Blog

Değeri dudak uçuklatıyor

  Blog    15 Ocak 2019
Yorum Yok

Değeri dudak uçuklatıyor

Araştırmacı yazar Necati Doğan, yaptığı açıklamada, ön yüzünde Atatürk portresi, arkadaki yüzünde Sakarya Demiryolu Hattı ve Geyve Boğazı bulunan 1000 TL’lik banknotun Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu dönemde Türkiye’nin en kıymetli parası olduğunu söyledi.
Harf inkılabından önce basılması nedeniyle ön yüzünde Osmanlı Türkçesi’yle “Türkiye Cumhuriyeti” ibaresinin yer aldığını, su hattı kısmında ise Türkiye Cumhuriyeti yazısının görüldüğünü anlatan Doğan, dönemin Maliye Bakanı Mustafa Abdülhalik Renda imzası bulunan banknotun tedavüle çıktığı 1927 yılında 1000 Cumhuriyet altınına karşılık değeri olduğunu belirtti.
İngiltere basımı 1. emisyon 1000 TL’nin en nadir ve kıymetli Türk banknotu olma özelliğini taşıdığını vurgulayan Doğan, Fransızca ve eski Türkçe yazılmış ilk kağıt paraların her yerde para basmanın masrafı nedeniyle 1928’deki harf devriminin gerisinde da kullanıldığını ifade etti.
Doğan, 15 bin 374 adet basılan banknotun 1939’da tedavülden kaldırıldığında 23 adetinin değiştirilmek üzere Merkez Bankası’na iade edilmediğini bildirerek, bugün Türkiye’de o dönemden kalma 7 adet 1000 TL’lik banknot bulunduğunun tahmin edildiğini söyledi.
Necati Doğan, 1000 TL’nin Cumhuriyetin birincil yıllarında değerinin çok yüksek olması nedeniyle piyasada dolaşımı ve halkın elinde bulunmasının o kadar muhtemel olmadığına göze çarpan ederek, “1000 TL genellikle bankalar arasında ve ticaretle uğraşan büyük tüccarlar ile uluslararası ticarette kullanılıyordu. Bu değin değerli bir paranın halkın elinde bulunması muhtemel değildi” diye konuştu.
Ayrıca 1. emisyon 1, 5, 10, 50, 100, 500 ve 1000 TL’lik banknotların üstünde Osmanlıca’nın yanı sıra Fransızca kelimelerin yer aldığına dikkati çeken Doğan, Fransızca’nın o dönemde diplomatik dil olduğu için bu şekilde paraların basıldığını kaydetti.
Yeni alfabeyle ilk banknotun 1937’de 5 TL’lik banknot olarak piyasaya sürüldüğünü belirten Doğan, şunları kaydetti:
“Meslek Bankası’nın reklam filminde son derece eksik bulunan ve kıymetli olan 1000 TL’lik banknotun kullanılması koleksiyonerleri heyecanlandırdı. Çoğu birey bu paranın koleksiyonunda yer almasını düş etmektedir. Ama keza az bulunması ayrıca de fazla pahalı olması nedeniyle bu mümkün görünmüyor. Atatürk döneminde piyasaya sürülen 1. emisyon 1, 5, 10, 50, 100 TL’lik banknotları bulmak kısmen kolay. Fakat serinin son ve nominal değeri 1000 lira olan bu paraya sahip edinmek çok zorlama. Türkiye Cumhuriyeti’nin birincil kağıt paraları arasında en büyük değerdeki 1000 TL’nin değeri bugün 300 bin ile 500 bin lira arasındadır. Fakat paranın çil kondüsyonda (bankadan çıktığı günkü temizliği) olması durumunda değeri iki katına çıkabilir.”

8 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.