Blog

Dünyada 100 yıllık kömür rezervi kaldı

  Blog    5 Ocak 2019
Yorum Yok

Dünyada 100 yıllık kömür rezervi kaldı

Mevcut üretim seviyeleri ile dünya görünür kömür rezervlerinin 100 yılı aşkın bir sürede tüketileceği varsayım ediliyor.
A.A muhabirinin, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerinden yaptığı derlemeye kadar, enerji kaynaklarının kalan ömürleri dikkate alındığında, kömürün, özellikle 2030 yılından sonradan çok daha büyük tartma kazanacağı anlaşılıyor. Mevcut imal seviyeleri ile dünya görünür kömür rezervlerinin 100 yılı aşkın bir sürede tüketileceği tahmin ediliyor. Buna karşılık görünür petrol ve doğalgaz rezervlerinin tükenme ömürleri mevcut imal seviyeleri ile sırasıyla yaklaşık 45 ve 60 sene süreceği tahmin ediliyor.
Dünya toplam kömür rezervi 826 milyar ton düzeyinde bulunuyor. En büyük rezerv miktarı 238,3 milyar ton ile ABD’ye ait. ABD’yi 157 milyar ton ile Rusya, 114,5 milyar ton ile Çin, 76,2 milyar ton ile Avustralya, 58,6 milyar ton ile Hindistan, 33,9 milyar ton ile Ukrayna, 31,3 milyar ton ile Kazakistan ve 30,4 milyar ton ile Güney Afrika izliyor. Bunların dışındaki ülkelerde ise toplam 85,8 milyar ton kömür rezervi bulunuyor. Türkiye de toplam 12,7 milyar ton kömür rezerviyle dünya kömür rezervinin yüzde 1,5’ine sahip durumda.
Dünyada ortalama takvim 7 milyar ton düzeyinde kömür, 965 milyon ton düzeyinde de linyit üretiliyor. Dünya kömür üretiminin adeta yarısını Çin sağlıyor. Dünya kömür tüketim paylarında bakıldığında ise yüzde 45 ile ilk sırayı alan Çin’i, yüzde 14 ile ABD, yüzde 9 ile Hindistan, yüzde 3’lük paylarla da Güney Afrika, Rusya ve yüzde 2 ile Japonya peşine düşüp takip ediyor. Dünya kömür üretiminin yaklaşık yüzde 65 elektrik üretimi nedeniyle kullanılırken, kalan kısım ısınma, demir-çelik ve çimento sektörlerinde yoğunlaşıyor.

-LİNYİT REZERVİ-

Dünya toplam linyit rezervi ise 195 milyar ton olurken, en büyük rezerv miktarı 40,6 milyar ton ile Almanya’ya ait. Bu ülkeyi 37,2 milyar ton ile Avustralya, 30,2 milyar ton ile ABD izliyor.
Dünya linyit üretiminin neredeyse tamamı açık ocaklardan üretiliyor. Linyit büyük oranda elektrik üretiminde kullanılırken, bir takım ülkelerde endüstride ve ev ısınmasında da kullanılıyor. Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Almanya, Avustralya, Macaristan ve Polonya gibi ülkelerde ise elektriğin önemli bir kısmı linyit kömüründen üretiliyor. Toplam 909,2 milyon ton olan dünya linyit tüketiminde ilk sırayı 169,9 milyon ton ile Almanya alırken, 70,5 milyon ton ile Türkiye ikinci sırada yer alıyor.

-TÜRKİYE’DE ŞART-

Türkiye’de fazla sınırlı doğalgaz ve petrol rezervlerine karşın, 535 milyon tonu görünür edinmek üzere, yaklaşık 1,3 milyar ton taşkömürü ve 9,8 milyar tonu görünür rezerv özelliğinde toplam 11,5 milyar ton linyit rezervi bulunuyor. Bu miktar dünya linyit rezervlerinin yüzde 5,9’unu oluşturuyor.
Linyit rezervinin takriben 4,9 milyar tonu Kahramanmaraş’ta yer alıyor. Kalan rezervler de Adana, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bingöl, Bolu, Bursa, Çanakkale, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla ve Tekirdağ gibi illerde yer alıyor.

20 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.