Dışarıda yemek

  Sağlık ve Yaşam    24 Mart 2019
Yorum Yok

Dışarıda yemek

Bundan Böyle akşam yemekleri bile çok kez ailece yen­meyebiliyor. İşten halsiz gelen anne-baba hazır yemeklere yönelebiliyor. Akşam yemeği­nizi kaç kere bir saatten daha fazla beklediğiniz ve en sevdiğiniz lokantada yemeye çalıştınız? veya çocuğunu­zun çarçabuk fast-food yemek yemek atıştırmasına karar verdiniz mi ve sayısız arabanın peşinde ummak zorunda kal­dınız mı? İnsanların doğrusu evde yiyip yemediklerini kendinize hiç sordunuz mu?

Neden dışarıda yiyoruz?
Son yıllarda kentsel yaşam tarzındaki değişimler dışarıya yeme eğilimlerine de etkide bulundu. Insanlar artık vaktiyle olduğundan daha meşguller. Programlar öncekilerden daha karışık. Ola Ki de insanlar öncekinden daha fazla para kazanı­yorlar. Aile öğünleri bundan böyle önceki popülerliğini yitiriyor. Bundan Böyle babalar, akşam üzeri 6′da, ailesi ve sofrada bekleyen sıcak yemeği için eve gelmeyebiliyor. Artık anne­ler, akşam yemeklerini hazırlamak ve planlamak için evde olmayabiliyorlar. Ve artık çocuklar, akşam yemeği saatinde kendi istediklerini yiyebiliyorlar.

Bugünkü eğilimler, kahvaltı ve öğle yemeğinin ara sıra bir aile olarak defalarca bir­likte evde yenildiğini gösteriyor. Kahvaltı geleneksel olarak hızlı ve kolaydır; ace­leyle giderken kapı önünde atıştırılır. Öğle yemekleri çoğunlukla paketlenir veya işyerinden, okuldan ya da köşe başındaki lokantadan alınır. Ya akşam yemeği? Bu, çoğu ailede haftanın günlerine ast olarak atıştırma biçimindedir. Hafta son­larında ekstra fazla az vakit vardır ve çoğu aile, öğün zamanlarında ara sıra bir arada olur.

Dışarıda yeme sıklığı 20 yılda %66′dan daha fazla artmıştır. Yeni tahminler şehirsel kesimin toplam öğünlerinin dörtte birinden daha fazlasını ev dışında yediğini gösteriyor.

Dıştan yemek yemek epeyce meşgul olan konut halkı için bir çözümdür. Belki yerinde ve hızlıdır, peki sizin yeme alışkanlığınızı nasıl etkiliyor? Restoran yemek­leri, zayıflama ve ağırlığınızı denetleme altına alma çabalarınızı nasıl etkiliyor? İnsan­lar artık daha mı az yemek yemek yapıyorlar?

Tartma kontrolü ve koruma mücadelesi
Açık Havada yemek, hem beslenme değeri yüksek bir öğün almak isteyen bir kişi için ayrıca de zayıflamaya ve kilosunu korumaya çalışan bir kişi için zararlı olabilir. Restoran seçeneği boldur. Porsiyon büyüklükleri, yağ ve kalori de boldur. Porsiyon büyüklüğü, yiyecek için önerilen birçok standart porsiyon miktarını hakiki­deri aşmaktadır. Bir yemek yemek porsiyonunun Beslenme Piramidi Rehberinde önerilenin dört katı daha fazla olması aralıklı değildir. Tipik bir 90 gram hamburger, bir tabak makarna ya da 1 yemek yemek kaşığı salata sosu birçok lokantada uygun porsiyon büyüklüğü olarak düşünülmez. Sahiden, birçok insan çoğunlukla ödediklerinin karşılığını almadığını hissettiği zaman bu ölçülerde porsiyonlar almaktan dolayı, dertli olacaklardır.

Şehirde veya şehir açık havada dinç seçimler
Dışarıda yeme eğilimleri sabit durmaz. Amerikan, Meksika, Çin, Hint, İtalyan, Japon, pizzacılar, tost ve dönerciler ya da kebapçılar olsun olmasın, lokantalar gideceğiniz herhangi bir yer veya tekrar bulunabilir. Ünlü zincirleme lokan­talar, yolculuk ettiğinizde ve yoğun yaşamınızda koşuştururken yiyecekleri atıştır­manızı sağlamaya devam ettiği sürece alışkın olduğumuz seçimler yapmamıza tezgâhtar olabilir. Böylelikle sahip olduğunuz seçeneklerle en iyisini yerine getirmek için büyük kasaba haricen ve içinde yemek yerken gıda alımınızı denetim altında tutmanızla ilgili bazı önerilerde bulunacağım.

Dıştan yediğiniz zamanları izleyin
Haricen yemek yemek, bilhassa de yiyecek alımını izleyenler için uyumlu ortaya meydana çıkan bir tavır değildir. Yemeğinizin içinde ne olduğu üzerine fazla eksik bir kontrolünüz vardır ve bu pozitif kalorileri ve porsiyonları kayda geçirmek zordur. Dışında yemek yemek istediğinizde her hafta bu zamanları planlayın.

Hafta her tarafında, her gün dışarıya yemek yemek yerine kendi kendinize bir ya da iki kahvaltınızı ya da öğle yemeğinizi paketlemeyi planlayın. Bu, en azından o gün­lerde gıda alımınızı denetim etmenize yardımcı olabilir. Hem diğer etkinlikleri planladığınız gibi dışında yaptıklarınızı da planlayın. Bu, açık havada daha eğlenceli yemenizi sağlayacak ve sizi diğer bir alışkanlıktan uzaktan tutacaktır.

Çoğu insan için dışarıya yemek, ara sıra sağlıklı bir yaşam tarzında soruna niçin olmaz. Hepsi neyin sipariş edildiğine ve neyin yenildiğine bağlıdır.

Seçenekler sunan lokantaları tercih edin
Gidebileceğiniz fazla artı restoran vardır. Tercih yapacaksanız dikkatli olun. Başkalarının seçim yaptığı durumlarda, siparişinize uyarı edin. Her durumda, çok değişik yiyecek ve hazırlama yöntemleri sunan lokantaları seçin. Servis yapan kişiye yemeğin nasıl piştiğini sorun. Sizin hoşlandığınız gibi değilse özel arzu için şefle konuşun. Para ödeyen müşteri olduğunuzu unutmayın. İstediğiniz ve bunun için ödeme yaptığınız şeyi elde etmelisiniz.

Sağlıklı menü seçimleri yapın
Menüde yağ oranı düşük yiyeceklere bakın. Kızartılmış, tereyağlı ve kremalı gıdalardan uzaktan durun. Patates kızartması, kızartılarak yapılan yemekler veya patates cipsi yerine geçen yiyecekleri isteyin. Lokantalar taze meyve ve sebze ile yer değişikliği yapmaya oldukça isteklidirler. Salatayı bir kenarında sosu ile sipariş verin. Hindi ya da rostoyu bir kenarında sosuyla birlikte ısmarlayın. Sosu tabağın yanına alırsanız üstüne ne dek sos koyduğunuzu kontrol aşağıda tutarsınız. Fırında patates, içini tereyağı ve krema ile yüklenmek yerine sade hazırlanmalıdır. Ekmek sepetine de dikkat edin. Bir sandviçten önce bir galeta veya dürüm yemek bir öğünde harcamak isteyebileceğiniz ekmek miktarını ikiye veya üçe katlayabilir. Ayrıca ek tereyağı ya da margarinden uzaktan durun. Margarin çabuk etkisini gösterir.

Porsiyonlarınıza uyarı edin
Birçok insan lokantalarda büyük porsiyonların servis edilmesinden hoşlanır çünkü ödediklerinin karşılığını aldıklarını hissederler. Oysa bu fiilen iyi midir? Tavuk ya da balık yemeğinin leziz olması, onu aniden bitirmeniz gerek­tiği anlamına gelmez. Kalanı başka bir öğün için eve götürün. Hatta yemeğe başla­madan önce yansını ayırmaya ne dersiniz? Ayıp olacak diye çekinmeyin!

Yemeye başlamadan önce evde yemek için yemeğin yarısını paket yaptırır-sanız hâlâ sofradayken çantanızı baştan açmanız gerekmez. Gözünüzün önünde değilse aklınızda da değildir. Fakat yemek yemek esnasında ayırırsanız, bir oturuşta hep­sini tüketmeniz mümkündür. Sizin için iyi olan gerçekten bu mu?

Açık Havada yemek yediğinizde “tabağındakilerin tümünü bitirenlerden” biri olmanız gerekmez. Hiç kimse tabağınızdaki herşeyi bitirmenizi beklemez.

Bazı öğünler gerçekte önerilen porsiyon büyüklüğünün dört-altı katı değin büyüktür. Yemek Yemek istediğiniz bu mu? Porsiyon kontrolünü iyi anlamak ve temin etmek zordur fakat vakit ilerledikçe daha kolay olacaktır. İsterseniz yemeğinizi başkalarıyla bile paylaşabilirsiniz.

Tatlıları ara sıra deneyin
Evet tatlı her tarafta çıkarıcıdır. Birçok insan öğününü nefis bir tatlıyla bitirmek­deri hoşlanır. Kendinizi tatlı yeme baskısı altında hissediyorsanız daha sağlıklı ter­cihler arayın. Taze meyve veya meyve suyuna ne dersiniz? veya üstü taze çilekle batmış keke ne dersiniz?

Artık kaliteli çoğu lokanta, kesintisiz müşterileri için dinç tatlı seçenekleri sunmaktadır.

Fast-Food ikilemi
Fast food yemek, büyük kentlere özgü özellikle de minik çocukları olan ailelere has bir eğlence olmaya başlamıştır. Lahmacun, pide, kebap, döner veya hamburger gibi yiyecekler seri bir öğün için bir çözüm yoludur. Her cins fast food lokantaları şehrin her caddesinde her köşe başında kolaylıkla bulunur. Seçenekler çoğu insanın istediği gibi boldur, hemen servis yapılır ve pahalı değildir.

Her tür fast food lokantasında yemek yemek mümkündür. Ayrıntılarıyla onlardan sakınmak zorunda değilsiniz. Yalnızca oralarda yeme sıklığınızı sınırlayın ve gün her tarafında fast food yemeğinizi yağ ve kalorisi düşük diğer yiyeceklerle den­gelediğinizden belirlenmiş olun.
Diyetinizi kayıtlı bir çizgide yetişmek için iki kat burger, iki kat peynir, yağlı döner, büyük tepe kızartmalar ve büyük tepe içeceklerden kaçının. Onlar büyük ölçü sorunu oluşturur. Düzenli veya çocuk ölçüsünde porsiyonlara bağlı kalın.

Fırında veya ızgarada pişmiş sandviçleri hatta vejetaryen burgerleri bulmaya çalışın. Bunlar bir takım lokantalardaki menülerde vardır. Kepekli sandviç ekmeğine marul, domates ve turşu ekleyin ve bu vesile ile dinç bir sandviçiniz olabilir.

zaman zaman sandviç deneyin. Doğranmış marul ve domatesle dilimlenmiş hindi, ızgara veya fırında kızarmış biftek iyi bir tercihtir.
Tavuk salatası, yumurta salatası, ton balığı salatası ve patates salatası gibi yağlı, kremalı ya da tamamen mayonezli yemekleri sınırlayın. Bunlar dinç görünürler ancak onlara eklenen ek yağ ve mayonez yağ oranlarının yüksek olmasına niçin olur.
Fırında patatesiniz sade olsun. Malzeme eklediğiniz zaman, patatesiniz fazladan çoğu yağ ve kalori ile yüklü olacaktır. Üstüne taze sebze ekleyin ve belki birazcık da az yağlı peynir koyabilirsiniz.

Salatalar iyi bir tercih olabilir fakat bununla beraber çok da iyi olmayabilir. Peynir, küp şeklinde doğranmış kızarmış ekmek, ay çekirdeği ve bol yağlı soslar gibi yağ oranı yüksek seçeneklerden uzak durun. Artı miktarda sebze tercih edin ve üstüne eksik yağlı sos koyun.
Sosu daima bir kenara koyun. Salata sosu ya da salça, barbekü sosu veya bal fark etmez, en iyi olanı sizin bunları sonra eklemenizdir.

Eksik yağlı çeşnileri deneyin. Limon suyu, eksik yağlı salata sosu ve hardal, bol yağlı yemek yemek sosu ve salata soslarından daha iyi seçeneklerdir.

Pizza yemek yemek için dışarı çıkmak istediğinizde sebzeli, ekmeği ince olanı tercih edin ve eğer göze alıyorsanız, eksik yağlı peynir isteyin. Pizza, kalın ekmek, iki kat peynir, sosis veya üzeri çok yağlı etlerle örtülmüşse yağla batmış olabilir.

Adi içecekler özellikle de büyük boyda olanlar yerine su, yüzde yüz meyve suyu ya da perhiz içecekleri seçin. 60 gram normal meşrubat tek başına 10 çay kaşığı şeker içerir. 25 nehir kaşığı şekerle dolu 850 gram meşrubat içtiğinizi hayal edebiliyor musunuz? Vay canına!

Fast food neden fazla kötü olarak bilinir?
Fast food bir zamanlar beri “mükemmel olmayan” tercih olarak tanımlanır çünkü bu yiyeceklerin çoğu pozitif yağ, kalori ve sodyum sunar. Bu yemeklerin lif, A ve C vitaminleri eksik olduğu için de fena tanınmaktadırlar. Oysa fast foodlar da dinç yiyecekler olabilir. Fast foodlarda daha iyi tercihlerin yapılması mümkündür. Yalnızca seçimlerinizi bilgece yapın.

Tatlılar, bilhassa de turtalar, kurabiyeler ve çikolatalı keklere uyarı edin. arada sırada ufak zirve az yağlı donmuş yoğurt seçim edin. Bunlar hem tatlıdır keza de fazla şişmanlatın değildir.

Lokanta Tercihleri: İyi ve Fena
Büyük kentlerde yaşayanlara çok dağıtılmış gıda seçenekleri sunulur. Etnik lokantalara olan ilgi, son on yılda doğaüstü artmıştır. Insanlar, her tarafta kesintisiz en yeni ve en taze olanı yeme eğilimleri araştırıyorlar. yine de bazı iyi olan ve mükemmel olmayan yemek yemek seçeneklerinin bilinmesi iyi olur. Altında sizin için bir özet sunulmaktadır:

Pişmiş patatese tereyağı, margarin ve fazladan peynir eklerken titiz olun. Bu gıdalar, her porsiyonu 200-500 kadar kalori artırabilir.

Amerikan
Amerikan ızgaraları ve aile tipi lokantalar birçok ayrı fiyatla tüketicilerin hizmetindedir. Bu lokantalar tipik olarak çeşitli yemek seçimlerini seçim eden ailelere hizmet verir. Buralarda yer alan değişik türde yemekler, herkesin tat alma tadı ve tercihlerinin hoşnutluk edilmesini de mümkün kılar.

Dinç seçenekler aşağıdakileri içerir:
* Fırında, ızgarada pişmiş ana yemekler
* Yeşil salata
* Et sulu çorba
* Meyve tabağı
* Vejetaryen tabağı

Bunlara dikkat edin:
* Ek peynir
* Yağda kızarmış yiyecekler
* Tereyağlı balık, tavuk ya da patates
* Kremalı çorba
* Salata ve fırınlanmış patates üstüne konulan malzemeler
* Kızartmalarda ve makarnada artı yağ

Servis yapan kişiye şunları yapmasını söyleyin:
* Salatanın bir kenarına salata sosu ya da yemek sosu koyun.
* Patates yerine meyve koyun.
* Ay çöreği yerine kepek ekmeği verin.

Kendi kendinize şu soruyu sorun, “Arta kalan yemeklerin çöpe mi yoksa midenize mi gitmesini tercih edersiniz? Karar verin, sizin için en iyisi hangisi?

İtalyan
İtalyan yemekleri ucuzundan pahalısına, dinç seçimlerden, ağır fazla yağlı yemeklere değin değişken. Burada parmigiana (parmesan peyniri ile pişmiş yemekler), lazanya, alfredo (bir tür İtalyan sosu), kalamar, beyaz deniz tarağı sosu ve cannoli (rikotta peynirli bir nesil İtalyan tatlısı) gibi tercihler çoğunlukla akla kazanç. Ayrıca, makarna tabağında kullanılan ilave değişken yağ ve yağdan sakının. Birçok İtalyan lokantası bundan böyle, taze ekmek üstüne dökmek için bile yağ servisi yapıyor. Burada en iyisi, menü seçimlerini paylaşmayı denemeniz ya da daha dinç seçenekler araştırmanızdır.

Daha dinç seçenekler aşağıdakileri kapsar:
* Enginar
* Güneşte kurutulmuş domatesler
* Mariizen sos veya domates sosu
* Light kırmızı sos
* Kırmızı veya beyaz şarap sosu
* Light mantar sosu
* Kebere otu (nohuttan büyük meyvesi olan, turşusu yapılan ve köklerinin kabukları kullanılan bir cins bitki), tümör, baharatlar
* Sarımsak ve keklikotu
* Florentine
* Izgara
* Primavera (krema sossuz)
* Limon suyu ya da limon sosu
* Piccata (limon-şarap soslu)
* İtalyan dondurması

Bunlara uyarı edin:
* Alfredo (bir cins İtalyan sosu)
* Tereyağı sosu
* Carbonara (bir cins makarna) (tereyağ, yumurta, yağlı pastırma) ve krema sosu
* Kızartılmış yiyecekler
* Parmigiana (parmesan peyniri ile pişmiş yemekler) (peynirle fırınlanmış)
* Yağ
* Peynirle yükleme
* Manicotti, cannelloni (içine kıyma yerine rikotta peyniri de konulabilen patlı­samimi olarak deniz ürünleri püresine değin herşeyle içini doldurdukları pasta), lazanya, mantı
* Cannoli (rikotta peynirli bir cins İtalyan tatlısı) gibi kremalı tatlılar

Servis yapan kişiye şunları yapmasını söyleyin:
* Ekmek sepetini geride tutun.
* Bir kenara sos koyun.
* Light peynir kullanın.
* Yemeğin yarısını sonra yemek için sarın.

Asya
Çinli, Japon ya da Taylandlı olsun Asya lokantaları, bugün büyük kentlerde çok popülerdir. Bu yemekler, pişirirken kullanılan birçok taze sebzeden dolayı sıklıkla dinç seçimler olarak düşünülür. Fakat yemekler, menü seçimine göre eksik yağlı ya da çok yağlı olabilir. Tatlı ve ekşi yemekler, tempura (çeşitli sebzelerle, soslarla ve un, yumurta karışımına batırılarak yapılan balık, midye veya karides kızart­ması, bir tür Japon yemeği) ve kızartılmış başlıca yemek yemek birçok menüde bulunabilir. Ancak burada da paylaşılan tabaklar, çoğu insanın hoşlandığı bir seçenektir. Sağlıklı seçenekler aşağıdakileri kapsar:

* Buğulama tavuk, balık, karides, deniz ürünleri ve sebzeler
* Diğer buğulanmış, kendi suyuyla kapalı kapta kısık ateşte pişmiş, kısık ateşte kaynamış, haşlanmış, kavrulmuş yemekler
* Soya peyniri

Bunlara uyarı edin:
* Kavgalı yağda kızarmış, tavada kızarmış, tereyağı ile kızarmış, tereyağına batırılmış ya da ekmekli yiyecekler, yağlı iskender gibi
* Kaşu fıstığı, (böbrek şeklinde Uzakdoğu Asya kökenli bir meyvenin çekirdek­lerinden yapılan tuzlu ve tuzsuz yenilebilen fıstık türü bir kuruyemiş) fıstık, fındık türleri
* Ördek
* Erişte
* Hindistancevizi sütünden yapılmış yemek
* Kaymaklı ve kızarmış tatlılar (vezir parmağı, ekmek kadayıfı)
* “Kuş yuvasında” servis yapılan yemekler
* Tavuk ya da balık terotorları (ekmek kırıntılarına batırılmış deniz mahsulleri, sebze ya da mantarların tavada dargın yağ ile kızartılması)

Servis yapan kişiye bunları yapmasını söyleyin:
* Fıstık, kaşu fıstığı (böbrek şeklinde Uzakdoğu Asya kökenli bir meyvenin çekir­deklerinden yapılan tuzlu ve tuzsuz yenebilen fıstık türü bir kuruyemiş) ya da uzun erişteyi uzak tutun.
* Mayonez ve sossuz olsun.
* Yağı azaltın.
* Bir kenara salata sosu veya yemek sosu koyun.
* Ördek yerine tavuk kullanın.

Şarküteri ve Sandviç Dükkanları
Popülerlik şampiyon şarküteri ve sandviç dükkanları, fast-food lokantalara göre daha sağlıklı bir seçenek olarak tanıtılmaktadır. Burada bazı yemekler, hesaba uygun olabilir ama diğerleri değildir. Porsiyon büyüklüğü, çöreğin büyüklüğü ve de üstüne konulmuş etin miktarı çoğunlukla büyüktür. Birçok sandviç, sipariş üzerine yapılabildiği için size tezgâhtar olacak özel isteklerinizi bildirebilirsiniz.

Daha dinç seçenekler aşağıdakileri kapsar:
* Kepek ekmekleri, dürümler
* Marul, domates, turşu
* Hardal
* Dilimlenmiş hindi, tavuk
* Mayonez eklenmemiş sade tonbalığı
* Et sulu çorbalar

Bunlara uyarı edin:
* Bologna (ırı bir tür salam), salam, salamura biftek ya da pastırma gibi öğle yemeği etleri
* Köfteli sandviç
* Sosis ve yağlı sucuk
* Yağlı sandviçler
* Ton balığı ezmesi
* Mayonez
* Büyük yağlı pideler
* Kremalı çorbalar
* Patates cipsi

Servis yapan kişiye şunları yapmasını söyleyin:
* bolca taze sebze koyun.
* Bir kenara mayonez koyun.
* Paylaşmak için sandviçi ortadan ikiye belirlenmiş.
* Cipsleri çıkartın.

Fast-Food
Fast-food türü yiyecekler yeniden vardır. Her köşe ve alışveriş merkezi, fast-food restoran ya da bunların ayrı türlerine sahip gibi görünmektedir. Onlar, hava alanları, hastaneler ve liselerde bile aniden ortaya çıkabilir. Oralarda en iyi nasıl yiyebiliriz?

Dinç seçimler aşağıdakileri kapsar:
* Tavuk ızgara sandviçleri
* Fırında patates (sade)
* Salatalar (az yağlı sosla birlikte)
* Tek hamburger veya çocukların yediği büyüklükte sandviç
* Minik zirve patates kızartması
* Az yağlı süt
* Az yağlı dondurulmuş yoğurt

Aşağıdakilere dikkat edin:
* Double burger, yağlı pastırma ve ek peynir
* Kızarmış tavuk ve balık sandviçi
* Peynir sosu
* Ay çöreği
* Iri kızarmış tavuk parçaları
* Büyük bir porsiyon patates kızartması
* Soğan halkaları
* Soslar
* Gereğinden fazla büyük tepe içecekler

Servis yapan kişiye bunları yapmasını söyleyin:
* Sade bir hamburger yapın.
* Çocuk yemeği porsiyonu verin.
* Sandviçe hiç mayonez veya sos koymayın.

Diyetinizdeki yüksek miktarlarda fast food, obeziteye katkıda bulunabilir. Bu gıdalar, insanları kroner yürek hastalığı ve farklı alanlara yönlendirilmiş tipte kanser riski altına da alabilir.

Bu iki çabuk öğünü karşılaştırın. Birinci, kişinin büyük bir cheeseburger, büyük tepe patates kızartması ve bir litre içeceği var. İkinci birey ise sade bir hamburger, eksik miktarda patates kızartması, yanına az yağlı sosu olan salata ve 350 cl’lik perhiz sodaya sahip. Birinci birey, takriben 1380 kalori ve 56 gram yağ alıyor. İkincisi az çok 555 kalori ve 19 gram yağ alıyor. Ne kadar bambaşka değil mi?

Meksikalı
İçinde bulunan oldukça çok yağ ve kaloriden dolayı Meksika yemekleri yoğunluk­la kötü tenkit almaktadır. Fakat sizin için birkaç iyi seçenek vardır. Özellikle Meksika tipi fast-food lokantalarındaki seçimlerinizde bütün anlamıyla dikkatli olmak zorundasınız.

Sağlıklı seçenekler aşağıdakileri kapsar:
* Salsa (domates, acı biber, soğan ve baharat karışımından oluşan sos), Meksika acı çili biberi
* Enchiladas
* Burrito (“Esrarengiz Yabancı”) (ekşi krema, krema ve avokado sosu, kırmızı fasulye ezmesi gibi farklı alanlara yönlendirilmiş soslar, baharatlar, sebzeler ve tavuk ya da kırmızı et karışımı­nın lavaşa sarılıp üstüne kaşar rendesi serpilerek fırınlanmış Meksika yemeği)
* Fajitas (soğanlı, soslu, acılı salatalı büyük tabaklarda cızırdayarak servis edilen dürüm şeklinde bir Meksika yemeği)
* Gazpacho (soğuk servis edilen doğranmış domates, soğan, salatalık ve biber ile yapılan soğuk sebze çorbası)
* Hafif takos (iki adet kızartılmış darı tortillası içinde isteğinize tarafından et veya tavuk), mısır veya unlu tortula
* Marul, domates, soğanlar
* Tavuk
* Baharatlı biftek
* İzgara, yavaş yavaş kaynayan yemekler
* Az yağlı peynir

Bunlara uyarı edin:
* Tako cips, tortula kabukları
* Ekşi krema
* Guacamole sosu (avokado, domates, soğan, acı biber ve zeytinyağından oluşan bir sos)
* Dilimlenmiş peynir (fazla yağlı)
* Meksika peyniri ya da sosisi
* Chimichangas
* Gevrek, yağda kızarmış yiyecekler
* Pişirilmiş, ezilmiş ardından da değişik baharat ve soslarla yağda kızartılmış fasu­lye

Servis yapan kişiye bunları yapmasını söyleyin:
* Ekşi krema, guacamole sosundan (avokado, domates, soğan, acı biber ve zeytinyağından oluşan bir sos) uzakta durun.
* Cipsleri çıkarın.
* Tako kabuğu olmadan salatayı servis edin.
* Peyniri geride tutun.
* Fazladan birazcık doğranmış marul ve domates alın.

Pizza
Pizza, Amerikan diyetinde büyük bir yardım kaynağıdır. İstediğiniz pizza çeşi­dini hazır olarak bulabileceğiniz gibi kendiniz de kolayca hazırlayabilirsiniz. Pizza seçimlerinizde özenli olun. Onlar diyetinize fazla farklı alanlara yönlendirilmiş dinç sebzeler sağlaya­bilir ya da fazla yağlı, çok kalori gıda hastalığına neden olabilir.

Sağlıklı seçenekler aşağıdakileri kapsar:
* İnce ekmek
* Yeşil ve kırmızı biber
* Mantar
* Soğan
* Domates
* Brokoli
* Patlıcan
* Sarımsak
* Ispanak
* Tavuk, karides
* Enginar
* Az yağlı peynir

Aşağıdakilere uyarı edin:
* Ek peynir
* Üzeri araç gereç ile batmış ekmek ve pizzalar
* Sosis
* Ançuez
* Kıyma
* Zeytin

Servis yapan kişiye bunları yapmasını söyleyin:
* Bir kenarında az yağlı sosu olan salatayla başlayın.
* Az yağlı peynir kullanın.
* Birçok ek sebze ekleyin.
* Light peynir tercih edin.

Öğle yemeğinizi paket yerine getirmek
Birçok insan, işe giderken öğle yemeğini paketlemeyi yerinde bulur. Meslek, okul ya da top sahası için öğle yemeği hazırlamak birçok insan için dinç bir tercih ola­bilir. Öğle yemeğini taşımak, fast-food tercihler veya içine para atılarak alınan hazır yiyeceklerin aksine size daha yararlı besinler sağlar. Kendi öğle yemeğinizi hazırladığınız süre içine ne koyacağınızı bilirsiniz. Elbette para tasarrufu da yapabilirsiniz.

Besin ilkelerini aklınızda tutarak öğle yemeği düzenlemek, evden uzak daha dinç bir öğüne odaklanmanın en iyi yoludur. Dengeli bir öğle yemeği, yüksek proteinli gıdalar, nişasta, meyve ve/veya sebze ve içecek içermelidir. Duruma kadar bir tatlı da eklenebilir. Öğle yemeğinizi hazırladığınızda dinç öneriler için Gıda Piramidine her yerde bakmaya çalışın. Her beslenme grubundan gıda seçin. Yağ ve şeker oranı yüksek olan abur cuburları, kurabiyeleri, şekerlemeleri ve kekleri kısıtlayın. Kepek ekmeğinden dürüm ve taze sebze ile meyve gibi lif oranı yüksek gıdaları da seçin.

Öğle yemeklerinizi hazırladığınızda, yiyecek güvenliğine dikkat edin. Öğle yemeğiniz serin bir yerde olmayacaksa onun gereken sıcaklıkta kalması için uygun kaplar kullanın. Meyve suyu kutusunu soğutabilir ya da serin tutmak için buz parçaları kullanabilirsiniz.

Sandviçler, genellikle paketlenmiş öğle yemeği arasında bir numaralı tercihtir. Sandviçinizin daha çekici olması için yeni tür ekmek ya da dürümier içine hazırlamak üzere yeni malzemeler bulmaya çalışın. Birkaç dilim tavuk veya ton balığına ne deşiniz? Peynirli bir dürüm (üzeri domates, sarımsak, peynir ve fesleğenle astarlı kalın bir pide şeklinde İtalyan hamur işi) veya kuru üzümlü ekmek denemeye ne dersiniz? Değişim olması için bir termos çorba, süzme peynir veya yoğurt bile deneyebilirsiniz. Makarna salatasını da unutmayın. Evden arta kalanlar da iyi bir öğle yemeği olur.

İyi bir öğle yemeği hazırlamak fazla fazla süre almaz. Ama tasarlama gerek­tirir. Sabah hiç zamanınız yahut o süre öğle yemeğinizi bir gece önceden paket­leyin. Arta kalan yemekleri koyarken bir kısmını ayrı ayrı porsiyonlar halinde paketleyin. Bunlar çoğunlukla bir sonraki gün öğle yemeği için sevindirici bir seçenek­tir. Uygun gizleme kabı bulmaya çalışın. Bu saklama kapları yemekleri bölmenize, izole etmenize ve taze tutmanıza tezgâhtar olabilir.

Kilonuza dikkat etmeniz haricen yemekten haz almamanız anlamına gelmez. İster tam bir servis ister fast-food lokantaları seçim edin planlama yapmak için bi­linçli bir uğraş harcamanız ve yemek seçimlerinizi zekice yapmanız gerekir. Ne ve nasıl yemeniz gerektiği ile ilgili fazla akıllı olduğunuz zaman, çok fazla uğraş sarf etmeden dışarıda yiyebileceksiniz. Hem lokantalar, müşterilerin arzu ve ihtiyaçlarına tarafından yemek vermeye çalışıyorlar. Çok fazla seçeneğe ulaşabilirsiniz. Bu, insanların süre geçtikçe bir yana dışında yemenin avantajlarından haz almalarını öteki yandanda ihtiyaçları ve isteklerinin daha iyi karşılandığı yerlere gitmelerini sağlayacaktır.

Sağlıklı bir öğle yemeği yüksek proteinli besinlerden (dilimlenmiş hindi eti, fırında kızarmış biftek, yoğurt ya da haşlanmış yumurta), taze meyve veya sebzelerden (havuç, salatalık dilimleri, taze biber, üzüm ya da elma), ekmek veya yarı yiyeceklerden (simit, kepek ekmeği, kraker), şekerlemeden (incir bar, vanilyalı bisküvi, zencefilli kurabiye) ve son olarak da meyve suyu, su veya sütten oluşur.

4 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: