Diyabet böbreklerinizi nasıl etkiler?

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Diyabet böbreklerinizi nasıl etkiler?

Şeker Hastalığı sinirlerinizi iki şekilde etkiler. Ilk Önce, göz ve böbreklerde olduğu gibi kan akışını etkileyebilir ya da yüksek kan şekeri nedeniyle sinirlerde doğrudan tahrip oluşabilir. Herhangi bir cins sinir tahribatına tıbbi olarak nöropati denir. Sonuçlar, hangi üç alıcı sinirin etkilendiği­ne bağlıdır.
Motor sinirler: Bu cins sinirler, kendilerine kasılma emri veren beyinden kaslara mesaj taşır. Bu sinirlerin fark etti­ğü tahribata motor nöropatisi denir. Motor nöropatisi etap ya da ellerdeki küçük kaslarda fonksiyon kaybına niçin olabilir. sonuç olarak bacak parmaklan pençemsi bir dış görünüş alarak yukan içten kıvnlır ve el parmak­lan zayıflar.
Duyu sinirleri: Duyu sinirleri acı, dokunma, ısı ve diğer hisleri algılayıp mesajları beyne gönderir. Duyusal nöro­pati, önceleri ayaklarda hassasiyet ve hatta ağrı oluştu­rabilir. Fakat sonunda ayaklar uyuşur ve ağn da dahil herhangi bir şey hissedemez ışık halkası gelir. Etap veya etap parmaklarında hassaslık azaldığında, daha diğer tahri­bat hatta enfeksiyon görülme ihtimali artar. Bu koşul tehlikelidir, çünkü bir sorun olduğunu bile anlayamadan daha kötüye gitmesi laf konusu olabilir.
Otonom sinirler: Bunlar bağırsak ve mesane hareketleri gibi otomatik beden işlevlerinden sorumludur. Otonom nöropatiye nispeten daha ender rastlanır. Bunun en ra­hatsız edici etkisi mesane ve bağırsak üzerindedir. Za­man süre kabızlık ve ishal görülür, çok nadir olarak da hasta devamlı kusar. Tüm bu etkiler ilaç tedavisiyle hafifletilebilir.

30 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.