Blog

Daha dalgalı bir yıl olacak

  Blog    12 Ocak 2019
Yorum Yok

Daha dalgalı bir yıl olacak
Yatırım Finansman Genel Müdürü Şeniz Yarcan, geçen yılın sonuçları ve 2013 öngörülerine ilişkin düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Yatırım Finansman’ın Türkiye’nin birincil aracı kurumu olduğunu anımsatarak, Yatırım Finansman’ın yüzde 95,8’i TKSB üzerinden elde etmek üzere Meslek Bankası kuruluşu olduğunu kaydetti.
Şirketin, 30 bin müşterisi olduğunu açıklayan Yarcan, şunları söyledi:
”Sektörde etkinlik bildiren 88 aracı kurum var. Sektör 2012’yi başarılı ve karlı kapatamadı. Aracı kurumların az daha yarısı zarar açıklamış durumdadır. Rekabetin arttığı, hacmin düştüğü, zorlayıcı piyasa koşullarına rağmen, Yatırım Finansman olarak yılı iyi kapattık. Aracı kurumların esas faaliyet alanı yerli ya da tanıdık olmayan yatırımcılar üzerinden sermaye payı işlemleridir. mükemmel bir kazanç fırsatıdır. Hacimdeki azalış esas olarak sektörün zorlanma sebebidir. Yatırım Finansman olarak hedefimiz yalnızca aracılık faaliyetleri yok, portföy yönetimi ve kurumsal finansman faaliyetlerimizle de gelirlerimizi desteklemektir.”
İMKB’de yabancıların emanetteki payının arttığını anlatan Yarcan, ”2012 yılında yerli yatırımcı sayısında bir azalış olmuş. Buna çok başarılı Halkbank’ın halka arzıyla kazanılan 20 bin yatırımcı da dahil. Yatırımcı seferberliği ve mali okuryazarlığın ülkemizde yaygınlaştırılması ve arttırılması gerekiyor” diye konuştu.
Yabancılar kazandı
Yarcan, borsanın, yatırımcıların alışkın olduğu bir enstrüman olmadığını belirterek, bu ürünü tanıtma ve yatırımcıların ürkmelerini önlemek için arabulucu kurumlara büyük tahsis düştüğünü kaydetti.
Küresel enflasyon ve Türkiye’deki enflasyon üstünde bir sorun görülmediğini açıklayan Yarcan, şunları söyledi:
”Politika faizlerinde büyük dönüş yaşadık. Bundan en fazla nemalanan borsada olduğu gibi yabancı yatırımcılar oldu. Yabancılar 2012’deki Türkiye yatırımlarından koskocoman para kazanmış durumdalar. Cari açık tarafına bakıldığında Türkiye’nin en önemli verilerinden biri. Moody’s’in açıklamalarında da ‘orta ve uzun vadede kalıcı’ olarak çözüm bulunması gerektiği açıklama ediliyordu. Fakat finansman kalitesinde giderek iyileşme var. Hisse senetleri çekici getirim araçları olacak, ama bu sene geçen sene değin olmasa da getiri fırsatları yaratacak. Daha dalgalı bir piyasa olmasını bekliyoruz. Yatırımcıların, yatırımlarını yönlendirirken daha titiz olmaları gerekiyor. Türkiye’de hala borsada yukarı yönü olan gidecek yer var. İMKB bankacılık endeksi İMKB’nin üstünde bir performans sergiledi. Bu sene sanayi hisselerinde bankacılık üstüne getiri sağlamaya namzet firmalar olduğuna inanıyoruz. Türk Lirası, emsallerine göre stabil seyrediyor. Sürdürülebilir bir performansı var.”
Yüzde 4,7 büyüyeceğiz
Yarcan, bu yıl için 4,7’lik bir yükselme öngördüklerini belirterek, ”Enflasyonda dönem sonu yüzde 7,2’lik bir tahminimiz var. Dolar/TL önemli bir değişim beklemiyoruz. Dış ticaret dengesine baktığımızda 2013 sonu itibariyle cari dengede eksi 63,5 milyar dolarlık bir beklentimiz var. Kurum olarak İMKB-100’ün 90 bine revize etmiştik. Buna da az kalsın yaklaştı. Yukarı olanak hala var” diye konuştu.
Bu yıl özelleştirme ve ikincil halka arzlar yoğun bir gündem oluşturacağını açıklayan Yarcan, ”Bunlar zaman zaman borsaya pozisyon değişimi anlamında satmak baskısı getirebilecek gelişmeler olacak. İMKB’de birincil güya performansının ikinci yarıya oranla daha dinç olmasını bekliyoruz” biçiminde konuştu.
”Ilk yarıda not arttırımı olmazsa, ikinci güya yılda beklemiyoruz”-
Moody’s’in not artırıp arttırmayacağına ilişkin soruya Yarcan, ”Fitch, kasımda not arttırır’ demiştik. Nitekim o kadar de oldu. Moody’s için de ilk benzeri yıl için (Türkiye’ye) not arttırışı gelebileceğidir. Idareli göstergelerimiz hiç olmadığı kadar iyi, ‘yatırım yapılabilir ülke’ kategorisinde olan öteki ülkelere bakıldığında bu notu adalet ettiğini düşünüyoruz. Cari açık hep problem olarak gösterilir, oysa geçmiş yıllara baktığınızda cari açık yönetilebilir bir seviyede yer alıyor. Türkiye acilen not artışı almayacak da ne süre alacak- Yapılan talimat, ilk sözde yılda gelmesine çok kesin gibi bakılan not artışına bir miktar gölge düşürdü, ancak yüzde 50 bile olsa biz bu umudu korumak istiyoruz. Muhtemel bir anekdot artışında TL değerlenebileceği için proaktif olarak faizlerde bir arz geri adım atılmıştı. Genel konsensüs bir not arttırımı gelebileceği şeklindeydi. İkinci sanki yılda Türkiye’nin çoğaltma hızına tabi olarak, cari açık, enflasyon gibi unsurların ön plana çıkacağı etraf oluşacak. Ilk sözde yılda anekdot arttırımı olmazsa ikinci sözde not arttırımı beklemiyoruz.”
Yarcan, İMKB için 90 bini sene içinde görülebilecek en yüksek seviye olarak açıklama ettiklerini belirterek, ”Bundan daha sonra kar satışları bittikten sonra tekrar alım dalgası görebiliriz” dedi.
‘Tahvil ihraçları artacak
Sanayi hisselerinde hangi sektörün öne çıktığına ilişkin soruya Yarcan, ”Hedef piyasa değerlerine baktığımızda bankalar, GYO’lar, otomotiv ve inşaat gibi faize aklıselim sektörlerin öne çıkmasını bekliyoruz. Bazı bankalarda artış potansiyeli epeyce azaldı” yanıtını verdi.
Yarcan, altının yüzde 10 olarak portföylerde bulunmasını önerdiklerini belirterek, ”Türkiye’de özel tahvil ihracı gündemde. Geçen sene 42 milyar lira ihraç oldu. Bu yıl için asgari 55 milyar lira ihraç olacağı yönünde tahminler var. Yatırımcılara yarın ihtiyaçları olmayacak paralarını özel sektör tahvillerine öneriyoruz. Petrol, altın da dahil olmak üzere geçen yıl emtialarda pozitif getiri olmadı” dedi.
”Yerli yatırımcı sayısında artma beklenebilir mi-” sorusuna Yarcan, ”Yerli yatırımcı sayısında radikal bir artış beklemiyoruz. Ülkenin gündeminde olacak özelleştirme, arzlar yeni yatırımcı kazandırabilir. hisse senedi için yatırımcılarda ‘en kötü, güvenilmez ürün’ algısı var. Yerli yatırımcı altın, döviz, senet ve mevduat tercih ediyor” diye konuştu.
”Arabulucu kurum satın alacak mısınız-” sorusuna da Yarcan, Yatırım Finansman’ın 30 bin müşterisinin bulunduğunu ve bunlardan 5 bininin aktif alıcı olduğunu belirterek, ”Uyuyan müşteriyi uyandırsak bile kendi içimizde önemli bir potansiyel var. Arabulucu kurum satın olmak gibi bir itici güce ihtiyacımız yok” dedi.

 

1 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

%d blogcu bunu beğendi: