Dehşete düşüren gelişme! Ölü sayısı 437’ye çıktı

  Güncel Haberler    22 Mart 2019
Yorum Yok

Dehşete düşüren gelişme! Ölü sayısı 437'ye çıktı

BM İnsani İşler Eşgüdüm Ofisi (OCHA) Güney ve Doğu Afrika Bölge Ofisi Başkanı Gemma Connell, Mozambik’in başkenti Maputo’da yaptığı açıklamada, Afrika’nın güneyini ve doğusunu vuran İdai Kasırgası’nda hayatını kaybedenlerin sayısının 437’ye ulaştığını ve ölü sayısının artabileceğini söyledi. Connell, hükümetlerden gelen raporlara kadar, Mozambik’te ölü sayısının 242’ye çıktığını, Malawi ve Zimbabve’de ise 195’ten fazla kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

 

Gemma Connell, “Bölgedeki kayıpları bütün olarak bilmemekle birlikte, sayının önümüzdeki günlerde artmasını bekliyoruz. Herkesin birçok alanın su altında kaldığını ve bu nedenle ölülerin sayımının vakit almaya devam edeceğinin haberdar olması kritik öneme sahiptir. Bu yüzden araştırmalar ilerledikçe ölü sayısının artmasını bekliyoruz” dedi.

Meteoroloji ajansları, Idai’nin tropik bir kasırga olarak mart ayının başlarında Mozambik’in merkezi ve Malawi’nin güneyindeki bazı bölgeleri sular aşağı bıraktığını, daha sonra denize yöneldiğini, gücünü ikiye katlayarak geri döndüğünü belirtti.

 

 

MILLI AĞIT ILAN EDİLDİ

Zimbabwe Cumhurbaşkanı Emmerson Mnangagwa, 139 kişiyi öldüren ve ülkenin doğu ve güney bölgelerinde yıkımlar meydana getiren İdai Kasırgası’nın arkasından bu hafta sonu için iki günlük milli ağit ilan etti.

Mozambik’ten gelen İdai Kasırgası geçtiğimiz Cuma ve Pazar günleri komşu ülke Zimbabwe’yi vurdu. Kasırganın ülkede etkin olduğu süre boyunca yağışlar sebebiyle evleri çöken binlerce insan evsiz kaldı. Ülkenin doğusunda bulunan Chimanimani kasabası kasırgadan en fazla etkilenen yer oldu.

Chimanimani Yerel Idare Bakanı July Moyo, “Biz üç yoldan ilerleme kaydediyoruz, bunlardan ilki ölen insanları her yere defetmek oysa bazıları çoktan defnedildi” dedi.

Chimanimani’de yaşayan Elmon Mthunzi, “Öyle çok yağmur yağıyordu ama dağlardan sular, taşlar ve ağaçlarla birlikte aşağı iniyordu. Şiddetli yağmur, oğlumu bu heybetli taşların altına gömdü. Oğlum 17 yaşındaydı. Bizim umudumuz onu bulmak. Bütün köy olanlardan inleme tutuyor ve iki üyesini kaybeden bir aile var” dedi.

Chimanimani’de yaşayan Tambudzai Mugana ise, “Kanepeler, televizyonlar, yemekler ve evler dahil bu şiddetli yağmur nedeniyle sahip olduğumuz eşyaların birçoğunu kaybettik. Oğlumuzun kayıp olduğunu söylesem bile, vücudunu ne vakit göreceğimizi bilmiyoruz, sahiden fazla acı verici” açıklamalarında bulundu.

Çin, ABD, Birleşmiş Milletler ve Avrupa Birliği etkilenen topluluklara bağışta bulundu.

KAYNAK: İHA
15 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.