Dürtü kontrol bozukluklarından biri

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Dürtü kontrol bozukluklarından biri

Kleptomani
Bu bozuklukta kişi çalma isteğine karşısında koyamaz ve gittiği yerlerden aralıksız bir şeyler çalar. Kimi vakit çaldığı eşyadan vazgeçerek sezdirmeden geri götürebilir ya da objeyi gizleyebilir.

Kleptomanide kişinin çaldığı objeler genel olarak kıymetli şeyler değildir. Kişi bunları ihtiyacı demek değildir ki, sadece araklamak için çalar. Birçok kişinin çaldığı nesneyi satm alabilecek dek parası da vardır. Lakin gerçi böyle bir anormallik içine girer. Bu kişiler çalma eylemini evvelden planlamazlar ve eylem sırasında başkalarından destek almazlar. Kendilerince yakalanma riski olmadığını düşündükleri aniden yaparlar. Çalma nedenleri hiddet ve intikam duygusu ile benzer değildir.

Gerçekten vicdanı gelişmiş, mantık örgüsü oturmuş, dengelenmiş, zeki, ruhen sağlıklı bir insan çalmanın ahlaken, dinen ve mantıken hatalı olduğunu hemen anlar. Kendisini bu şekilde küçük düşürmez. Böyle bir şeyi aklından dahi geçirmez. Lakin doğruları yanlışları oturmamış, vicdan mekanizması gelişmemiş, kendi üstünde denetleme sağlayamamış, öz güveni olmayan bir insanın bunları yapması beklenir. Belki ruh sağlığının önemi kavranırsa ve dinç bir ruha, dengeli bir akla özenilirse zaten bu herif problemlere zemin hazırlanmamış olacak, bu cins rahatsızlıklara yol açan etmenler ortadan kalkacaktır.

29 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.