Dil öğrenemeyenler yalan mı söylüyor?

Dil öğrenemeyenler yalan mı söylüyor?

The Telegraph’ta yayınlanan haberde, bilim adamlarına kadar beyin yeni bir kelimeyi 15 dakikadan daha kısa bir vakit içinde öğrenebiliyor. Bu süre içinde yapılması gereken tek şeyin kelimeyi 160 kez dinlemek olduğunu bildiren Cambridge Üniversitesi’nde görevli nörobilimciler, bundan sonradan beynin kelimeyi hatırlamayla ilgili görevde yeni bin nöron ağı şekillendireceğini açıkladılar.

Sürecin evvelden düşünülenden daha süratli olduğunu açıklayan araştırmacılar, 16 dinç gönüllünün beyin aktivitelerini izlemek için başlarına elektrot yerleştirdiler. Başta, bilinen oldukları kelimelerin dinlediklerinde üretilen vuruşları kaydettiler. daha sonra gönüllülere yeni bir kelime daima dinletildi.

Ilk Olarak beyin yeni kelimeyi hatırlamada zorlandı. Lakin, 14 dakika içinde 160 tekrardan sonra yeni sözcük bundan böyle tanıdık kelimeye dönüştü. Gönüllülerin sadece kelimeyi dinlediklerini, yeniden etmediklerini söyleyen araştırmacılar, dil öğrenmede pratik yapmanın, dinlemenin manâlı olduğunu ifade ettiler.

Yorum Ekle

%d blogcu bunu beğendi: