Devlet Üniversiteleri Akademik Kadro Sıkıntısı Yaşıyor: 1.434 Bölümde Hiç Profesör Yok

  Güncel Haberler    18 Ağustos 2019
Yorum Yok

Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi verilerine nazaran, 1.434 kısımda hiç profesör yok. 273 kısımda ise profesör, doçent yahut tabip talim üyesi bulunmuyor. Bu akademisyensiz kısımlar yekun 14 bin 421 kontenjana sahip.

Birgün gazetesinden Anıl Ataş'ın haberine nazaran, Üniversitelere e –kayıtlar başlarken Öğrenci Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tercih kılavuzu datalarına nazaran 122 devlet üniversitesinden 78’inde 273 kısımda profesör tabip, doçent tabip yahut tabip tedrisat üyesi bulunmuyor. Akademisyensiz kısımlar yekun 14 bin 421 kontenjana sahip. Bu üniversiteler arasında esaslı geçmişe sahip Boğaziçi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Marmara Üniversitesi üzere üniversiteler de var. 

Bunun yanı sıra bin 694 kısımda 5 şahıstan az akademisyen bulunurken, bunların 642’sinde 3 akademisyen, 96’sında 2 akademisyen, 24’ünde ise sırf 1 akademisyen konum alıyor.

Akademisyen başına 70 mekteplinin düştüğü kısımlar var

1.434 kısımda hiç profesör yok. Bu bölümlerin 743'ünde ise doçent de mekan almıyor. Bin 400 kısımda akademisyen başına 10’dan çokça öğrenci düşüyor.

444 kısımda akademisyen başına 20’den çokça, 50 adedinde ise akademisyen başına 35’ten ziyade öğrenci düşüyor. Tüm bunların yanı sıra akademisyen başına 70 mekteplinin düştüğü kısımlar de mevcut.

İlahiyat fakülteleri tam takım

En çok akademisyenin tıp, diş hekimliği ve veterinerlik fakültelerinde olduğu gözlenirken, çabucak akabinde ise yüklü olarak ilahiyat kısımları geliyor. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ise hiç profesör, doçent yahut tabip talim üyesi bulunmazken akademisyeni olmayan kısımlar arasında ise hiçbir ilahiyat fakültesi yan almıyor.

En büyük takım eksikliği hemşirelik kısmında

Bunun yanı sıra profesör, doçent yahut tabip talim üyesi bulunmayan kısımlar arasında 1. sırada ise hemşirelik kısımları yan alıyor. Yekunda 98 tane bulunan hemşirelik kısımlarının 26’sında akademik takım bulunmuyor.

Akademik takımında profesör, doçent yahut hekim tedrisat üyesi bulunmayan kısımlar yüklü olarak eşit tartıdan öğrenci alan kısımlardan oluşuyor. Bunlar arasında ise 21 tane bankacılık kısmı ve 20 tane milletlerarası ilişkiler/ticaret kısımları öne çıkıyor.

Yekunda 37 bankacılık kısmı bulunurken bunların 21’inde akademik takım yok.

'Popülist sebeplerle çok ziyade üniversite açıldı'

Bahis hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Erhan Erkut, “Elimizde yerinde sayıda akademisyen olmadığı halde; popülist sebeplerle, ‘Öğrenciler üniversite görsünler, üniversite okusunlar’ mantığıyla çok ziyade üniversite açıldı. Tıp ve hukuk üzere kısımlarda akademisyen sayısında zahmetli olmasına karşın her alana bu kısımlar açılıyor. Taşıma suyuyla değirmen çevirmeye, diğer mekteplerden gelen akademisyenlerle işleri halletmeye çalışıyorlar” tabirlerini kullandı. İlahiyat fakültelerinde hiç imamsız kısım olmamasını yorumlayan Erkut, “İmam hatip mezunlarını üniversiteye sokabilmek için her bölgeye ilahiyat fakültesi açtılar, doktorasını bitireni de akademisyen yaptılar. Durum bu türlü olunca ilahiyat kısımlarında ne kontenjan sorunu, ne de takım sorunu yaşanmaması normal” dedi.

15 okunma  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.