Ecstasy nedir ? Ecstasy etkileri, Ecstasy zararları nedir ?

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Ecstasy nedir ? Ecstasy etkileri, Ecstasy zararları nedir ?

Ecstasy nedir?
Ecstasy, kimyasal adıyla MDMA (3, 4-metilendioksimetamfetamin), ağızdan alınan bir haptır. Haplar öbür şekil ve markalarda mevcuttur. Bir Takım durumlarda MDMA toz halinde satılmaktadır. Hap şeklindedir lakin katiyen yasal kullanımı yoktur, dolayısıyla teftiş altında değildir. Genel bir kullanıcının bir “doz” içerisinde hangi maddeleri bulunduğunu bilmesi bu sebeple imkansızdır.

BULUNABİLİRLİLİK & KULLANIM
Özellikle gece kulübü ve elektronik müzik organizasyonlarında popüler olan Ecstasy tabletleri bulunabilirliği mümkündür. Tipik bir doz olarak 100-125 mg dört ila altı saat etkisini gösterir.

ETKİLERİ
Kullananlar kendilerini çözülmüş, gevşemiş, güzel, korkusuz, toleranslı ve etrafındaki insanlara emrindeki olarak tanımlarlar. Çoğunlukla sosyal ortamlarda kullanılan Ecstasy şehvetli (seksüel olması gerekmez) bir madde sayılır. Ecstasy alındıktan takriben 45 dakika sonradan kullanıcılar etkisine girerler. Bu madde asap hücresine girdikten daha sonra serotoninin bolca salınımına niçin olur ve serotonin üreten enzimleri engeller. Ecstasyinin en kayda değer etkisi kişiyi aktive etmesi ve bilinç değişikliklerine neden olmasıdır. Bu etkiler alınan doza ve kişinin içinde bulunduğu ruhsal duruma doğrudan bağlıdır. Alındıktan 20 ile 60 dakika içinde tesir göstermeye başlar. Birincil bir saat içinde en zinde etkiyi yapar. Dört ile altı saat içinde bu etki sonlanır. Ertesi gün içinde de kimi vakit hafif derecede etkileri gözlenebilir.
Ecstasy, cisim ısısını ve kan basıncını artırır. Sıcak, havasız ortamlarda ve fazla hareket sonrası karoser ısısı önemli boyutlara ulaşır. Ağızda kuruluk, dişlerde tatsız bir his algılanabilir.
Ecstasy, yönelim ve kavrama bozukluğu yaratır. Diğer insanlara karşı yakın olma hissi, kendini rahat algılama, görsel algıda bozulmalara yol açmaktadır. Kişi kendini enerjik ve aldırmaz hisseder.

KULLANIM İŞARETLERİ
Ecstasy kullananların göz bebekleri genişler ve ışığa hassasiyet artar. Çeneyi sıkma ve diş gıcırdatma gözlemlenebilir efektlerdendir. Duyum artar ve kullanıcılar birçok süre bunu dans etme isteği, hitabe ve dokunarak ile gösterir. Kullanıcılar çoğu süre abartılı şevkat hareketleri gösterebilir.

TEHLIKE
Bazı kullanıcılar tecrübeden sonra 48 saate kadar kendilerini depresif hissettiklerini belirtmektedir. Uzun süreli kullanımda etkilere ulaşmak daha zorlaşabilir. bedenen bağımlılık yaratmasa da, “yaşanılan sanalı” kovalama veya varmak ihtiyacı olabilir, bu da doz artımına ve daha sık kullanıma sebep verebilir. Kullanımdaki artışla beraber kullanıcılar sıkça kendilerini bitkin hisseder, çeneleri ağrır ve mutlulukları azalır. Depresyondan ve tükenmeden sakınmak isteyenler ayrıca dozda hem de başvuru formu sıklığında artırma geliştirirler.

Fazla sayıda zıt etkileme olduğu bildirilse de ceset ısısındaki güvenli olmayan derecede çoğaltma Ecstasy’nin tanıdık yaygın tehlikelerinden biridir. Vücut ısısının artması sıcak ve genellikle havasız ortamlarda uzun zaman dans etmekten, vücuttaki değişken miktarının azalması gerçekleşir. Vefat; fazla dozdan görülmekle birlikte, genel olarak beden ısısının artması, su ihtiyacı yada diğer bir uyuşturucu madde ile karıştırma ile bağlantılıdır.

Ecstasyinin uzun zamanlı etkileri halen araştırma altındadır. Bir Takım araştırmacılar uzun süreli kullanımların daimi beyin hasarlarına yol açabileceği değerlendirilmektedir. Bazı incelemeler Ecstasyinin vücuttaki seratonin ve dopamin seviyelerini etkilediğini göstermektedir lakin bunun uzun süreli etkilerinin ne olabileceği halen açık değildir. Ecstasy kalbin ritim bozukluğuna sebep olabilir ve hipertansiyon ve kalp hastalıklarının tetikleyicisi olabilmektedir.

ECSTASYİNİN sebep olduğu riskleri ortadan kaldırmanın en iyi yolu hiç kullanmamaktır

29 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.