Dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığı

  Sağlık ve Yaşam    31 Aralık 2018
Yorum Yok

Dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığı

Veremin dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığı olduğunu bildiren Acıbadem Fulya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, tedavisi hakkında kayda değer bilgiler verdi.

Tüberküloz, bir başka deyişle tüberküloz, günümüzde bundan böyle çare edilebilir olmasına rağmen hala çok sayıda birey bu rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybediyor… Bunun nedeni ise hastalığın vaktinde tespit edilememesi ve bütün tedavinin uygulanmaması. Veremin dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığı olduğunun altını çizen Acıbadem Fulya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, bu hastalıktan 2020’yılına dek 30 milyon kişinin hayatını kaybedeceğinin öngörüldüğünü söylüyor. Hastalıkla mücadelede yapılan en büyük hatanın ise tedaviyi erken vazgeçmek olduğunu belirten Prof. Dr. Reha Baran, her hastanın en düşük 10 kişiye de mikrobu bulaştırdığına da dikkat çekiyor.

BİNLERCE YILDIR VAR

Tüberküloz binlerce yıldır var olduğu aşina bir hastalık. Varlıklı-yoksul, genç-yaşlı demeden herkese bulaşabiliyor. En fazla akciğerde elde etmek üzere bütün organlarda rahatsızlık yapıyor. Tedavisiz bırakılırsa veya fena tedavi edilirse, öldürücü olabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, “Tüberküloz mikrobu ne kadar tedavi edilirse edilsin, tüberküloz basilinin bir kısmı vücutta ölü olarak kalıyor. Verem mikrobu alan bir birey o hastalığa hemen yakalanmayabiliyor, ömrünün bir döneminde bu mikrop faal hale gelebiliyor” diyor.

NASIL BULAŞIR?

Verem temasla değil, havada asılı duran tüberküloz partiküllerinden bulaşan bir rahatsızlık. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde öteki insanlara da kolaylıkla bulaşabiliyor. Eğer hasta çare aşağı değilse ve mikrop saçıyorsa, öksürmesi, hapşırması ve nefes alıp vermesiyle havaya karışan mikroplar, hasta ile benzer ortamda yer alan dinç şahısların ciğerlerine yerleşebiliyor.

Hastalığın bulaşması konusunda millet aralarında hatalı tanıdık bir takım noktaların da altını çizen Prof. Dr. Reha Baran, “Mikrop tokalaşmakla, hastanın kullandığı eşyalara temasla bulaşmıyor. Hastanın iyi tedavi edilmesini temin etmek ve farklı odada tedavisini sürdürerek odayı sıkça havalandırmak, tedavideki en önemli etkenler” diyor. Hastayla aynı ortamı paylaşanların özellikle koruyucu ilaç tedavisi görmelerinin önemini de vurgulayan Prof. Dr. Reha Baran, Verem Savaş Dispanseri’nde bedava olarak hastanın yakınlarının taramasının yapıldığını ve koruyucu ilaçların verildiğini belirtti.

KİMLER RISK ALTINDA?

Peki mikrobu bölge herkes hasta olmuyorsa, tüberküloz mikrobu kimleri hasta ediyor? Burada bağışıklık sisteminin devreye girdiğine değinen Prof. Dr. Reha Baran “Birey çok çalışıyorsa, fazla sigara içiyorsa, yorgunsa, alkol alıyorsa savunma sistemini zayıflatmış oluyor. Diyabetik olanlarda da savunma sistemi cılız oluyor. ya da hap, kortizon kullanıyordur, kemoterapi görüyordur. Bu cins hastalarda da vereme yakalanma riski çok daha yüksek. Mesela ABD’de ve gelişmiş ülkelerde veremin çoğaltma nedeni AIDS hastalığının artmasıdır. Bunlarda da savunma sistemi çöktüğü için tüberküloz olma riski artıyor” diye konuştu.

BU BELİRTİLERE UYARI

Veremin sinsi bir rahatsızlık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Reha Baran, basit görülerek önemsenmeyen önemli belirtileri şöyle sıraladı;
2 haftadan uzun süren öksürük
Halsizlik
Hafif iştah kaybı
Balgamda kan
Gece terlemeleri

“İYİLEŞTİM” DİYE DÜŞÜNMEYİN

Bilinenin aksine herkeste tüberküloz mikrobu bulunmadığını ifade eden Prof. Dr. Reha Baran, “Türkiye gibi ülkelerde tüberküloz mikrobunun enfekte ettiği birey sayısı epeyce yüksek. Türkiye’nin yüzde 30 ila 50 arasındaki kişilerde verem mikrobu var. Fakat bu kişilerin tümü hasta olmuyor. Her 100 bin kişiden sıradan 25 birey tüberküloz hastası oluyor” dedi. Tüberküloz hastalarının doktora başvurma sürelerinin sıradan 1 ay olduğunu gösteren Prof. Dr. Reha Baran bu sırada mikrop saçan hastanın mikrobu en az 10 kişiye bulaştırdığına dikkat çekiyor. Hastalıkta en risk durumun ise tedaviyi erken bırakmak olduğu uyarısında yer alan Prof. Dr. Reha Baran, tam tedavi uygulanmadığı için hastalığa her tarafta yakalanma riskinin arttığını söyledi.

34 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.