Diyabet ayaklarınızı nasıl etkiler?

  Sağlık ve Yaşam    26 Mart 2019
Yorum Yok

Diyabet ayaklarınızı nasıl etkiler?

Diyabetli kişilerde, bazı sağlık sorunlarının ya da komplikasyonların görülme riski daha yüksektir. Bu risk bilhassa şişman, sigara içen ya da bedenen etkin olmayan kişiler için daha fazladır.
Komplikasyonlar, diyabet sonucu ortaya meydana çıkan hasta­lıklardır. Bunlann bazıları, hipoglisemi (düşük kan şekeri), hiperglisemi (yüksek kan şekeri) ve ketoasidoz (çok siklet­sek kan şekeri) gibi kısa dönemli durumlardır. Bazıları ise kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, böbrek, göz ve sinirlerde tahribat gibi uzun dönemde ortaya çıkan hastalıklardır; bunlar ağır ağır gelişir.
Diyabeti olan her insanda komplikasyon oluşacak diye bir kural yoktur. Araştırmalar, kan şekeri ne kadar iyi kon­trol altında tutulursa komplikasyonların ortaya çıkma ris­kinin o kadar eksik olduğunu göstermiştir. Bunun bilinmesi, hastalann, diyabeti oluruna vazgeçmek yerine denetleme altın­da yakalamak için daha artı uğraş sarf etmelerini sağlar. İyi bir şeker hastalığı kontrolünün yanı sıra, sigarayı ele vermek (ve­ya hiç başlamamak) komplikasyon riskini azaltacaktır. Si­gara ve diyabet kuşkusuz bir arada bulunmamalıdır. Diya­bette ortaya çıkması olası olan tüm komplikasyonla­rın, sigara içen kişilerde görülme olasılığı daha yüksektir. Komplikasyonlardan herhangi birini yaşamaya başlayan birey derhal sigarayı bırakmalıdır. Bu katiyen görmezden gelin­memesi gereken bir durumdur ve sadece bu bilgi bile, si­garayı teslim etmek için gereken teşviki sağlamalıdır.

35 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.