitimli kişiler arasında yüzde 61.
CİNSİYET: Dünya genelinde mutluyum diyen bayan-erkek oranı aynı. Her iki cinsiyette mutluyun diyenlerin oranı yüzde 53 iken, laf konusu mutsuzluk olduğunda kadınların daha mutsuz olduğu (yüzde 15) görülüyor. Mutsuzum diyen erkeklerin oranı yüzde 12.
ÇALIŞMA: İşsizler aralarında mutluyum diyenlerin oranı yüzde 40. Buna karşın çalışanların yüzde 55’i, emeklilerin, öğrencilerin ve konut kadınlarının yüzde 56’sı mutlu olduklarının belirtiyorlar.

23 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.