Diyabet ayaklarınızı nasıl etkiler?

  Sağlık ve Yaşam    25 Mart 2019
Yorum Yok

Diyabet ayaklarınızı nasıl etkiler?

Hipoglisemi, düşük kan şekeri seviyesi demektir. Diya­beti olmayan bir kişinin kan şekeri seviyesi hiçbir zaman 3,5 mmol/I’nin altına düşmez, çünkü doğal olarak sahip olduğu denetim sistemi laf konusu düşüşü algılayarak in-sülin salgılamasını durdurur, glükagon gibi kandaki üzüm şekeri seviyesini arttıran diğer hormonlann salgılanmasını sağ­lar. Birey kendisini aç hissetmeye başlar ve bir şeyler yiye­rek kan şekeri seviyesini yükseltir.
İnsülin veya insülin salgısını arttıran bir hap aldığınız­da ise kan şekeriniz karbonhidrat içeren bir şey yiyene değin düşmeye devam eder. Kan şekeriniz düşerken, uyarı şeklindeki çoğu bulgu de tetiklenmiş olur (bkz. Kutu 2). Beynin alışılagelmiş işlevlerini görmesi az daha ta­mamen glikoza emrindeki olduğu için hipoglisemi (düşük kan şekeri) güvenli olmayan bir durumdur. Eğer vücuttaki glikoz sevi­yesi çok düşerse beynin çalışma kapasitesi azalır ve aşa­ğıdaki kutuda sıralanan belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Eğer seviye daha da düşerse, kişi bilincini kaybedebilir (komaya girebilir).

Hipoglisemi belirtileri

O Titreşim
O Terleme
O Yürek çarpıntısı
O Görmede bulanıklık
O Baş ağrısı
O Baş dönmesi veya sersemlik duygusal
O Koordinasyonda zayıflama
O Fazla arzu şehvetli
O Fazla halsizlik
O Hayret
O Konsantrasyon zorluğu
O Konuşmada yavaşlık veya gaf
O Sinirlilik

Hipoglisemiyi nasıl önleyebilirim?

Hipoglisemi ile başa çıkmanın en iyi yolu, bu durumu ortaya çıkaracak koşulları engellemektir. Kan şekerinizin fazla pozitif düşmesini durdurmak için, yemeklerinizi her gün benzer saatlerde yiyin ve kesinlikle öğün atlamayın. Unut­mayın oysa duyduğunuz özlem duygusal, kan şekerinizin çok hayal­tüğünü bildiren bir semptom olabilir ve bir lahza önce bunu nor­mal düzeye çıkarmanız gerekebilir. Hem doktorunuzun verdiği ilaçlan, içten dozda ve dürüst zamanlarda alın. Kan şekeri seviyenizi tedbirli bir şekilde izleyin. Bu Nedenle çok açık belirtiler ortaya çıkmadığı halde, kan şekerinizdeki düşmeleri tespit edebilirsiniz.
sık sık hipoglisemi nöbetleri yaşamak, tedavinizin ve­ya gıda düzeninizin bitmiş ayarlanması gerektiğini bildiren bir işarettir.

Hipoglisemi nasıl önlenir?

Hipoglisemi ile başa çıkmanın en iyi yolu, bu durumu ortaya çıkaracak koşulları engellemektir. Kan şekerinizin fazla artı düşmesini önlemek için, yemeklerinizi her gün benzer saatlerde yiyin ve elbette öğün atlamayın. Unut­mayın ancak duyduğunuz istek duygusal, kan şekerinizin fazla düş­tüğünü bildiren bir belirti olabilir ve bir lahza önce bunu nor­mülk düzeye çıkarmanız gerekebilir. Hem doktorunuzun verdiği ilaçlan, doğru dozda ve içten zamanlarda alın. Kan şekeri seviyenizi titiz bir şekilde izleyin. Böylece çok açık belirtiler ortaya çıkmadığı halde, kan şekerinizdeki düşmeleri tespit edebilirsiniz.
sıkça hipoglisemi nöbetleri yaşamak, tedavinizin ve­ya beslenme düzeninizin yeniden ayarlanması gerektiğini belirten bir işarettir.

Neler hipoglisemiye yol açar?

Diyabetle yaşamaya başladıktan bir zaman sonra, özellik­le hangi durumlarda dengenizin bozulduğunu kendi kendinize anlayacak ışık halkası gelirsiniz. gerçi, burada hipoglise­miye yol açan nedenleri anmakta fayda vardır:
• Metabolizmanızın alıştığı zamanda yemek yemek yememek, öğün atlamak. Eğer insülin iğnenizi yapmış ve herhan­gi bir nedenden nedeniyle yemek yiyememişseniz her za­man yanınızda bulundurmanız gereken bonbon ya da bisküvi gibi karbonhidratlı gıdalardan az bir miktarda almanız gerekir.
• Ani ve aşırı bir biçimde hareket etmek (Otobüse yetiş­mek üzere koşturmak gibi.)
• Içki olmak. Karaciğeriniz, aşın miktarda alkol parçala­ması gerektiğinde glikoz üretemez. bu nedenle insülin ya da sülfonilüre alındığında içki tüketmek, hipoglise­miye yol açabilir.

Hipoglisemi nasıl çare edilir?

Hafif dışarı giden bir atak, epeyce basit bir biçimde mesela limonata içerek giderilebilir. Perhiz içeceklerde şeker yeri­ne yapay tatlandırıcılar kullanıldığı için, bunları tüketme­nin faydası olmayacaktır. Nerede olursanız olun, yanınızda mutlaka bonbon veya bisküvi gibi karbonhidrat taşıyan bir yiyecek olmasına uyarı edin. Bu öneri, bilhassa otomobil kullanacak ya da spor yapacaksanız daha da önemli hale kazanç.

Hipoglisemi ağırlaştığında neler olur?

Fazla arada bir de olsa, kan şekeriniz yukarıdaki tedbir­leri almanıza fırsat tanımayacak değin süratli bir şekilde dü­şebilir. Bu durumda uykulu ya da baygın bir duruma devretmek, hatta ilerleyen vakalarda sara nöbeti geçmek olanak dahilindedir. Böyle bir tablo sizin için ve çevreniz­dekiler için korkutucu olabileceğinden, benzer şeyin bir da­ha meydana gelmemesi adına almanız gereken önlemleri öğrenmek üzere doktorunuza danışın. (Ağır hipoglisemi nöbeti geçiren bir kişiye dağıtılmış müdahalelerde bulunmak gerekebilir.)
• Bir şey gıda veya meşrubat durumda değilseniz, yanı­nızdaki kişiler hypostop denilen şekerli jeli ağzınıza sı­kılabilir ya da diş etlerinize sürebilir.
• Kan şekerini arttıran glükagon isimli hormonun enjeksi­yon olarak alınması mümkündür. Kol ya da kalçadan yapılan bu iğneden daha sonra kişi kendine gelerek bir şeyler yiyip içebilir.

Hipoglisemi atağı gece gelirse?

Kendinizin ya da diyabeti olan aile fertlerinizden birinin, gece uyurken hipoglisemi krizi geçirme ihtimalinin sizi en­dişelendirmesi doğaldır. Bilhassa Müşteri 1 diyabeti olan minik çocuklann ebeveynleri için bu koşul daha da endişe bilgi­ci olabilir.
Fiilen ise, durum düşünüldüğü dek korkutucu de­ğildir. Her şeyden önce, kan şekerinizin düşmesiyle ortaya meydana çıkan terleme ve huzursuzluk belirtiler sizi uyandırabilir. Siz uyanmasanız bile, yatağın içindeki sıkıntılı hareket­leriniz eşinizi uyandırabilir. bununla birlikte, ağır bir hipoglisemi atağı sırasında, düşen dekstroz seviyesini ayarla­mak için vücudunuzdaki bir takım hormonlar harekete geçti­ğinde uyumaya devam etmeniz klasik bir durumdur. Böyle bir ataktan daha sonra genelde baş ağnsı ile uyanır ve kendinizi epeyce kötü hissedersiniz. Bazen tam zıt yönde bir dalgalanma da olabilir ve kan şekeriniz çok pozitif yükselir. Eğer düzenli olarak bu cins belirtilerle uyanıyorsa­nız, farkında olmadan geceleri hipoglisemi atağı yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek namına, birkaç kere sabahleyin erken saatlerde (2:00-4:00 gibi) uyanıp kan şekerinizi ölçün. Bu şekilde kendinizi niçin fena hissettiğinizi anlayabilirsiniz. Ayrıca doktorunuzla konuşarak gece aldığınız insülin do­zunun her yerde ayarlanmasını isteyebilir ya da diğer bir insülin türüne geçebilirsiniz.

Hipergliseminin belirtileri

Bazı kişiler hipergliseminin herhangi bir belirtisinin far­kına bile varmazken, çoğu kişi tıpkı diyabetin birincil teşhis­sının konulmasını sağlayan durumları yaşar. Çoğunlukla hi­perglisemi atağı öncesinde ortaya çıkan belirtiler şunlardır:
• Sık idrara çıkma
• Fazla susama
• sıkça ya da aşın acıkma
• Bulanık görme
• Halsizlik
• Zihinsel zorluk
Eğer bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsanız, hemen kan şekeri seviyenizi normale döndürmek üzere harekete geçmelisiniz. Belirtileri görmezden gelirseniz, daha ağır komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz.

Hiperglisemi nasıl tedavi edilir?

Kan şekeri seviyeniz yükselmeye başladığında yapaca­ğınız en iyi şey, şekerinizi daha sık aralıklarla denetim et­tirmektir. Kan şekeriniz kararlı bir şekilde 140 veya 150 mg/dl’nin üzerinde veya art arda iki kere 240 mg/dl’nin üzerinde çıkarsa, doktorunuzdan ne yapmanız gerektiğini öğrenin. İlaçlarınızı içten zamanlarda ve dürüst dozda al­dığınızdan kesin olun ve diyetinize fazla uyarı edin.
Eğer kan şekeriniz 240 mg/dl’nin üzerinde ise idrarı-nızdaki ketona bakılması gerekir. İdrarınızda keton çıkar­sa, altında anlatılacağı gibi diyabetin önemli bir komplikas-yonu olan diyabetik ketoasidoz görülebileceğinden, hemencecik doktorunuza başvurun. Kan şekeriniz bu denli yüksekse, efor sarf etmeniz keza kan şekerinde ayrıca de keton seviye­sinde artışa neden olabileceği için egzersizden kaçının.

Hipergliseminin nedenleri

Hiperglisemi, ara sıra kan şekeri seviyesini fazla tedbirli bir şekilde yoklama aşağı tutan kişilerde dahi önlenemeyebilir. gerçi, hiperglisemi oluşturabilecek durumların far­kında olmak önemlidir, çünkü böylece ortaya çıkma sıklı­ğını azaltacak önlemler alınabilir.
Hipergliseminin nedenleri şöyledir:
• Yanlış gıdalar tüketmek
• Çok pozitif yemek yemek
• Tedavi edilmemiş şeker hastalığı s Egzersiz azlığı
• Stres
• Rahatsızlık ya da yaralanma gibi nedenlerden kaynaklanan bedensel sıkıntılar
• Fazla pozitif hap edinmek
• Şeker Hastalığı ilaçlarını gerektiği biçimde kullanmamak

Hipoglisemik farkındalık

Diyabetli şahısların, bir zaman daha sonra hipoglisemi atakla-nnda ‘erken uyarı sistemi’ni kaybettiklerinden şikâyet et­tiklerini duymuşsunuzdur. Bu şahısların birçok, erken uyan sistemini kaybetmelerinin hayvanlardan elde edilen insü-linden, insanlardan elde edilen insüline geçilmesinden kaynaklandığına inanmaktadır. Konunun bu yönü üzerin­de tekrar tekrar önce, farkmdalığın hangi sebeplerden ötürü kaybolabileceğini ele almak gerekir.
Son yıllarda, çok uzun yıllardır diyabeti olan kişilerin ne zaman hipoglisemi atağı geçireceklerini daha eksik tahmin eder olduklannı belirten araştırmalar ortaya çıkmıştır. Çoğu in­san 15-20 sene insülin kullandıktan daha sonra, uyan niteliğinde­oysa belirtileri daha eksik fark edebilir ayla gelmektedir. Bu duru­mun niçin kaynaklandığı tamamiyle netleşememekle bera­ber, vakit içerisinde pankreasın düşük kan şekerine karşı glükagon salgılama yeteneğinin kaybolduğu bir gerçektir. Bazı diyabet hastaları, hipogliseminin öncü belirtilerinin de­ğişiklik gösterdiğini açıklama ederken; diğerleri, belirtilerin ön­lem almaya süre bırakmayacak kadar seri geliştiğini söy­lerler. Sorunun, sıradan kan şekeri seviyesi normalden dü

Hipoglisemi, kan şekeri seviyesini yüksek bir dü­zeyde değişmez tutarak önlenebilir mi?

Kişinin kan şekeri seviyesinin kesintisiz yüksek olması, hipoglisemiden uzakta kalmasını sağlayacaktır. Fakat bu durumda da diyabete ast uzun vadeli komplikasyonlarm gelişme riski artar. İnsülin kullananlar için riskli hiperglise-mi ile sıkıntı veren hipoglisemi arasındaki dengeyi koru­mak epeyce güç olabilir lakin günümüzde kullanımda olan farklı preparat ve enjeksiyonlar bu dengeyi kurmayı ko­laylaştırmaktadır. Eğer ardından kan şekeri seviyenizin epeyce yükseldiği tedirgin hipoglisemi atakları yaşıyorsa­nız, tedavinizin gözden geçirilmesi ya da değiştirilmesi için doktora başvurmanız gerekmektedir.

Hipoglisemiyle ilgili bilgiler

O Hipoglisemi, insülin ya da sülfonilüre hapı kullanan herhangi bir kişide oluşabilir.
O Hipoglisemi, her kişide öbür belirtiler oluşturur.
O Eğer hipoglisemi atağı geçireceğinizi düşünüyorsa­nız, anında kan testi yaptırarak durumunuzu görme­ye çalışın.
O Eğer hemencecik deneme yaptırmanız olası değilse, limo­nata gibi (kalorisi düşük olmayan) şipşak kana karışan bir karbonhidrat alın.
O Süt ve bisküvi hemencecik kana karışmadığı için bu amaçla tüketilmeye yerinde değildir.
O çoğu kez hipoglisemi atağı geçiriyorsanız doktorunuza başvurun.

Hiperglisemi (yüksek kan şekeri), 12 mmol/1′nin üs­tünde olan kan şekeri seviyesi olarak tanımlanır. Hipergli­semi pat diye de ortaya çıkabilir, yavaş yavaş da kendi­ni gösterebilir. Her iki şekilde de ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kan şekeri seviyesindeki ani yükselme, özellikle Alıcı 1 diyabeti olan kişilerde, diyabetik ketoasido-za neden olabilir. Uzun yıllar süren hiperglisemi, bütün vü­cuttaki kan damarları ve sinirlerde tahrip gibi komplikas-yonlara yol açabilir.

12 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.