Dişin yapısı

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Dişin yapısı

İdeal ağız ve diş bakımı için sadece diş fırçalama ve diş ipi kullanımından daha fazlası gereklidir. İlerleyen yaşla beraber insanların birçok dişlerini kaybedeceklerini düşünürler ama bu şekilde olmak zorunda değildir, bunun için basit birkaç öneriye uymanız gerektiğini gösteren Dişçi Mehmet Zahid Kazandı bize profesyonel tavsiyelerde bulunuyor.

İşte uzun yıllar sağlıkla gülebilmemiz için yapmamız gerekenler;

1.Ağız Sağlığını Korumanın En Önemli Üç Elemanı
”Diş fırçası, diş macunu ve diş ipi”
Ağız hijyeninin olmazsa olmaz en manâlı üç bakım elamanı diş fırçası, macunu ve diş ipidir. Toplum olarak ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermediğimizin altını çizen Dişçi Mehmet Zahid Kazandı oysa gün içerisinde ayıracağınız 10 dakika dek kısa bir zaman de dinç dişlere ve dişetlerine kavuşabileceğimizi belirtiyor. Günde 2 defa diş fırçalamak ve bir defa diş ipi kullanımının dinç bir ağzın anahtarı olduğunun altını çizen Kazandı bu alışkanlığın çocuk yaşta kazanılması taktirde bireylerin ilerleyen yaşlarda da can sıkıntısı yaşamayacaklarını ifadelerine ekliyor.

Peki en doğru diş fırçalama tekniği hangisi?
Ilk Olarak diş fırçası fazla sert olmamalı ve fırçayla dişlerinizi aşındıracak kadar zorlama uygulamamalısınız. Birçok bireyin dişlerinin beyazlaması için diş fırçasını bastırarak kullandığını bildiren Dişçi Mehmet Kazandı bunun son derece hatalı bir tutum olduğunu beyazlatmanın tersine dişlerde aşınmalara neden olduğunu söylüyor. Dişlerimizi fırçalarken diş macununu diş fırçasına sürmemiz gerektiğini fakat diş macununu bilinenin aksine suyla ıslatmanın yanlış olduğunu belirten Diş Doktoru Mehmet Kazandı ıslanan diş macunun faktör maddesini kaybettiğini belirtti. sonra dairesel hareketlerle adeta 2 dakika boyunca dişler fırçalanmalıdır. En son dişetinden aşağıya içten bir süpürme hareketiyle işlem tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri, özellikle ön bölgeler rahat olduğundan fırça düşey olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır ancak, bakteri plağı ve gıda artıklarının yoğun olduğu dişlerin arkadaki yüzleri, arkadaki dişler ve dil de temizlenmelidir. Genelde yalnızca ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arka bölgelerde oluşmakta , diş taşları ise fazla az fırçalanan alt ön bölgede olmaktadır.

2. Ağzınızı Uyumlu Olarak Teftiş Edin
Her ne kadar diş hekimine uyumlu olarak gidiyorsanız da, kendi ağzınızı ahenkli olarak denetim edin. Teftiş zamanınız gelene kadar ağzınızda olan bir problemi fark etmeniz yapılacak tedaviyi daha kolay ve daha masrafsız ayla getirebilir. Diş kırılması, dişetlerinde oluşan şişmeler, renkleşmeler veya ağzınızda oluşan ve iyileşmeyen yaralar tedbirli bir şekilde teftiş ettiğinizde sizin gözlemleyip doktorunuza bildirebileceğiniz çoğu koşul arasındadır. Bu teftiş bilhassa sigara içenler için daha önemlidir, ağız kanserine yakalanma açısında daha büyük risk taşıdıkları için aksatmadan bu kontrolleri yapmaları gerekir.

3. Sigaradan Uzak Durun
Sigara kullanımının vücudumuzdaki diğer organlar dek dişlerimize de hasar verdiğini gösteren Kazandı “sigara ağız içi kanser riskini manâlı oranda arttırır, dişeti hastalıklarının oluşmasına yol açar, dişlerinizde renkleşmeye niçin olur ve nefesimizin kötü kokmasına neden olur” diyor ve sağlığımız için sigarayı bırakmamızı öneriyor.

4. Su İçmek Kayda Değer
Yemek Yemek yedikten sonra diş için yapılacak en iyi şey su ya da süt içmektir. Yemekten sonradan içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrıca süt içmek dişte kalsiyum oluşumuna niçin olur.

5. Ahenkli Olarak Diş hekiminizi Ziyaret Edin
Diş hekimine yapılacak düzenli ziyaretler dişlerinizde oluşabilecek problemlerin öneminin önceden alınmasına ve daha büyük sorunlara niçin olmadan önlenmesine neden olduğunu bildiren Kazandı altı ayda bir dişçi ziyaretini önerdiklerini ekledi.

www.protetix.com

32 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.