Dünya Kupası öncesi Türkiye’den transfer

  Kredi - Borsa    5 Ocak 2019
Yorum Yok

Dünya Kupası öncesi Türkiye’den transfer

FINANSGUNDEM.COM – KULİS HABER

Eski Define Müsteşarı, Dünya Bankası ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası guvernörü, ekonominin duayen ismi Mahfi Eğilmez, AItınbaş Üniversitesi’ni akademik ordusuna katıldı.

Ekranda yalnızca güne damgasını vuran içeriğiyle değil esprileriyle de geniş bir izleyici kitlesi yakalayan “Ekodiyolog” programının 4 konuşmacısından biri olan Mahfi Eğilmez, geçtiğimiz ay, sürpriz bir şekilde sabahleyin saatlerinde ekonomi yorumu yaptığı NTV’den ayrıldı. Eğilmez bununla birlikte uzun senelerdir Doğuş Grubu’nun ekonomi danışmanlığını da yürütüyordu.

Ayrılığın ardından kısa bir vakit sonradan Mahfi Eğilmez’in adı bu kez eğitim dünyasında ortaya çıktı. Eğilmez akademik hayatına Altınbaş Üniversitesi’ni de ekledi. Kadir Has’da öğretim üyeliği yapan Mahfi Eğilmez, hemen öğretim üyesi olarak Altınbaşlı gençlere uzmanı olduğu alanlarda ders verecek, birikimlerini ve derin tecrübelerini paylaşacak. Eğilmez, “Kendime Yazılar” bloğunda ekonomi gündemine ait görüşlerini kaleme alıyor.

MAHFİ EĞİLMEZ HAKKINDA

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ni (iktisat ve maliye bölümü) bitirdi. Doktorayı Gazi Üniversitesi’nden ‘Halk İktisadi Teşebbüslerinin Finansmanı’ başlıklı tezini savunarak aldı.

Maliye Müfettiş Muavini olarak ulus hizmetinde başladı Maliye Müfettişi, Maliye Başmüfettişi, Gelirler Genel Müdür Yardımcısı (tedvir), Define Genel Sekreterliği Daire Başkanı, Genel Müdür Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müşaviri, Kamu Finansmanı Genel Müdürü, Hazine Müsteşar Yardımcısı, Washington Büyükelçiliği Ekonomi Ticaret Başmüşaviri olarak tayin yaptı. 1997 yılının Temmuz ayında Define Müsteşarı olarak atandı, benzer yılın Aralık ayında bu görevden istifa ederek kamu görevinden ayrıldı. Define’de atama yaptığım dönemlerde Temsan (Türkiye Elektromekanik Sanayii A.Ş.), TEK (Türkiye Elektrik Kurumu) idare heyeti üyeliklerinde, YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) üyeliğinde, Dünya Bankası ve Avrupa İmar ve Yeniden Yapılanma Bankası guvernör vekilliği ve guvernörlüğünde bulundu.

Ulus kesiminden ayrıldıktan sonradan özel kesimde, çeşitli kuruluşlarda yönetim kurulu danışmanlığı, yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği yaptı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde on yıl öğretim görevlisi olarak ders verdi. Yeni Yüzyıl ve Radikal Gazetelerinde, aylık CNBCe Business dergisinde köşe yazıları yazdı, CBNCe televizyonunda ekonomi danışmanı ve yorumcusu olarak çalıştı.

Eğilmez Kadir Has Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak ders veriyor.

 

25 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.