Dikkat! Son 15 gün… Paranız yanabilir

  Güncel Haberler    15 Ocak 2019
Yorum Yok

Dikkat! Son 15 gün... Paranız yanabilir

Tapusuz yapıların sorununu ortadan uyandırmak için başlatılan İmar Barışı’na başvurular 31 Aralık’ta son bulacak. Bugüne kadar 9 milyon yurttaş kullanım yaparken, takriben 8.3 milyar liralık ödeme yapıldı. Hemen Şimdi uygulama yapmayanların elini ivedi tutması gerekirken, yapı kayıt belgesini alanların da iskan ve tapu için işlem başlatması gerekiyor. İşte bu süreçte birçok başvurunun hatalı yapıldığı ortaya çıkıyor.

PARANIZ YANABİLİR

Posta’nın haberine tarafından kimi vatandaş teknik data sahibi olmadığından kimisi de daha düşük bedel ödemek için kötü niyetle yanlış açıklama veriyor. Hatalı demeç saptama edildiğinde, aldığınız yapı kayıt belgesinin iptali söz konusu olabileceği gibi ödediğiniz para da yanabilir. Beyanınızı yeniden e-Devlet üzerinden düzeltebilirsiniz. Ek ödeme çıkarsa da bunu bankaya ödemeniz gerekiyor. Yeniden düzenlenen yapı kayıt belgesinde ‘Kişinin hatalı beyanından nedeniyle revize edilmiştir’ yazıyor.

DÜZELTİLMESİ LÜZUM

İmar Barışı’nda en fazla yapılan yanlışları Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya’ya sorduk. Çatalkaya, “Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra tapu işlemlerine açmak için bize gelen 20 kişinin 20’sinin de başvurusu yanlış çıktı. Kimisi kullanmadığı alanı dahil etmemiş, kimisi müstakil evini köy evi gibi göstermiş. Kimisi de emlak vergisini düşük ödediği için o bilgilere kadar başvuru formu yapmış. Bu beyanlar düzeltilmeli” dedi.

EN SIK YAPILAN 8 KUSUR

1-) ×Hatalı Arsa tapulu ve kat irtifak tapulu binada tek bir bağımsız birim için yapılan başvuru hatalı.Aksi halde iskan-tapu alınamaz.

√IÇTEN Arsa tapulu ve kat irtifak tapulu binalarda bütün yapı ve bağımsız bölümler için tatbik ve ödeme yapılır. Bina için yapı tescil belgesi alınır.

2-) ×Yanlış Kat sahiplik tapulu binada tek egemen birim için gücenmiş yapı kayıt belgesi ile o egemen birim için tapu değişikliği yapılabilir.

√IÇTEN Kat sahiplik tapulu binada tek bir bağımsız birim için inşa tescil belgesi alınabilir ama tapu değişikliği için bütün yargı sahiplerinin imzası gerekir

3-) ×Yanlış skanlı binanın mülkiyeti aniden fazla kişiye ait iken binanın tamamı için yapılan tek dilekçe yanlış.

√DÜRÜST İskanlı binada tüm bina başvurusu olabilmek için binanın sadece bir kişiye ait olması gerekir.

4-) ×Yanlış Ada, pafta, parsel gibi bilgilerden bir tanesinin bile yanlış ya da eski olması inşa kayıt belgesinin iptaline ve iskan tapu alınamamasına yol açabilir.

√DOĞRU Binadaki ev ve işyeri sayısı, bina ve arsaya ait pafta, ada, parsel bilgisi, aktüel adres bilgisi; yapı arsasının güncel metrekare bölge bilgisi, mevcut yapı ev ve işyerleri için ayrı ayrı alan bilgisi aktüel ve dürüst olmalıdır.

5-) ×Yanlış Düşük beyan edilmesinden dolayı emlak ödenti açıklama bilgileri ya da doğruluğu uygun saptama edilmemiş projeye göre yapılan başvuru formu sorun yaratabilir.

√DÜRÜST Başvuruda binanın tüm müşterek ve tatbik alanları ile değeri açıkça belirtilmelidir. Tüm bodrum katlar, teraslar eklenmelidir.

6-) ×Hatalı İskanlı daire veya işyerinde yalnızca projeye tutarsız olan eklenti alanları için egemen bölüm başvuruları yapılamaz.

√DÜRÜST İskanlı binalarda projeye tutarsız sonradan yapılmış eklenti dahil mevcut başvuru alanı için uygulama yapılmalıdır.

7-) ×Hatalı Müstakil ev ve işyerleri için projesine tutarsız eklentiler için tatbik yapılamaz.

√DOĞRU Sadece otel,AVM gibi ticari amaçlı tek bağımsız bölümlü ve iskanlı binalardaki aykırılıklar için inşaat alanı ne olursa olsun 1000 metrekareye değerinde ödemek koşulu ile başvurulabilir.

😎 ×Hatalı Sosyal donatı alanı olarak kayıt edilmiş Define ve belediye arazilerindeki kaçak yapılar için uygulama yapılamaz.

√IÇTEN Hazine ve belediye arazileri üzerindeki firari binalar tüm bina için başvuru formu yapıp belge alabilirler. Böylece bina sahibi idareden binanın bulunduğu arsayı satın alma hakkını elde etmiş olurlar.

10 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.