Dirsek kırıkları

  Sağlık ve Yaşam    28 Mart 2019
Yorum Yok

Dirsek kırıkları

Çocuklar yüksek fiziksel aktivite nedeniyle çoğu kez düşerler. Bilhassa kol düzken el üstüne düşme sıklıkla dirsek kırığı ile sonlanır. Bu kırıklar tüm çocuk kırıklarının % 10 unu oluşturur.

Kırık tipleri
Dirsekte öbür tiplerde kırıklar meydana gelebilir.

Dirsek üstü (suprakondiler) kırıklar– Üstteki kol kemiği (humerus) dirseğin derhal üstünden kırılmıştır. Genellikle 8 yaş altında görülür. En sık ve en önemli kırıktır. Çünkü asap hasarına ve dolaşım bozukluğuna neden olabilir.
Dirsek makarası (kondiler) kırıklar– Bu kırıklarda üstteki kol kemiğinin dirsek eklemini oluşturan makarasının bir parçası kırılmıştır. Bu kırıkların titiz tedavsii çok önemlidir . Huysuz halde dirsekteki büyüme plağı zedelenerek büyümeyle ortaya çıkan dirsek eğrilikleri görülebilir.
Dirsek çıkıntısı (epikondiler) kırıkları– Dirsek makarasının iki yanındaki epikondil denilen çıkıntıların kırığıdır. 9-14 yaşlarında ve iç taraftakinde sıktır.
Çoğaltma plağı kırıkları- Üstteki kol ve ön kol kemiklerinin çoğalma plakları dirseğe yakın kemik uçlarındadır. Bu plaklardaki kırıklarda büyümenin bozulması veya asimetrik olması en manâlı komplikasyondur. bu nedenle fazla dikkatli tedavi edilmeleri gerekir. çare edilenlerinde bile daha nadir de olsa büyüme plağı kökenli yükselme problemleri görülebilir.
Önkol kırıkları- Bir dirsek zorlanmasında önkolun başparmak tarafındaki kemiğinin (radius) başı kırığı veya ezilmesi görülebilir. Ara Sıra bu kırığa dirsek çıkığı da eklenebilir. Dirsek ucu (olecranon) ya da diğer önkol kemiğinin (ulna) kırığı nadirdir.
Bulgu ve şikayetler

Bütün tip kırıklarda aynı yakınmalar vardır.
Ani ağrı
Hassasiyet
Şişme (hafif veya şiddetli olabilir)
Hareket kısıtlılığı
Tanı ve tedavi

Düşme sonucu çocuğunuzun dirseğimde bir problemle karşılaştıysanız vakit geçirmeden doktora başvurunuz. Doktorunuz ilk kez bir damar ve sinir hasarı olup olmadığına bakacaktır. Daha Sonra röntgen incelemesi yapılır. Bazen her iki dirseğin karşılaştırmalı röntgeni gerekebilir.

Çare kırığın yerine ve derecesine kadar değişir. Kaymamış veya bazı çok az kaymış kırıklarda 3-5 hafta tam veya yarım alçı uygulaması tatmin edici olabilir. Bu süre içinde zaman zaman kontrol röntgenleri ile kırığın kayıp kaymadığının kontrolü gerekebilir.

Kırık kaymışsa onu yerini belirlemek gerekir. Bazen koyma işlemi cerrahiye lüzum kalmadan elle yapılabilir. Bu işlemin genel uyuşturma altında yapılması idealdir. Ancak kaymış dirsek kırıklarının çoğu cerrahi gerektirir. Bazı herif kırıklarda elle düzeltmeye kastetmek sakıncalı olduğundan doktorunuz direkt cerrahi önerecektir. İyi bir cerrahi sonunda dirsek iyice normale döner.

43 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.