Ebeveyn olmak çiftler arasındaki aşkı öldürmez

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Ebeveyn olmak çiftler arasındaki aşkı öldürmez

Bebeği ağladığında onu susturabilen, canı sı­kıldığında eğlendirebilen, uykusu geldiğinde uyutabilen baba; keza anne, hem de bebek için kutsal babanın ta kendisidir.

Bebek bakımına eşinizi ne değin erken dâhil ederseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. Çünkü öğrenmesi gereken fazla şey var. Sizin bebeği­nizle olan ilişkiniz biyoloji ile ilgili olarak siz hamiley­ken başlayıp emzirirken devam ettjğinden, be­beğinizi eşinize nazaran çok daha iyi tanıyor olursunuz. Bebeğiniz ağladığında, altını ıslattı­ğında, hastalandığında tepkileriniz fazla daha seri olur. Bu, bebeğinizi eşinizin onu sevdiğinden daha fazla sevdiğiniz anlamına gelmez elbet. Vücudunuz yaratılış itibariyle siz farkında olan olmadan bebeğinizin ihtiyaçlarına karşılık vermeniz için harekete geçer.

Son zamanlarda her ne dek bebek dergisi kapaklarını, bebekleriyle arkadaşça pozlar veren babalar süslese de, erkeklerin bebekler ve bebek bakımı hakkında bildiklerinin çok kısıtlı olduğu bir hakiki. az daha her yeni baba, kendi­ni yetkisiz gördüğünden bebeğiyle dilediği gibi oynamaktan kaçınır. Muhakkak aralarında daha sı­kı bir bağ oluşmasını ister lakin bunu nasıl başa­rabileceği konusunda bir fikre sahip değildir.

Bu noktada size düşen tahsis, bir adım geri­ye çekilip, bebeğinizi eşinize teslim etmeniz. Onu sizin tuttuğunuz gibi tutmayacak, sizin oynadı­ğınız gibi oynamayacak elbet lakin bu eşinizin bir şeyleri yanlış yaptığını göstermez. Bebeğiniz babasının kucağında huzursuzlaştığında birincil baş­ta seyirci kalmanızı öneririm. Bırakın araların­daki iletişim yolunu kendileri keşfetsinler. Eğer bebeğiniz ağlamaya başlarsa eşinizi düş kırık­lığına uğratmamak adına “acıkmış olmalı, erazirelim babası” deyip, bebeğinizi kucağınıza ala­bilirsiniz.

Eşinizin bebek bakımı hususunda pratik yap­masına zemin hazırlayın. Siz onu emzirdikten sonra, gazını babası çıkartsın. Siz de bu arada uzun bir duş alın, hatta küveti doldurup keyif yapabilirsiniz. Bir Takım bebekler babalarıyla süre ge­çirmekten çok hoşlanmazlar. Eşinize bunun fazla bayağı olduğunu, bir süre sonra bebeğinizin ona alışacağını söylemeyi ihmalkârlık etmeyin. Zaten ger­çekten bir zaman daha sonra nasıl yakınlaştıklarına siz bile şaşıracaksınız. Eşiniz kendini harikalar ya­ratabilen bir süper kahraman gibi hissedecek.

Bebeğinizi sizin emziriyor olmanız, eşinizin ona kalan böylece kayda değer bir iş olmadığını düşün­mesine sebep olabilir. Gün içinde fazla sık acıktıklarından bebeğinizin vaktinin çoğunu sizinle geçireceği bir reel fakat bu babanın da üstle­nebileceği sorumluluklar olmadığı anlamına gel­mez. Bez değişiklik, banyo yaptırma, gaz çı­kartma gibi bebeğinizin ihtiyacı olan böylece çok şey var fakat. Genellikle babalar gece bakımı­na dâhil olmamayı yeğlerler ama eğer eşiniz bu konuda hevesliyse, iş bölümü yapmaktan kaçın­mayın.

Eğer eşiniz bebekliğinde yeteri değin anne şefkati alamamışsa, bebeğinizi emzirirken sizi kıskanabilir. Bu kesinlikle ancak istem dışı gerçekleşir ancak hayatınızdaki bu yeni döneme alışma konut­resinde yaratacağı gerginlik, şu an ihtiyacınız olan en son şey. Eğer böyle bir problemle aleyhinde karşısında­ya kalırsanız, bir uzmandan yardım almanızı tav­siye ederim. Hissettiklerinizi eşinizle açık açık konuşmanız, sizin onu anlayabildiğinizi göstereceğinden hepiniz için faydalı olur. Unutmayın sizinle birlikte eşiniz de yeni bir rol üstlenmiş durumda.

Bebeğinizle ilgili öğrendiğiniz veya keşfet­tiğiniz her yeni bilgiyi eşinizle paylaşın. “Hava­da hoplatılmaktan çok keyif alıyor” ifadesi “be­beği böylece durağan tutmamalısın” ifadesinden fazla daha etkin ve verimlidir. Somurtkan takdirde eşi­nizin kendisini beceriksiz hissetmesine yol açabilirsiniz. Yeni babalar yeni annelere kıyasla daha az bebek gelişimi dergisi veya kitabi okurlar. Bu bebeğinizle daha az ilgili oldukları anlamına gelmez. Sizin anneliğinize o kadar hayrandırlar ama, her şeyi sizden öğrenmeyi yeğlerler. Bebeği­nizin verdiği ipuçlarını içten okumayı ona da öğretirseniz, bebeğinizin ağlamasıyla bölünen diyaloglarınız, geciken akşam yemekleriniz eşi­niz için de sorun olmaktan çıkar.

Eşinize, anne olduğunuz birincil haftalarda bebe­ğiniz kadar sizin de ilgiye ihtiyacınız olduğunu hissettirin. Bunu onun anlamasını beklerseniz, süre kaybedersiniz. Çünkü erkekler hafıza oku­ma konusunda kadınlar değin başarılı değiller­dir. Bebeğinizi emzirirken size sütünüzü artıracak aperatif yiyecekler, veya meyve suyu getir­mesini isteyin. Ayrıntılarıyla dağılmış olan mutfağınızın sizi çileden çıkardığını öğrenirse, eminim bula­şıkları yıkayacaktır.

Annesine de sizin anneliğinizi eleştirmeme­sini söyleyecek olan kişi yine eşiniz olabilir.

21. yüzyıl kadınları olarak hemen her şeyin üstesinden gelebileceğimize dair pek sağ­lam bir bilince sahibiz ancak, çoğu kez eşimizden takviye istemeyi zayıflık ya da yeteneksizlik ema­resi olarak algılarız. Size tavsiyem bir aile oldu­ğunuzu unutmayıp kuşandığınız gardı bir kena­ra bırakmanız. Tecrübe ettiğiniz dönem, ne siz ne de eşiniz için basit olacaktır. Birbirinize des­tek olarak minik bebeğinizi en iyi şekilde sihir­teceğinizden kuşkunuz olmasın. Eşinizden müm­kün olabildiğince fazla izin almasını isteyin. Ya­nınızda olmasının size güç verdiğini ona hisset­tirin.

Birçok erkek doğum sırasında eşlerinin elle­rini tutmalarının ya da sarf ettikleri sevgi laf­cüklerinin ne kadar değerli olduğunun farkın­da değildir. Bunu ona uygulamak sizin görevi­niz. Yardımını ne kadar takdir ettiğinizi dile ge­tirmeyi ihmal etmeyin. Doğuma onunla birlikte girmiş olmanın her şeyi ne dek kolaylaştırdı­ğını anlatın. Gelişen babalık kabiliyetlerinin hiç birini görmezden gelmeyin. Bu sayede eşinizin ayrıca sizinle, keza de bebeğinizle olan ilişkisini güçlendirmiş olursunuz.

30 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.