Diyabet böbreklerinizi nasıl etkiler?

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Diyabet böbreklerinizi nasıl etkiler?

Herif 1 diyabeti olanların üçte birinde, Alıcı 2 diyabeti olanlannsa % 10-20′sinde 15 yıldan sonra böbrek rahat­sızlığı görülebilir. Bunun nasıl ortaya çıktığını anlamak için, böbreklerin inşa ve işlevini anlamak gerekir. Böbrekler vücudun iç ortamını, istikrarsız ve elektrolit seviyelerini teftiş ederek ve bundan böyle maddeleri dışan göndererek dengede miktar­lar. Her bir böbrekte, nefron adı bahşedilen ve kanı artık mad­delerden arındıran yaklaşık bir milyon mikroskobik birim bulunur. Uzun vakit boyunca vücudu etkileyen yüksek kan şekeri, böbrekteki ince kan damarlannı yıkım edip bunlan daha kalın ve tıkanık ülkü getirir. Bu durumda nef-ronun fıltreleme yeteneği zarar görür. sonuç olarak kan, bundan böyle ve tanıdık olmayan maddelerden uygun bir şekilde arındırılamaz.
Kandaki bundan böyle maddeler birikerek güvenli olmayan seviyelere ulaşır. aynı zamanda kanda kalması gereken bazı protein ve be­sinler de kan damarlarından sızarak idrara geçer. Böbrek-lerdeki kan damarları, yüksek kan basıncı veya böbrek en­feksiyonu gibi durumlarda daha da zarar görür.
Filtreler zarar gördüğünde idrarda ortaya çıkan madde­lerden biri proteindir. Albümin adı bahşedilen özel bir protein, diyabetik böbrek tahribatının çok erken bir evresinde gö­rülür. İdrardaki albümine albüminün adı verilir. Halen kul­lanılan bir testle, çok eksik miktarda da olsa (mikroalbüminü-ri) idrarda bu proteinin olup olmadığı tespit edilebilmekte­dir. Kan şekeri testleriniz gayet olağan olsa da, böyle bir komplikasyonun olup olmadığını ayrım etmek adına, her kontrole gidişinizde sizden idrar örneği de istenir. Bazen albümin testiniz fazla çıkabilir; bunun sebebi enfeksiyon da olabilir. Bu ihtimalin doğru olup olmadığını öğrenmek için idrar örneğiniz incelenecektir.
Eğer idrarınızda albümin çıkarsa, doktorunuz sizi daha yakından peşine düşüp takip etmek isteyecektir. Çünkü uzun vadede önemli bir böbrek tahribatı, hatta böbrek yetmezliği sorunu­nun görünme olasılığı bulunmaktadır. İdrarında albü­minün yer alan kişinin yüksek tansiyonu da varsa, durum birazcık daha ciddiyet kazanır. Doğrusu bu iki problem sık sık bir arada görülür çünkü böbreklerin kan basıncını gözden geçirmek yönünde de bir işlevi vardır. Son incelemeler, diya­betli kişilere uygulanan yüksek kan basıncı tedavisinin, diya­betin böbrekler üzerindeki tahribatını da yavaşlattığını göstermiştir.
Böbrek yetmezliğinden şikâyetçi hastalar, günümüz­de diyaliz veya organ nakli yöntemiyle çare edilebil­mektedir.

14 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.