Blog

Deutsche’den banka hisse tavsiyeleri

  Blog    5 Ocak 2019
Yorum Yok

Deutsche'den banka hisse tavsiyeleri
Türkiye’de 2012 yılında fiyat düzeyi en yüksek bölge 113.1 endeks değeri ile İstanbul (TR10), asgari bölgesi ise 94.4 ile Siirt, Batman, Mardin, Şırnak illerinden oluşan TRC3 bölgesi oldu.
Türkiye Istatistik Kurumu (TÜİK), 2012 Yöresel Satınalma Gücü Paritesi verilerini açıkladı. Araştırma hakkında bahşedilen bilgilere kadar Bölgesel Satınalma Gücü Paritesi (BSGP) 2012 çalışması; Türkiye’nin dağıtılmış bölgelerinde Türk lirasının satın alma gücündeki farklılıkların belirlenmesine yönelik gerçekleştirildi. Bu konuda yapılan ikinci egzersiz niteliğinde. Birincil çalışma 2008 yılında yapılmıştı. 4 takvim aranın arkasında 2012 yılında benzer egzersiz tekrarlandı. Çalışmada, enine boyuna tanımlanmış müşterek bir mülk ve hizmet sepetinden hareketle bölgesel düzeyde satınalma gücü paritesi değerleri temelinde fiyat düzeyleri elde edildi. Fiyat Düzeyi Endeksi (FDE), bambaşka ikâmetgâh yerlerinin fiyat düzeylerinin karşılaştırılmasına olanak sağlayan bir usul. İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS), Seviye 2’ye tarafından hesaplanmış olan endeksler Türkiye’nin dağıtılmış bölgelerinde TL’nin satın alma gücündeki farklılıkları yansıtıyor. Bir bölgenin Fiyat Düzeyi Endeksi, 100’den büyük ise bu bölge Türkiye ortalamasına göre “fiyatı yüksek”, 100’den küçük ise bu alan Türkiye ortalamasına göre “ucuz” olarak açıklama edildi.
Endeksler, Türkiye ortalaması 100 olacak şekilde hesaplanan bölgesel fiyat düzeylerini gösterdi. Öteki bir ifadeyle, Türkiye genelinde 100 TL karşılığı satın alınan belirtilmiş bir mülk ve hizmet sepetinin farklı alanlara yönlendirilmiş bölgelerdeki TL cinsinden satış tutarlarının göstergesi.
Türkiye’nin 2012 yılı sonuçlarına göre Fiyat Düzeyi Endeksi en yüksek bölgesi 113.1 ile İstanbul (TR10 Bölgesi), asgari bölgesi ise 94.4 ile Siirt, Batman, Mardin, Şırnak illerinden oluşan TRC3 bölgesi oldu. Bu değerler, İstanbul’un Türkiye ortalamasına kadar yüzde 13.1, Siirt, Batman, Mardin, Şırnak’a göre ise yüzde 19.8 daha pahalı olduğu anlamına geliyor.
GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKTE EN PAHALI İSTANBUL
Yiyecek ve alkolsüz içecekler ana grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 108 ile İstanbul’da gerçekleşti. Benzer asıl grup için Fiyat Düzeyi Endeksi en az olan bölge 94.7 ile Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerini kapsayan TRC1 oldu.
ULAŞTIRMA BAŞLICA GRUBUNDA EN PAHALI BÖLGE ANKARA
Ulaştırma belli başlı grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 106.3 ile Ankara’da (TR51) gerçekleşti. Benzer ana grup için Fiyat Düzeyi Endeksi en düşük olan bölge 91.4 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt illerini kapsayan TRC3 bölgesi oldu.
ÖTEKI ESAS GRUPLARDA FDE DEĞERLERİ
Yayılma genişliği minimum olan esas gruplardan birisi alkollü içecekler ve tütün asıl grubu. Bu belli başlı grupta en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 100.2 ile Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerini kapsayan TRB2 ve Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt illerini kapsayan TRC3 bölgelerinde gerçekleşti. minimum Fiyat Düzeyi Endeksi 99.8 ile Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli ilini kapsayan TR21 ve Balıkesir, Çanakkale illerinden oluşan TR22 bölgelerinde oldu.
GIYSI VE AYAKKABININ EN PAHALI OLDUĞU İLLER
Giyim ve pabuç başlıca grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 107.4 ile Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin ve Gümüşhane’yi kapsayan TR90’da, aynı başlıca grup için Fiyat Düzeyi Endeksi en az olan bölge 86.4 ile Zonguldak, Karabük, Bartın’ı kapsayan TR81’de gerçekleşti.
EV, SU, ELEKTRİK, GAZ’DA DA İSTANBUL…
Ev, su, elektrik, gaz ve öteki yakıtlar başlıca grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 148.5 ile İstanbul’da, aynı esas grup için Fiyat Düzeyi Endeksi asgari olan bölge 86.2 ile Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’i kapsayan TRC3 bölgesinde oldu.
MOBİLYANIN EN PAHALI OLDUĞU ALAN ANKARA
Mobilya, konut aletleri ve ev bakım hizmetleri başlıca grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 109.4 ile Ankara’da, benzer asıl grup için Fiyat Düzeyi Endeksi asgari olan alan 9.1 ile Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te oldu.
ANKARA’DA SAĞLIK ASIL GRUBU FİYATLARI DA EN PAHALI
Sağlık başlıca grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 117 ile Ankara’da, aynı belli başlı grup için Fiyat Düzeyi Endeksi minimum olan bölge 87.5 ile Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerini kapsayan TR82’de gerçekleşti.
Sırası Gelmişken haberleşme başlıca grubunda metamorfoz gözlenmemesinin nedeni, bu gruptaki telefon röportaj ve internet abonelik ücreti gibi bütün madde çeşidi fiyatlarının bütün bölgelerde aynı olmasından kaynaklandı.
Ağırlama ve kültür başlıca grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 110 ile Balıkesir, Çanakkale’de gerçekleşti. Benzer belli başlı grup için Fiyat Düzeyi Endeksi en düşük olan bölge 92 ile Şanlıurfa, Diyarbakır oldu.
EĞİTİMİN EN PAHALI OLDUĞU BÖLGE İSTANBUL
Yayılma genişliği maksimum olan eğitim belli başlı grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 166.1 ile İstanbul’da, benzer başlıca grup için Fiyat Düzeyi Endeksi asgari olan alan 69 ile Malatya, Elazığ, Bingöl, Tunceli’de (TRB1) gerçekleşti.
Lokanta ve oteller asıl grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 117.2 ile TR51 Ankara’da gerçekleşti. Benzer esas grup için Fiyat Düzeyi Endeksi minimum olan alan 91.2 ile TR52 Konya, Karaman oldu.
Farklı Alanlara Yönlendirilmiş mülk ve hizmetler başlıca grubunda en yüksek Fiyat Düzeyi Endeksi 109.7 ile TR10 İstanbul’da gerçekleşti. Benzer ana grup için Fiyat Düzeyi Endeksi en düşük olan bölge 94.1 ile Kastamonu, Çankırı, Sinop oldu.

0 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: