Diriliş Ertuğrul 130. Bölüm Fragmanı

  Dizi Önerisi, Kültür ve Sanat    1 Ocak 2019
Yorum Yok

Diriliş Ertuğrul 130. Bölüm Fragmanı

Diriliş Ertuğrul ilk bölümüyle 10 Aralık 2014 tarihinde ekranlara geldi. Yapımı Tekden Film kadar üstlenilen dizinin senaryosu Mehmet Bozdağ göre kaleme alınıyor. Başrolünde başarılı oyuncu Engin Altan Düzyatan’ın yer aldığı dizide, Hande Soral, Cengiz Coşkun, Nurettin Sönmez, Hülya Darcan ve İlker Aksum gibi başarılı oyuncular yer alıyor.

DİRİLİŞ ERTUĞRUL KONUSU VE OYUNCULARI

Diriliş Ertuğrul; 1299 yılında Osman Gazi kadar kurulan, yüzyıllar her tarafında dünyanın en dinç imparatorluğu olarak varlığını 1922 yılına dek sürdüren Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluşunu ve mücadelesini konu alıyor.

Ertuğrul Bey (Engin Altan Düzyatan)
Kösedağ savaşında Selçuklu Devleti’ni yenen Moğollar, Selçuklu ve Anadolu üzerinde yaşayan insanlara ağır baskılar yapmıştır. Çevresindeki tüm çaresizlik ve olumsuzluklara karşın Ertuğrul Bey, Söğüt’tü bütün zorbalıklardan arındırmayı başarmıştır. Ertuğrul Bey, Söğüt’e getirdiği düzenin bozulmaması için mücadele etmekten kaçınmayacaktır.

İlbilge Hatun (Hande Soral)
İlbilge Hatun, Umuroğulları Beyi olan Umur Bey’in kızı, Göktürk Devleti’ni her tarafta kuran İlteriş Kutlug Kağan’ın eşi, Göktürk Devleti’nin Türk Kağanı Bilge Kağan’ın annesidir. Ertuğrul Bey döneminde yaşamış, çevresinde zinde, cesaretli ve korkusuz yapısıyla aşina İlbilge Hatun’un tek ricası kendisine bahşedilen görevi yapmak ve obasının birlik beraberliğini sağlamaktır. İlbilge Hatun bu hususta karşısına çıkan tüm düşmanları yenmek için elinden geleni yapacaktır.

Turgut Yüksek Dağ (Cengiz Coşkun)
Turgut Yüksek Dağ, Ertuğrul Bey’in yakınlarında yer alan, en güvendiği kişilerden biridir. Yakınları için hiçbir mücadeleden kaçmayan Turgut Yüksek Dağ, Ertuğrul Bey’in Söğüt mücadelesinde yanında olan en kayda değer kişilerden biridir.

Bamsı Beyrek (Nurettin Sönmez)
Bamsı Beyrek, Turgut Yüksek Dağ gibi 10 yıl boyuncu Ertuğrul Bey’in yanında bulunan en güvenililir ve vefalı kişilerden biridir. Ertuğrul Bey’in girdiği zorlu mücadelede yanında olsan Bamsı Beyrek’in iki çocuğu vardır.

Dragos (İlker Aksum)
Bizans İmparatorluğu’nun sanılan ve saygı duyulan komutanlarından biridir. Uzun yıllar baştan başa çoğu başarılar elde eden Dragos’u Bizanslılar inzivaya çekildiğini zannetmektedirler oysa koşul farklıdır. Dragos, kendisine sadık askerlerden oluşturduğu grupla, Söğüt’te kuytu bir teşkilatlanma oluşturur. Amacı Söğüt beyi Ertuğrul Bey’e hasar vermektir.

Hayme Başlıca (Hülya Darcan)
Kayı Boyu’nda herkesin hürmet duyduğu Hayme Esas, Ertuğrul Bey kadar bacılar başı olarak görevlendirilmiştir. Herkesin yardımına koşan Hayme Asıl obası uğruna çaba vermekten katiyen kaçınmaz. Oba’da derdi olan herkese muavin olur.

Osman Bey (Emre Üçtepe)
Ertuğrul Bey’in ve Halime Bayan’ın üç oğlundan biridir. Babası gibi cesur karakteriyle dikkat çeken osman, zekası ve cesaretiyle yaşıtları arasında kolaylıkla ayrılmaktadır. Ertuğrul Bey, oğlunun karakterini iyi bilir ve onu korumak ve geliştirmek için elinden geleni yapacaktır.

Savcı Bey (Kerem Bekişoğlu)
Ertuğrul Bey’in ve Halime Hanım’ın üç oğlundan en büyüğüdür. İyi bir eğitimle yetiştirilen Savcı Bey, babasının tabanca arkadaşlarından kılıç ve silah faydalanma eğitimleri aldı. Devletin kılıçla değil ilimle yönetilmesi gerektiğine inanan Savcı Bey, babasının ve kardeşine bir fazla konuda muavin olacaktır.

Gündüz Alp (Arif Diren)
Ertuğrul Bey’in oğludur. Halime Bayan genç yaşta ölüm ettiği için, Gündüz Alp babasını hem anne ayrıca de baba bilmiştir. Kardeşlerin en büyüğü olan Savcı Bey ve Osman Bey’e her konuda tezgâhtar olmuştur.

Diriliş Ertuğrul 130. Bölüm Özeti

Diriliş Ertuğrul yeni bölümü ile 02 Ocak Çarşamba 2019 tarihinde Trt 1 ekranlarında olacak. Bu hafta yayınlanacak olan Diriliş Ertuğrul 130 bölümü, tekrar birbirinden heyecanlı gelişmelere sahne olacak.

41 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.