Dönmez: Enerjide maliyetlerin düşmesi doğal olarak faturalara yansır

  Kredi - Borsa    1 Ocak 2019
Yorum Yok

Dönmez: Enerjide maliyetlerin düşmesi doğal olarak faturalara yansır

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni yıl itibarıyla elektrik ve doğal gaz fiyatında yüzde 10’luk indirimin başlamış olacağını belirterek, “Yıl içerisinde bakacağız. Maliyetleri biz gün gün peşine düşüp takip ediyoruz. Maliyetler hafıza tabii ki bunların faturalara yansımasından daha doğal bir şey olmaz.” dedi.

Bolu’nun Göynük ilçesindeki temaslarının ardından il merkezine gelen Dönmez, Daimi Konutlar mevkisinde yer alan Sakarya Elektrik Yayılma AŞ (SEDAŞ) merkez binasını ziyaret etti.

SEDAŞ binasında Bolu Valisi Ahmet Ümit ve kurum müdürleri tarafından karşılanan Dönmez, yetkililerden bilgi aldıktan daha sonra elektrik işçilerinin yeni yılını kutladı.

daha sonra Berk köyünde yer alan Doğalgaz Basınç Düşürme ve Ölçüm İstasyonu’nu ziyaret eden Dönmez, ilde ve bölgedeki doğal gaz hizmeti hakkında yetkililerden data aldı.

Yeni yıla bu istasyonda giren Bakan Dönmez, gazetecilere yaptığı açıklamada, öncelikle Türk halkı olmak üzere enerji sektöründe çalışan emektarların yeni yılını tebrik ettiğini belirtti.

2019’un 2018’den daha iyi geçmesi temenni eden Dönmez, Bakanlığının çalışmalarına değindi.

Bakanlığın faaliyet alanları içinde elektriğin yanı sıra doğal gazın da olduğunu andıran Dönmez, “Hemen yurttaşlarımız evlerinde bakımlı ortamlarında televizyonlarını izlerken, o doğal gazın kilometrelerce uzaktan aralıksız, nitelikli bir şekilde ulaştırılması için çalışan yüzlerce, binlerce işçimiz, teknisyenimiz, mühendisimiz var. Ilk Önce onları da kutluyorum çünkü onlar sıcacık kahramanlar.” ifadelerini kullandı.

“81 ilimize doğal gazı ulaştırmış olduk”

Dönmez, 2002 yılında Türkiye’de sadece 6 il ve 51 ilçe doğal gaz kullanırken 2018 yılı sonu itibarıyla bundan böyle doğal gaz kullanmayan, doğal gaza ulaşmayan hiçbir il kalmadığını söyledi.

Bakan Dönmez, 2018 yılı içinde en son Hakkari’ye de doğal gazın ulaştığını aktararak, şöyle devam etti:

“Şırnak ve Artvin ile birlikte 81 ilimize doğal gazı ulaştırmış olduk. Bu sene içerisinde il, ilçe ve belde merkezlerimizle birlikte 78 mesken birimimize doğal gaz götürdük. Böylece 500 rakamını aşmış durumdayız. Yani il, ilçe ve belde yerleşim merkezleri açısından baktığımızda 500’den artı mesken yerimiz doğal gaz konforundan yararlanıyor.

Bundan daha sonra da yine yapacağımız çalışmalarla doğal gazı yeni beldeler ve ilçeler ile mesken yerlerine götürmeye devam edeceğiz. 7/24 durmaksızın kastetmek zorundayız. Doğal gaz konforunu tüm vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Bugün itibarıyla 50 milyon vatandaşımız doğal gaz kullanıyor. Türkiye’de takriben 15 milyon hane doğal gaz abonesi. 10 milyon dek da kapısına dek doğal gazı götürüp ama hemen şimdi doğal gaz dönüşümünü tamamlamayan vatandaşlarımız var. aynı zamanda baktığımızda 81 milyon nüfusun 60 milyonu fiilen doğal gaza erişim imkanına kavuşmuş durumda. Bu ölçekte penatrasyon, Avrupa’da birçok ülkede de olmayan bir penatrasyon, yaygınlık oranı.”

Doğal gaz arama çalışmaları

Bakan Dönmez, Türkiye’nin doğal gaz arama çalışmalarına ilişkin bir soruyu da yanıtladı.

Fatih sondaj gemisinin çalışmalarını sürdürdüğünü anımsatan Dönmez, “Önümüzdeki 2-3 ay içerisinde netice alacağız inşallah. Müjdeli bir haber alırsak zaten kimseden saklamayız, duyururuz. Bugün için bir şey bildirmek erken.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elektrik ve doğal gazla ilgili indirim müjdesine de değinerek, “İnşallah yılbaşı itibarıyla elektrik ve doğal gazda yüzde 10’luk indirim başlamış olacak. Sene içerisinde bakacağız. Maliyetleri biz gün gün peşine düşüp takip ediyoruz. Maliyetler düşünce tabii ki bunların faturalara yansımasından daha doğal bir şey olmaz.” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, açıklamasının peşinde doğal gaz bölüştürme istasyonunda çalışan işçilerle anı fotoğrafı çektirdi.

28 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.