Dürtü kontrol bozukluklarından biri

  Sağlık ve Yaşam    27 Mart 2019
Yorum Yok

Dürtü kontrol bozukluklarından biri

Uykuda kabus bozukluğu
Bu uyku bozukluğu, korkutucu rüyalarla kişinin uykudan uyanmasına neden olur. Genelde 3-5 yaş arası çocuklarda görülür. Çocuk uykudan dehşet ve nefret içinde uyanır, nöbetin sonlanmasıyla uykuya bitmiş dalar. Uyandığında rüyasında gördüklerini hatırlamaktadır. Bu bozukluk çocuklarda kendiliğinden geçer.

Uyurgezerlik
Uykunun birincil saatlerinde ortaya çıkar. Sıradan 10 dakika değin sürer. Uyurgezerlik esnasında kişinin bilinci bütün açık değildir, uyandırılması zordur. Nöbet kısa sürer ve birey olanları hatırlamaz. Bu hastalık da çoğunlukla çocuklarda görülmektedir. Erişkin kişilerde de arada bir de olsa görülebilmektedir.

Imtihan kaygısı
hiç kuşkusuz öğrencilik yıllarının en stresli zamanları imtihan dönemlidir. Sınavlar yaklaştıkça öğrencilerin üzerindeki tartı artar. Lüzum ailenin beklentileri gerekse öğrencinin kendi sorumluluğu açısından bu ağırlık gittikçe ağırlaşır. Bu kaygıyı yaşamış bir kısım öğrenciler büyük bir gerilim yaşarlar. Kimisi stresten ötürü yemek yemek yiyemez, uyku uyuyamaz, büyük bir nefret yaşar. Bu dehşet zamanla ümitsizliğe, karamsarlığa dönüşür. Öğrenci başaramayacağını ve bunun sonucunda da mahvolacağını düşünür. Okul sınavlarında da yaygın olarak bu ruh hali görülmesine rağmen başlıca olarak okullara giriş sınavlarında bu vesvese daha yoğun yaşanmaktadır. Fakat sınavlarda öğrencilerin bilgileri ve egzersiz verimleri değerlendirilir. Öğrenciler sınav sonucuna göre iyi ya da fena diye ya da akıllı ya da aptal diye damgalanmazlar. Bu sadece basit bir değerlendirmedir. Şüphesiz fakat bu derslere ve sınavlara ağırlık verilmemesi anlamına gelmemelidir. Yük verilmeli, belirli bir heyecan da duyulmalıdır. Ancak strese, kaygıya, gerginliğe gerek yoktur, Öğrenci elinden geleni mutlaka yapmalı, ama ondan sonrasını çok düşünmemelidir. Çoğu öğrenci bunu düşünmekten dikkatini verip sınava iyi çalışamaz. Başaracak gücü olduğuna inanmalıdır. Bu nesil kaygıların başarısını fazla olumsuz etkileyeceğini düşünüp bundan vazgeçmelidir.

13 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.