Ebeveyn olmak çiftler arasındaki aşkı öldürmez

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Ebeveyn olmak çiftler arasındaki aşkı öldürmez

Gün içinde değişmeyen oyun saatleri belirle­mek yerine, ufak bebeğinizle her lahza birbirin­den farklı ve eğlenceli oyunların tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca bu zamanı bir tayin gibi algı­lamazsanız, aldığınız keyif artacaktır.

Siz bebeğinizin en öğretici oyuncağısınız. Ilk birkaç ay edindiği tüm bilgilerin kaynağı siz olursunuz. Kendisini ve etrafındakileri ona en yakın olan kişiden, yani sizden öğrenir. Oyun­cakçılarda satılan zekâ geliştirici oyunlar, sizin ona öğreteceklerinizden daha fazlasını yapamaz.

Siz yalnızca, bebeğinizin dış dünyayı göz­lemleyebileceği penceresi değil, aynı zamanda onun kendisini keşfetmesini sağlayacak aynasısınız da. Olumsuz bir manzara açısına sahipseniz, bebeğiniz de her şeye sizin gözünüzle bakaca­ğından, o da negatif olur. Tüm hareketlerinizin bebeğiniz kadar içselleştirileceğini sakın unutmayın.

Kendinizi tedirgin hissedeceğiniz dönemler şüphesiz olacaktır lakin eğer mutsuz hissettiğiniz günlerin sayısı, iyi hissettiniz gün sayısını geçiyorsa, bu durum psikolojik takviye almanız ge­rektiğinin açık bir işareti olabilir. Fena hisset­tiğiniz günlerde, yüzünüze sahte de olsa bir tebessüm kondurup bebeğinizle ilgilenmeyi de­neyin. Onun yüzünde göreceğiniz mutluluk ifa­desi bir vakit sonradan ruh halinizi değiştirecektir.

Oyun için belli bir saat ya da mekân ayarla­manıza lüzum değil. Bez değişiklik işlemini bile bir oyuna dönüştürebilirsiniz. Komik sesler çıkarıp, yüzünüzü şekilden şekle sokarak ufak bebeğinizi eğlendirebilirsiniz. Konut işi yaparken yapacağınız danslar ve göz alıcı hareketler, si­zi izleyen bebeğiniz için de neşelendirici bir aktivite haline gelebilir. Alışveriş esnasında onunla ko­nuşmayı deneyebilirsiniz. Akşam yemeğinizi yerken, masaya renkli mum ya da çiçek gibi onun ilgisini çekebilecek nesneler koyabilirsiniz. Kı­sa duşlar almak yerine, bebeğinizle birlikte kü­vette keyif yapabilirsiniz. (Güvenli bir banyo için, bebeğinizi bir havluya sararak oturağa oturt­manız daha dinç olacaktır.)

Bebeğiniz birazcık büyüdüğünde onu yere ko­yup, bambaşka oyuncakları keşfe dalın. Minik köpe­ğini elinize alıp havlayın, aslanı kükretip ürkün, kedisinin yumuşak tüylerini okşayın. Bir vakit sonradan bebeğinizin sizin yüz ifadenizi taklit etti­ğini göreceksiniz. Onunla konuşurken hep gözlerine bakın ve ona ismiyle hitap etmeyi dikkatsizlik etmeyin.

Bebek gelişimi hakkında sahip olduğunuz esas bilgiler, hangi dönemde ne alıcı oyunlar oynamanız gerektiği konusunda size ipuçları verir. Bu konuda bilirkişi olmanıza gerek değil, başvuracağınız birkaç temel kitap doğruca ge­rekli olan bilgilere kolaylıkla sahip olabilirsi­niz. Bir sonraki aşamada neler öğreneceğini ön­ceden bildiğinizden, gereklilik duyabileceğiniz ma­teryalleri elinizde bulundurabilirsiniz. Bu dö­nemde bebeğinizin gelişimini videoya kayde­der veya günlüğünüze aktarırsanız, bebeğiniz büyüdüğünde izlemekten veya okumaktan hiç sıkılmayacağınız paha biçilmez bir esere sahip olur­sunuz.

Bebeğinizle oynarken ona aleyhinde fazla aklıselim olmalısınız. Bir Takım bebekler yüksek ses ve seri hareketlerden hoşlanırken, bazıları dinginliği seçim eder. Onun seçimlerine kulak verip, oyu­nu istediği gibi yönetmesine müsade verirseniz, oyun vakitleriniz fazla daha bereketli geçer. Ona birbirinden farklı oyunlar öğreterek becerilerini keşfedebilir ve gelecekte yapacağı seçimler ko­nusunda ona asistan olabilirsiniz.
Bebeklerin dikkatleri fazla sık dağıldığından oyun vakitlerinde çoğunlukla ara vermeye ihtiyaç duyarlar. Istirahat Etmek istediklerinde gözlerini diğer bir noktaya çevirip, hareketlerini yavaş­latırlar. Tüm bu belirtileri iyi okuyup gerektiği zaman oyuna ara vermeyi ihmal etmeyin.
Her Yerde size bakıp gülümsemesinden ise ye­niden açmak istediğini anlayabilirsiniz.

Demin oyun oynayamayacak kadar minik olan bebeğinizi eğlendirmenin en iyi yolu ise masajdır. Bebek masajı yapmayı farklı alanlara yönlendirilmiş kitaplardan, videokasetlerden ya da sertifikalı bir eğit­menden öğrenebilirsiniz. Masaj, rahatlatıcı özelliğinin yanı sıra somut gelişimini hızlan­dırıp, sindirim sistemini düzenler. Siz de bebe­ğinize masaj yaparken önsezilerinizi güçlendir­diğinizi hissedersiniz. Keza bebeğinizi rahat­latmak bir anne olarak kendinize olan güvenini­zin artmasını sağlar. Benim için masajın en eğ­lenceli yanı, bebeklerimin vücutlarının her ka­resini ezberlemek idi. Masaj, sadece annelerin değil babaların da bebekleri ile olan bağlarını güçlendiren mükemmel bir yoldur. Akşam isten gelen babalar da günün yorgunluğunu ufak be­beklerinin yumuşak vücutları ile atabilirler.

Bebeğiniz büyüyene değin keşfedeceğiniz tür­lü oyunları, bundan yirmi sene sonra bile ayrıntılı bir şekilde hatırlıyor olacaksınız. Oyun sırasın­da sadece ikinizin bildiği bir dil buluş edeceksi­niz. İkinizin haricen herkese anlamsız gelen bu dili, bebeğiniz büyüdüğünde kullanmayacak ol­sanız da, hiç unutmayacaksınız. Bebeğiniz ye­tişkin bir insana dönüştüğünde, tüm bu yaşadık­larınızı unutacak olsa da, anılarınızı sizin ağzı­nızdan dinlemek ona hep keyif verecek. Özet Olarak­sı oyun vakitlerinde ektiğiniz şefkat, sevgi ve alaka tohumlarının meyvelerini hem siz ayrıca bebeği­niz ömür boyu afiyetle yiyeceksiniz.

11 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.