Dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığı

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığı

Veremin dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığı olduğunu gösteren Acıbadem Fulya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi.

Tüberküloz, bir başka deyişle tüberküloz, günümüzde bundan böyle tedavi edilebilir olmasına karşın hala fazla sayıda birey bu rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybediyor… Bunun nedeni ise hastalığın zamanında saptama edilememesi ve bütün tedavinin uygulanmaması. Veremin dünyanın en yaygın enfeksiyon hastalığı olduğunun altını çizen Acıbadem Fulya Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, bu hastalıktan 2020’yılına dek 30 milyon kişinin hayatını kaybedeceğinin öngörüldüğünü söylüyor. Hastalıkla mücadelede yapılan en büyük hatanın ise tedaviyi erken adamak olduğunu gösteren Prof. Dr. Reha Baran, her hastanın asgari 10 kişiye de mikrobu bulaştırdığına da dikkat çekiyor.

BİNLERCE YILDIR VAR

Verem binlerce yıldır var olduğu tanıdık bir rahatsızlık. Zengin-fakir, genç-yaşlı demeden herkese bulaşabiliyor. En fazla akciğerde elde etmek üzere bütün organlarda hastalık yapıyor. Tedavisiz bırakılırsa veya fena çare edilirse, öldürücü olabiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Reha Baran, “Verem mikrobu ne dek tedavi edilirse edilsin, verem basilinin bir kısmı vücutta ölü olarak kalıyor. Tüberküloz mikrobu alan bir kişi o hastalığa derhal yakalanmayabiliyor, ömrünün bir döneminde bu mikrop etkin ışık halkası gelebiliyor” diyor.

NASIL BULAŞIR?

Tüberküloz temasla değil, havada asılı duran tüberküloz partiküllerinden bulaşan bir rahatsızlık. Zorunlu önlemler alınmadığı takdirde diğer insanlara da kolaylıkla bulaşabiliyor. Eğer hasta çare aşağıda değilse ve mikrop saçıyorsa, öksürmesi, hapşırması ve nefes alıp vermesiyle havaya karışan mikroplar, hasta ile benzer ortamda yer alan sağlıklı kişilerin ciğerlerine yerleşebiliyor.

Hastalığın bulaşması konusunda halk arasında hatalı tanıdık bazı noktaların da altını çizen Prof. Dr. Reha Baran, “Mikrop tokalaşmakla, hastanın kullandığı eşyalara temasla bulaşmıyor. Hastanın iyi tedavi görmesini karşılamak ve öbür odada tedavisini sürdürerek odayı çoğu kez havalandırmak, tedavideki en kayda değer etkenler” diyor. Hastayla aynı ortamı paylaşanların bilhassa koruyucu hap tedavisi görmelerinin önemini de vurgulayan Prof. Dr. Reha Baran, Verem Savaş Dispanseri’nde ücretsiz olarak hastanın yakınlarının taramasının yapıldığını ve koruyucu ilaçların verildiğini belirtti.

KİMLER RISK ALTINDA?

Peki mikrobu alan herkes hasta olmuyorsa, tüberküloz mikrobu kimleri hasta ediyor? Burada bağışıklık sisteminin devreye girdiğine değinen Prof. Dr. Reha Baran “Birey çok çalışıyorsa, çok sigara içiyorsa, yorgunsa, alkol alıyorsa savunma sistemini zayıflatmış oluyor. Diyabetik olanlarda da savunma sistemi güçsüz oluyor. veya hap, kortizon kullanıyordur, kemoterapi görüyordur. Bu nesil hastalarda da vereme yakalanma riski çok daha yüksek. Örneğin ABD’de ve gelişmiş ülkelerde veremin çoğaltma nedeni AIDS hastalığının artmasıdır. Bunlarda da savunma sistemi çöktüğü için verem olma riski artıyor” diye konuştu.

BU BELİRTİLERE UYARI

Veremin sinsi bir rahatsızlık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Reha Baran, basit görülerek önemsenmeyen manâlı belirtileri şöyle sıraladı;
2 haftadan uzun süren öksürük
Halsizlik
Hafif iştah kaybı
Balgamda kan
Gece terlemeleri

“İYİLEŞTİM” DİYE DÜŞÜNMEYİN

Bilinenin aksine herkeste tüberküloz mikrobu bulunmadığını ifade eden Prof. Dr. Reha Baran, “Türkiye gibi ülkelerde tüberküloz mikrobunun enfekte ettiği kişi sayısı oldukça yüksek. Türkiye’nin yüzde 30 ila 50 arasındaki kişilerde verem mikrobu var. Ancak bu kişilerin tümü hasta olmuyor. Her 100 bin kişiden sıradan 25 kişi verem hastası oluyor” dedi. Verem hastalarının doktora başvurma sürelerinin sıradan 1 ay olduğunu belirten Prof. Dr. Reha Baran bu sırada mikrop saçan hastanın mikrobu en az 10 kişiye bulaştırdığına dikkat çekiyor. Hastalıkta en tehlike durumun ise tedaviyi erken ele vermek olduğu uyarısında yer alan Prof. Dr. Reha Baran, bütün çare uygulanmadığı için hastalığa baştan yakalanma riskinin arttığını söyledi.

34 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.