Dolarda düşüş hızlandı! İşte son rakamlar…

  Güncel Haberler    26 Mart 2019
Yorum Yok

Dolarda düşüş hızlandı! İşte son rakamlar...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) adımları ve iletişimi ile cuma günkü kayıplarının bir kısmını dün geri alan Dolar/TL bugüne 5.57, Euro/TL 6.3165 seviyesinde başladı.

Dolar/TL Cuma gününe 5.46 civarında başladıktan sonra gece saatlerinde 5.8490’a kadar yükselmiş ve TL’nin dolar karşısında takriben yüzde 6.5 değer yitirmişti.

 

Cuma günü 5.7625 seviyesinden kapanan dolar/TL dün güne 5.67 TL’den başlamış ve gün içinde 5.57 seviyesine kadar gerilemişti.

Dolar/TL yeni güne 5.57 civarında başlarken, euro/TL ise 6.31 seviyesinde işlem görüyor.

Merkez Bankası’nın (TCMB) rezervleri iki haftada 5.5 milyar doların üstünde azalırken, bu düşüşte alışılmadık durum olmadığını açıklayan TCMB dün ilave sıkılaştırmaya ve rezervleri kısa vadede artıracak iki adıma yöneldi. TCMB dün bir hafta vadede repo fonlaması gerçekleştirmeyerek örtülü faiz artırımına giderken, döviz karşılığı TL swap piyasasında vadesi gelmemiş toplam swap satışı sınırı da yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarıldı. TCMB bir diğer adımla ise TL karşılığı döviz ambar piyasasında ihale açmadı.

 

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, yaptığı açıklamada para politikası duruşunu enflasyonu en kısa sürede tek haneye düşürmeye odaklı olarak şekillendirdiklerini söyleyerek, temel politikalarının rezervleri zinde tutmak ve yükseltmek olduğunu belirtti.

Dün ABD Başkanı Donald Trump “Golan Tepeleri üstünde İsrail’in egemenliğini ABD’nin resmen tanıdığını” ilan eden başkanlık kararını imzaladı. Ankara kınadı. Karar ABD-Türkiye ilişkilerinde gerginliğe yol açmış ve kur üzerinde baskı yaratmıştı.

KAYNAK: AA
12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.