Dolarda büyük kavga! Psikolojileri bozuldu

  Güncel Haberler    29 Mart 2019
Yorum Yok

Dolarda büyük kavga! Psikolojileri bozuldu

Yabancının estirmeye çalıştığı mali terörü bastıran ekonomi yönetimi, doları 5,30’un altına getirdi. Bu sefer “ülke batıyor” naraları atan içerideki facia tellalları devreye girdi. Tasarruf sahipleri temelsiz dedikodularla dolara yöneldi, tekrar 5,60’ları gördük. Analistler “Dolarla işi olan olmayan herkes âdeta dövizle yatıp kalkıyor. Yatırımcı ve tasarruf sahiplerinin psikolojisi bozuldu. Algılama ile hareket etmek herkese hasar verir. Dünya resesyonu konuşurken, FED frene basmışken doların önü kapalı” diye uyarıyor

 

 

YABANCIYI FRENLEDİK

Geçen cuma 5,46 seviyesinde yer alan ve benzer günün akşamı 5,84’e dek yükselen dolar; hafta baştan başa yüksek volatiliteli seyir izledi. ABD para birimi aşağı 5,28, yukarıda 5,78 seviyeleri arasında, yüzde 10’luk bantta sert dalgalandı. Geçen Günkü işlemlerde de dolar, minimum 5,38’i fark etti. Gün içinde 5,60’ın üzerine ataklar yaptı. Dalgalanmanın boyutu yüzde 5’i buldu. Bu süreçte Türkiye, swap piyasalarını “bugüne dek hiç olmadığı” değin çok konuştu. “TL’nin layık kaybedeceğine” oynayan yabancılar bunu spekülatif zemine taşımaya kalkınca, Londra swap (para takası) piyasasında büyük tartışma başladı. TL faizleri yüzde 1.000’in üzerine fırladı. Yabancılar TL bulamaz hâle geldi. Bu Nedenle dolar 5,30’un altına düşürüldü. Dün swap piyasasında TL faizleri, tekrar yüzde 50 civarına geriledi ve bu nedenle milletlerarası arenada piyasa normalleşmeye başladı.

 

 

YERLİYE NE OLUYOR?

Ama bu sefer iç piyasada 5,30’un altından yüksek talep geldi. Sosyal medyada “Dolar 8 TL olacak, Türkiye batıyor” naraları atan içerideki yıkım tellalları, vatandaşın da algısını olumsuz etkileyerek piyasaları bozuyor. Türkiye’yi temelsiz, dayanaksız karalayan yalanlara kapılan tasarruf sahipleri, teknik ve temel analizden bağımsız “bozulmuş psikiloji” ile hareket ediyor. Bu Nedenle dolara iç piyasada talep artıyor. Dün yerlilerin alımıyla dolar, bitmiş 5,60’ların üzerini gördü. Seçime 2 gün kala piyasalarda yaşanan akıl almaz hareketlerin, önümüzdeki hafta yerini daha sakin seyre bırakması bekleniyor. Analistler “Dolarla işi olan olmayan herkes âdeta dövizle yatıp kalkıyor. Yatırımcı ve tasarruf sahiplerinin psikolojisi bozuldu. Sezgi ile hareket etmek herkese hasar verir. Dünya resesyonu konuşurken, FED frene basmışken doların önü kapalı” diye uyarıyor.

TEDBİRLER MALİYETLİ

Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin “JP Morgan’a karşın soruşturma ve swap piyasasına karşın adımlar son günlere damga vurdu. Sonuçta dolar düştü fakat bunun maliyetleri var. Mucizevi önlemlerin kısa tutulması gerekiyor. Türkiye’nin belli başlı atması gereken adım, yapı reformlardır. İhracatın ithalata bağımlılığının azaltılması, bilhassa 120 milyar dolardan pozitif olan ara malı ithalatının düşürülmesi gerekiyor” dedi.

REZERV ARTIYOR

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, rezervlerde dönemsel etkenlerle dalgalanmalar gözlense de, orta vadede kararlı bir çoğaltma trendinin söz konusu olduğunu belirterek “Son bir hafta içinde toplam rezervimiz bütün kalemlerde gözlenen 4,3 milyar dolar artışla 27 Mart itibarıyla 96,7 milyar dolar seviyesine ulaştı” dedi. Merkez Bankasının, ülke rezervlerinin güçlendirilmesini ve etkin yönetilmesini hedeflediğine dikkat çekici eden Çetinkaya; net rezervlerin de benzer dönemde 2,4 milyar dolar artışla, takriben 28,6 milyar doları bulduğunu aktardı. Çetinkaya “Merkez Bankası, rezervlerini güçlendirme politikasına kararlılıkla devam etmektedir” ifadesini kullandı.

‘SWAP’ÇIYA BİST DAVETİ

Borsa İstanbul, son günlerde yurt dışı swap piyasasında oluşan sıra dışı şartların, TL piyasalarının gerçeklerini yansıtmadığını ve arzu edilmeyen fiyat hareketlerine yol açtığını bildirdi. Kurumdan yapılan açıklamada “Borsamız nezdindeki swap piyasasında fiyatlamalar dinç ve olağan şekilde oluşmaya devam etmektedir. Lüzum Borsa İstanbul piyasalarına aza Türkiye’de faaliyette bulunan tanıdık olmayan bankaların gerekse yurt dışındaki tezgâhüstü piyasada etkin mali kurumların, bu işlemlerini borsamızda yapabilmeleri mümkün olup, tüm piyasa oyuncularını borsamıza ağırlama ediyoruz. Bu kapsamda 2018 yılı Ekim ayında faaliyete geçen ve Merkezi Muhalif hizmeti verilen Borsa İstanbul FX Swap Piyasası, açıldığı günden bugüne 40 milyar dolar operasyon hacmine ulaşmış olup, hedeflenen birincil evre başarıyla tamamlanmıştır. Uluslararası standartlarda, derin, likit ve etkin piyasalar oluşturma misyonumuz zarfında çalışmaya devam ediyoruz” denildi.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.