Diyabet kalbinizi nasıl etkiler?

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Diyabet kalbinizi nasıl etkiler?

Diyabet sebebiyle ayaklarda meydana gelen değişiklik­lerin haberdar olup riski en üye indirmek için elden geleni gerçekleştirmek gerekir. Diyabeti olan öyle çok insan, ayaklarıyla ilgili ciddi sorunlar yaşamaz. Ortaya çıkmışsa bile, yerinde bir bakımla bu sorunun önüne geçilebilir.
Ayaklarınızdaki sağlıklı kan dolaşımı, dokuların zinde kalmasına asistan olacaktır. Siz de içten gıdalar tüke­terek, diyabetinizi sıkı şekilde yoklama altında tutarak ve sigara içmeyerek sağlıklı kan dolaşımına katkıda buluna­bilirsiniz. Keza ayakkabılarınızın bacak parmaklarınızı sıkmamasına uyarı edin. Bağcıkların da ayağınızın sürtünmeden ayakkabıya tam yerleşeceği sıkılıkta olmasını sağlayın.
Ayaklarınızın bakımına göstereceğiniz itina, diyabetin neden olduğu gözden düşmüş etkileri önlemeye tezgâhtar ola­caktır;
Cılız han akışı: Kan damarlarının daralmasının bir so­nucudur. Kan dolaşımınız kısıtlandığında ayaklannız soğuk hava, enfeksiyon ve yaralanmalarla daha güç ba­şa çıkar ve altında anlatılan üç durumdan daha tez etkilenir ayla kazanç. Ayaklarınızı nitelikli malzemeden ya­pılmış çoraplarla sıcak tutun oysa çok sıcak olmasın­dan da kaçının. Çoraplarınızda, basınç oluşturacak, iz bırakacak türden dikiş yerlerinin olmamasına uyarı edin.
Nöropati: Nöropati, ayaklarda acı ve ısıya karşısında hassasi­yet kaybı oluşturur. Erken dönemlerde ayaklara iğne batıyormuş ya da “pamuk, yün veya çakıl taşı üzerinde yürüyormuş” gibi bir his oluşabilir. Ayaklarda his kaybı oluştuğunda yara ya da enfeksiyonlar daha kuvvet ayrım edi­lir, bu da, tedaviye başvurma süresini uzatarak tahriba­tı arttırabilir. His kaybından ötürü, gerektiğinde pozis­yonunuzu değiştirmemek, derinizin bir takım bölümlerinin kesintisiz basınç altında kalmasına ve zarar görmesine ne­den olur. Eğer nöropati sorununuz varsa, ayaklarınızda fark etmediğiniz herhangi bir bere ya da indirilmiş olup ol­madığını her gün denetim etmeyi alışkanlık haline geti­rin. Bunun en basit yolu, düzenli olarak üçgenin taban olmayan kenarı bakımı yapmayı jurnal alışkanlıklarınız arasına katmaktır. Ay-nca banyoya girmeden suyun sıcaklığını elinizle denetleme etmeyi unutmamanız ve ayaklarınızı ateşe yakın bir yerde ısıtmamanız gerekir.
Kuruluk: Ayak derisindeki elastikiyet kaybı ya da kuruluk, nöropati ve eksik kan akışıyla benzer olabileceği gibi, bunlardan bağımsız olarak da gelişebilir. Cildinizin kuruduğunu fark edebilir ve bunun ciddi bir şey olmadı­ğını düşünerek gereken önemi vermeyebilirsiniz. Kuru ve ince tabakalardan oluşan bir deri, yürürken oluşan sürtünmelere aleyhinde doğal yağ ve terin korumasından mahrum olduğu için çok daha eksik esnektir. Üçgenin Taban Olmayan Kenarı deriniz fazla kuru olduğunda, nasır ve yarıkların oluşması kolay­laşır. Kaybolan doğal nemi geri galip gelmek için ayakla-nnıza her gün iyi bir nemlendirici krem sürebilir veya ölü deriyi ponza taşı ile temizleyebilirsiniz Ayağmızdaki nasırı arındırmak için, nasır değil etmede kullanılan kim­yasallardan kullanmamalı ve hiçbir surette nasın her­hangi bir bariz aletle kesmemelisiniz.
Etap şeklindeki şartların değişmesi: Şeker Hastalığı ortaya çıktıktan bir zaman daha sonra, ayakların biçiminde bir takım değişiklikler meydana gelebilir. Ayağınızın altındaki kemikler belir-ginleşebilir. Ayağınızın ön kısmı yayılıp ayak parmakla­rı dikleşmiş bir dış görünüş alabilir. Ayaklarınızın altında­ama dokular gerginleştiğinde topuklarınızda sancı hissede­bilirsiniz. Genel Olarak bunlar, ayağınızın şeklindeki minik değişikliklerden kaynaklanır. Böyle bir durumda, ayağı­nızın daha dar edeceği ayakkabılara ihtiyacınız olaca­ğını unutmayın.

13 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.