Blog

Dünyada bir ilk!

  Blog    4 Ocak 2019
Yorum Yok

Dünyada bir ilk!

ABD’li araştırmacılar, Endonezya açıklarında takriben 3 bin metre derinlikte daha önce benzerine rastlanılmamış solucan benzeri bir canlı görüntüledi. ‘Squidworm’ (mürekkep balığı solucan) şeklinde tanıtılan canlıya bilimsel olarak ‘Teuthidodrilus samae’ adı verildi.

California eyaletindeki Scripps Oşinografi Enstitüsü ve Massachusetts’taki Woods Hole Oşinografi Enstitüsü’nde çalışan bilim adamlarının Sulawesi Denizi derinliklerinde keşfettiği 9 santimetre uzunluğundaki canlı, 6 bin 200 metre derinliğe değin dalabilen bir robot balık adam göre ilk önce görüntülendi.

Planktonlarla beslenen Squidworm, vücudundan uzanan yüzlerce sert tüyün “sıradışı” ahengiyle yüzüyor. Görüntülerde, tüylerin ara sıra değil olduğu ya da vücudunun belirli bir bölgesinde birden ortaya çıkarak hareketi sağladığı görülüyor. Canlının kafasından uzanan 10 ince kol, Squidworm’a “tuhaf” bir görünüm kazandırıyor. Gıda yakalamada kullanıldığı sanılan kolların solungaç veya öbür diğer organların görevini sağladığı düşünülüyor.

Görüntüleri çeken ekipteki bilim adamları, bu keşfin, derin denizlerdeki canlılarla alakalı daha öğrenmeleri gereken fazla şey olduğunu gösterdiğini bildirdi. Araştırma, Biology Letters dergisinde yayınlandı.

16 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.