Doğum sırasında nefes alış

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Doğum sırasında nefes alış

Nefes alıp verme, ağrının denetleme altına alınmasına destek­cı olur ve doğum sırasında dürüst nefes alıp vermenin son derece büyük yararı olacaktır. Kasılmalarınızın başladığı birincil aşamada doğal olarak dar ettiğiniz bir pozisyon alarak farkmdalığınızı nefesiniz üstüne odaklayın. Nefes verişini­ze yoğunlaşın. Verdiğini/ nefesle birlikte tüm geriliminizi ve ağrınızı dışarı attığınızı hayal edin.

Bir kasılma başladığında yavaşça, derin bir nefes alın ve sonradan aldığınız nefesi kasılma bilene kadar olabildiğince yavaş verin. Kasılmayı doruk noktasına ulaştıktan sonra ge­ri çekilen bir dalga gibi göreceksiniz. Bir sonraki kasılma­nın ne süre geleceği ile ilgili tahminler yapmaya alıştırma­yın. 0 lahza neler olup bittiğine odaklanın ve buna uygun davranmaya çalışın.

Doğum esnasında bağırmak yardımcı olabilir, çünkü ağrınız azalıyormuş gibi hissederek yatışmanıza muavin olacaktır. Çekinmeyin. Herhangi bir ses dahil etmemek için ağzınızı açtığı­nız vakit vajinanız da gizli olacaktır. Ama dişlerinizi sıkmak, boynunuzdaki kasların kasılmasına ve stres hissine niçin olacaktır. Yumuşak ve ritmik hareketlerle iki yana veya ileriye ve geriye sallanmak da karın kaslarının gevşemesine ve ağrının azalmasına muavin olur. Doğum her tarafında bedeninizin defalarca muhtemel olan en kuytu pozisyonda olduğundan belirlenmiş olun. Uzanın ve normalde bir yoga seansından sonra rahatlamak için dinlediğiniz müziği dinleyin. Böylelikle beyniniz bu koşullarda da gevşemeye koşullanacaktır.

19 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.